MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jak przeprogramować kasę fiskalną

Marzena SMORĘDA [email protected]
Zmiana stawek podatku oznacza dla przedsiębiorców obowiązek zmiany oprogramowania w urządzeniach rejestrujących sprzedaż, czyli kasach fiskalnych.
Zmiana stawek podatku oznacza dla przedsiębiorców obowiązek zmiany oprogramowania w urządzeniach rejestrujących sprzedaż, czyli kasach fiskalnych.
Od nowego roku będziemy płacić wyższy o 1 procent podatek VAT od nabywanych towarów i usług. Zaczną obowiązywać nowe stawki podatku w wysokości 23, 8 i 5 procent, w związku z tym przedsiębiorcy muszą przeprogramować kasy fiskalne.

Zmiana stawek podatku oznacza dla przedsiębiorców obowiązek zmiany oprogramowania w urządzeniach rejestrujących sprzedaż, czyli kasach fiskalnych. Jak i gdzie można to zrobić?

 

W SERWISIE

 

Najczęściej urządzenia powierzane są serwisantom tego sprzętu. W takich punktach już od kilku tygodni panuje tłok. Klienci ustawili się w ogromne kolejki. - Mamy tak dużo pracy, że prawdopodobnie będziemy pracować także w święta – mówi Marcin Malczewski z PPHU Noma-System w Kielcach. - A kolejki wynikają z tego, że klienci nie chcą sami przeprowadzać tych zmian. A przecież każdy może to zrobić samodzielnie i zgodnie z przepisami - dodaje.

 

- Czas, jaki musimy poświęcić na zmiany w urządzeniu przekłada się na cenę usługi, dlatego trudno jest powiedzieć konkretnie, ile to kosztuje – mówi Marcin Malczewski.

 

SAMEMU

 

Jeśli kasa fiskalna nie jest jeszcze przeprogramowana, a miejsce w kolejce bardzo odległe, nie należy wpadać w panikę. Można to zrobić samemu, nie korzystając z pomocy fachowców. Wystarczy sięgnąć po instrukcję obsługi i krok po kroku zastosować się do wskazówek producenta.

 

Zmiana stawek VAT w kasach fiskalnych nie powinna stanowić problemu dla sklepów. Jeśli jest w nim mało grup towarowych, a kasy nie są bezpośrednio podpięte do systemów sprzedaży, operację można wykonać łatwo. W przypadku występowania takich połączeń dużo zależy od funkcji oprogramowania - uważa Marcin Malczewski.

 

- Problem pojawia się w momencie migracji towarów pomiędzy poszczególnymi stawkami VAT. Przy systemach kasowych współpracujących z tanim oprogramowaniem możemy napotkać kłopoty. Proste programy, nie posiadające możliwości filtrowania, klasyfikowania towarów nie pozwolą na szybkie odnalezienie na przykład po producencie, po części kodu kreskowego lub innym znaczniku, umownie nazwijmy grupy towarów do zmiany stawki podatku. Trzeba będzie w takim programie każdą kartotekę poprawiać ręcznie - wyjaśnia Marcin Malczewski.

 

NOWA KASA

 

Zmiana stawek VAT może zmusić niektórych podatników do wymiany urządzenia. - Związane jest to z przestarzałą konstrukcją lub dużą ilością „resetów”, która nie pozwala na wprowadzenie kolejnej poprawki do wartości VAT - wyjaśnia Marcin Malczewski.

 

To samo dotyczy urządzeń, które mają liczbę raportów bliską 1825, bo wkrótce w takiej kasie zapełni się pamięć fiskalna. Wtedy najlepiej kupić nową. Nowa technologicznie kasa będzie najlepszą gwarancją bezproblemowego przejścia do pracy 1 stycznia z nowymi stawkami VAT - dodaje nasz rozmówca.

 

Tak samo z drukarkami fiskalnymi. - Jeśli klient posiada stare urządzenie, warto, żeby kupił nową przed 1 stycznia 2011 roku - podsumowuje Marcin Malczewski.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grecy będą pracować 6 dni w tygodniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia