Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak Polacy wydają pieniądze? Do płatności bezgotówkowych przekonują się nowe grupy społeczne, wśród nich seniorzy

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Od 2020 r. obieg bezgotówkowy wyprzedza płatności gotówką.
Od 2020 r. obieg bezgotówkowy wyprzedza płatności gotówką. Lucyna Nenow/ Polska Press
Polscy konsumenci chcieliby płacić elektronicznie praktycznie wszędzie, a oczekiwania te nabrały dodatkowego znaczenia podczas pandemii COVID-19. Zmiany, które nastąpiły na przestrzeni ostatnich lat napawają dużym optymizmem. – Wszystko wskazuje na to, że kolejna dekada może jeszcze dynamiczniej rozwinąć obrót bezgotówkowy – mówi Joanna Erdman, wiceprezes zarządu, Fundacja Polska Bezgotówkowa.

Od 2020 r. obieg bezgotówkowy wyprzedza płatności gotówką, osiągając kolejno w 2020 r. 54 proc. udziału w liczbie transakcji zrealizowanych w punktach handlowo-usługowych, a w 2021 r. zwiększając ten wskaźnik do 57 proc. – wynika z badania „Zwyczaje płatnicze a rozwój sieci akceptacji kart w Polsce”, przygotowane przez zespół pod kierownictwem dr hab. Michała Polasika dla Fundacji Polska Bezgotówkowa.

– Zmiany, które nastąpiły na przestrzeni ostatnich lat, napawają dużym optymizmem. Wszystko wskazuje na to, że kolejna dekada może jeszcze dynamiczniej rozwinąć obrót bezgotówkowy, zwłaszcza biorąc pod uwagę preferencje płatnicze młodszego pokolenia konsumentów – mówi Joanna Erdman, wiceprezes zarządu, Fundacja Polska Bezgotówkowa.

Kto płaci bezgotówkowo?

Zdaniem ekspertki do płatności bezgotówkowych przekonują się nowe grupy społeczne, np. seniorzy, którzy z jednej strony są najmniej ubankowieni, a z drugiej wykazują otwarte podejście do nowych metod płatności. – To pokazuje, jak duży potencjał tkwi nadal wśród konsumentów. Podstawowym impulsem do zmian jest edukacja, która pozwoli przekroczyć barierę niepewności, zwłaszcza wśród osób o niższych kompetencjach cyfrowych – komentuje.

Niemal co czwarty respondent (22 proc.) przyznaje, że korzysta z mobilnych płatności zbliżeniowych przy użyciu technologii NFC. Potencjał płatności telefonem jeszcze nie został w pełni wykorzystany - 47 proc. ankietowanych przyznało, że w przyszłości zamierza płacić za pomocą smartphone’a.

7 na 10 Polaków preferuje płatności elektroniczne

Powyższe dane potwierdza również badanie "Postawy wobec form płatności" zleconego przez eService, z którego wynika, że 62 proc. polskich konsumentów woli płacić za zakupy w tradycyjnych sklepach za pomocą płatności elektronicznych, np. kartą płatniczą.

Jak wskazano, głównym powodem wyboru gotówki jest brak możliwości płatności elektronicznej w sklepie lub punkcie usługowym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jak Polacy wydają pieniądze? Do płatności bezgotówkowych przekonują się nowe grupy społeczne, wśród nich seniorzy - Strefa Biznesu

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia