Nasza Loteria

Jak przejść na emeryturę?

Marzena ŚLUSARZ [email protected]
Wypełniony formularz wniosku wraz z dokumentami po-twierdzającymi przebyte okresy zatrudnienia należy złożyć w placówce Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Wypełniony formularz wniosku wraz z dokumentami po-twierdzającymi przebyte okresy zatrudnienia należy złożyć w placówce Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Wbrew pozorom formalności związane z przejściem na emeryturę nie są aż tak skomplikowane jak mogłoby się wydawać. Dziś odpowiemy na pytania gdzie złożyć wniosek, jakie dokumenty są potrzebne, kto wylicza wysokość emerytury i jak długo czekać trzeba na decyzję.

Pierwsze, co powinien zrobić pracownik, który może już przejść na emeryturę, to wypełnić wniosek. By ułatwić formal-ności, ZUS przygotował formularz wniosku ZUS Rp-1E - wniosek o emeryturę. Można go dostać w placówkach ZUSu lub w zakładzie pracy. Można też wydrukować formularz ze strony internetowej WWW.ZUS.PL. Wniosek może złożyć nie tylko osoba, która na emeryturę ma pójść, ale też jej pełnomocnik. Może nim być każdy, kto ma pełną zdolność do czynności prawnych i jest upoważniony pisemnym pełnomocnictwem, czyli członek najbliższej rodziny, opiekun społeczny, przedstawiciel zakładu pracy. Wniosek powinien być wypełniony drukowanymi literami.

- Przed wypełnieniem warto zapoznać się z zamieszczoną we wniosku informacją, przeczytać wszystko dokładnie. Ułatwi nam to wypełnienie dokumentu – mówi Paweł Szkalej, rzecznik prasowy kieleckiego oddziału ZUS. - Nie jest trudno, wystarczy dokładnie przeczytać i odpowiedzieć na pytania, a w razie wątpliwości pomocą służą pracownicy informacji - dodaje.

 

Jeśli wniosek składa pracodawca, powinien przedłożyć go za zgodą pracownika do ZUSu nie później niż na 30 dni przed zamierzonym terminem przejścia pracownika na emeryturę.

 

NAJCZĘSTSZY PROBLEM

Najwięcej kłopotów przy wypełnianiu wniosku może przysporzyć wypełnienie tej części, która dotyczy przyjęcia do ustalenia podstawy wymiaru zarobków z określonego czasu. Jeśli pracodawca lub sam pracownik nie może określić, z jakich lat ma być przyjęte wynagrodzenia do obliczenia wysokości emerytury, możliwe jest dopisanie prośby o wybranie najkorzystniejszego wariantu. Ale pamiętajmy by dokumenty z tych lat były kompletne.

 

Bardzo ważne jest by ten, kto składa wniosek własnoręcz-nie podpisał się pod nim. Bez podpisu wypełniony formularz nie jest wnioskiem.

 

DODATKOWY FORMULARZ

Po wypełnieniu formularza wniosku, należy wypełnić też formularz ZUS Rp-6, w którym oprócz danych osobowych, trzeba podać informacje o przebytych okresach składkowych i nieskładkowych oraz informacje o dokumentach, jakie potwierdzają te okresy. Po wypełnieniu tego druku trzeba konieczne pamiętać o własnoręcznym podpisie.

 

POTRZEBNE DOKUMENTY

Po wypełnieniu wniosku trzeba skompletować potrzebne dokumenty np.: świadectwo pracy lub legitymacja ubezpiecze-niowa zawierająca odpowiednie wpisy (datę rozpoczęcia i za-kończenia pracy, rodzaj wykonywanej pracy i jej wymiar, pieczątkę zakładu pracy oraz podpis i pieczątkę służbową praco-dawcy lub upoważnionego pracownika), pisemne zaświadczenie zakładu pracy, wydane przez ZUS potwierdzenie opłacania składek w trakcie prowadzenia działalności gospodarczej.

 

Na potwierdzenie lat pracy można złożyć też: legitymację służbową, umowy o pracę, wpisy w dowodach osobistych, ze-znania świadków i oświadczenie wnioskodawcy, pisma kierowane przez zakłady pracy do pracownika w czasie trwania zatrudnienia (np. o powołaniu, mianowaniu, angażowaniu, zwolnieniu, wyróżnianiu, udzieleniu urlopu), jeżeli na ich podstawie można ustalić okres zatrudnienia, zaświadczenie o zatrudnieniu i wynagrodzeniu (Rp-7).

 

GDY BRAKUJE DOKUMENTÓW

W każdej jednostce ZUS jest wykaz zlikwidowanych bądź przekształconych zakładów pracy. W bazie zamieszczona jest m.in. informacja o miejscu przechowywania dokumentacji oso-bowej lub osobowej i płacowej pracowników tych zakładów.

Dane te są aktualizowane na bieżąco i ułożone w porząd-ku alfabetycznym na stronie www.zus.pl.

 

Baza została opracowana na podstawie uzyskanych in-formacji z niektórych urzędów wojewódzkich, ministerstw, urzę-dów centralnych oraz archiwów państwowych.

 

KIEDY SKŁADAĆ

Wniosek z świadectwami pracy pracownik powinien złożyć na 30 dni przed planowaną datą przejścia na emeryturę. Za datę złożenia wniosku można przyjąć termin złożenia go na piśmie lub ustnie do protokołu w ZUSie. Za datę tą można uznać też termin sporządzenia wniosku przez zakład pracy, a w razie przesłania wniosku za pośrednictwem poczty - datę stempla pocztowego.

- Po otrzymaniu dokumentów ZUS dokładnie sprawdzi, ile lat zostało przepracowanych, ile czasu pracownik przebywał na zwolnieniach, urlopach bezpłatnych, wychowawczych - wyjaśnia Paweł Szkalej. - Weźmie pod uwagę lata wpłacania skła-dek na ubezpieczenie społeczne.

 

W ciągu 30 dni od wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji -pracownik dostanie z ZUSu odpowiedź negatywną bądź pozytywną. Zdarza się że takie kompletowanie dokumentów z dawnych zakładów pracy czy

archiwum trwa nawet 2-3 miesiące i dopiero gdy całość będzie złożona liczymy te 30 dni.

ZUS wyliczy ile lat, miesięcy i dni kandydat na emeryta przepracował – podkreśla Paweł Szkalej. Jeśli wiek bądź staż pracy jest odpowiedni, przyzna emeryturę, w decyzji będzie na-pisana jej wysokość, od kiedy będzie wypłacana. Od decyzji odmownej można się odwoływać. Odpowiednie informacje znajdują się na jej odwrocie.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Jaką decyzję podejmie w grudniu RPP?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia