Jak pomogą ludziom z browaru?

Anna NIEDZIELSKA [email protected]
Do dyspozycji osób zwolnionych z Browaru będzie Centrum Doradztwa zawodowego, które pomoże im w przekwalifikowaniu się.
Do dyspozycji osób zwolnionych z Browaru będzie Centrum Doradztwa zawodowego, które pomoże im w przekwalifikowaniu się.
Udostępnij:
Urzędnicy myślą nad tym jak pomóc prawie 100 osobom, które stracą pracę w czasie likwidacji Browaru Kielce. Równocześnie przyznają jednak, że będzie to możliwe dopiero jak osoby te zarejestrują się jako bezrobotni.

Praktycznie wszyscy pracownicy Browaru Kielce to ludzie mieszkający w Kielcach lub okolicy. Większość z nich ma co najwyżej wykształcenie średnie i od kilku lat pracowała w tej samej firma. Sytuacja jest o tyle dramatyczna, że w kilkunastu przypadkach utrzymanie stracą całe rodziny, bo w browarze pracowało sporo małżeństw.

 

URZĘDY CZEKAJĄ

 

- Do dyspozycji osób zwolnionych z Browaru Kielce będzie przede wszystkim centrum doradztwa zawodowego, bo myślę że wiele z tych osób będzie musiało pomyśleć o przekwalifikowaniu się i będzie im potrzebna pomoc specjalistów w szukaniu nowego fachu. Mamy też wystarczające środki, aby służyć wsparciem przy otwieraniu przez nich własnej działalności. Oczywiście możliwe jest też kierowanie ich na kursy zawodowe na nasz koszt - wylicza Małgorzata Stanioch, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Kielcach.

- Niestety o konkretnej formie pomocy będzie można mówić dopiero jak te osoby faktycznie do nas trafią.

 

Ani Powiatowy Urząd Pracy, ani Miejski Urząd Pracy w Kielcach - a do tych pośredniaków trafią zwalniani pracownicy browaru - nie są w stanie przewidzieć ile osób, z jakim wykształceniem, w jakim wieku i z jakimi szansami na rynku pracy, zarejestruje się na ich listach.

 

- A dopiero wtedy można stawiać na konkretne szkolenia. Wiemy to już po doświadczeniach z tegorocznymi zwolnieniami w drukarni Donnelley i chłodniach Kerry. Na pewno zrobimy wszystko co w naszej mocy aby te osoby miały jak najkrótszy okres bez zatrudnienia - mówi Zbigniew Brzeziński z Miejskiego Urzędu Pracy w Kielcach.

MOŻE BYĆ SZKOLENIE

 

Na razie pracownicy Browaru Kielce przychodzą na konsultacje do okręgowego inspektoratu Państwowej Inspekcji Pracy w Kielcach.

 

- Kilka osób skorzystało z bezpłatnych porad prawnych i każdy z pracowników Browaru Kielce może do nas przyjść, skorzystać z takiej pomocy jeśli ma wątpliwości co do przebiegu zwolnień. Czekamy na sygnał od związków zawodowych, rady pracowniczej, czy samego pracodawcy i jesteśmy gotowi przeprowadzić szkolenie w zakładzie. Tak było w przypadku wiosennych zwolnień grupowych w firmach w Staszowie i Ostrowcu Świętokrzyskim, gdzie nasi inspektorzy na miejscu tłumaczyli ludziom jakie mają prawa w takiej sytuacji - mówi Barbara Kaszycka z PIP w Kielcach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rośnie poczucie zagrożenia cyberprzestępczością

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Echo Dnia
Dodaj ogłoszenie