Jak podzielić spadek?

Marzena SMORĘDA [email protected]
Agata Jarosińska, adwokat, podczas dyżurów w „Echu Dnia” udziela porad prawnych czytelnikom.
Agata Jarosińska, adwokat, podczas dyżurów w „Echu Dnia” udziela porad prawnych czytelnikom.
Udostępnij:
Podczas redakcyjnego dyżuru prawnika przy głośnym telefonie czytelnicy pytali prawnika o sprawy dotyczące podziału majątku po zmarłym.

* Czy zgon jednego ze współwłaścicieli nieruchomości może wstrzymać sprawę o niezgodny dział spadku i zniesienie współwłasności?

- Opisana sytuacja postępowanie przedłuży, ponieważ w miejsce zmarłego współwłaściciela wstępują jego spadkobiercy. W związku z tym postępowanie o dział spadku zostanie zawieszone do czasu przeprowadzenia postępowania o stwierdzenie nabycia spadku po zmarłym, a następnie zostanie podjęte, jednak z nowym kręgiem uczestników. Ponieważ sąd w sprawie cywilnej nie działa z urzędu, osoba, która ma interes prawny w zakończeniu postępowania musi sama podjąć i przeprowadzić wszystkie niezbędne czynności, o których mowa wyżej.

 

* Jestem po rozwodzie, mam dwoje dzieci - są pod moją opieką. Były mąż zmarł, nie przeprowadzaliśmy podziału majątku, chodzi o dom mieszkalny na działce o powierzchni 2000 metrów kwadratowych. Jak wygląda teraz sytuacja, moja i dzieci? Dzieci w wieku 14 i 20 lat.

 

- Pani, jako opiekun prawny młodszej córki, lub starsza córka możecie złożyć do sądu wniosek o stwierdzenie nabycia spadku po zmarłym ojcu. Zgodnie z przepisami, córki dziedziczą spadek po zmarłym ojcu w równych częściach. Po przeprowadzeniu postępowania o stwierdzeniu nabycia spadku Pani wraz z córkami będziecie współwłaścicielkami całości nieruchomości. W przyszłości może Pani (lub córki) złożyć do sądu wniosek o zniesienie współwłasności tej nieruchomości.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Echo Dnia
Dodaj ogłoszenie