MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jak radzić sobie ze smogiem?

.
Do kotłów automatycznych zaliczamy między innymi piece na pellety. Piec na pellet to nie mały wydatek, jednak jest wart swojej ceny. Piece na pellet mają bardzo dużo zalet, a najbardziej doceniane są za zapewnienie ekologicznego ogrzewania domu. Dodatkowo paliwo pieca jest dużo wygodniejsze w użytkowaniu niż np. węgiel. Kotły automatyczne typu piec na pellet mogą być urządzeniem jednofunkcyjnym (zasilającym tylko instalacje grzewczą) lub urządzeniem z wbudowanym zasobnikiem (pozwalające na przygotowanie wody do mycia).

Kotły automatyczne na pellet - charakterystyka
Zamontowanie kotła automatycznego na pellet powinno być rozpatrzone przez osoby niemające dostępu do gazu ziemnego i chcące ogrzewać dom paliwem. Piece na pellet produkują mało zanieczyszczeń i wykazują dużą wysokość energetyczną. Dodatkowo spełniają obecne wymagania energetyczno-emisyjne najwyższej klasy 5. Warto również wspomnieć o tym, że coraz więcej pieców na pellet otrzymuje europejski certyfikat Ecodesign.

Kotły automatyczne potrzebują wygospodarowania odpowiedniej ilości miejsca w domu, piwnicy lub garażu. Przeciętny piec na pellet zajmuje około 2x3 metry miejsca. Piece na pellet mają zasobniki paliwa, które zazwyczaj trzeba uzupełniać po około 3 dniach. Można zakupić większe piece lub dokupić dodatkowy zasobnik na paliwo.

Kotły automatyczne to świetnie rozwiązanie dla osób, które nie mają czasu na zajmowanie się rozpalaniem oraz regularne podkładanie drewna czy też węgla. Jednorazowe wlanie paliwa umożliwia palenie się pieca przez kilkanaście godzin. Dodatkowo piece na pellet mają systemy bezpieczeństwa, które gwarantują nam spokój podczas działania kotła.

Koszty i oszczędność – kotły automatyczne
Kotły automatyczne na pellet kosztują najmniej 7 tysięcy, są to najprostsze modele o mocy cieplnej 10kW. Tego typu urządzenia sprawdzają się w domach o małej powierzchni. Im większa moc tym wyższa cena kotła, lecz koszty nie wzrastają wprost proporcjonalnie. Piece na pellet, które są w pełni automatyczne i wyposażone w nowoczesne systemy kosztują około 9 tysięcy. Przed zakupem warto zastanowić się nad potrzebną mocą grzewczą pieca do naszego domu, trzeba wybrać kocioł, który będzie spełniał nasze oczekiwania. Nie warto oszczędzać na zakupie takiego urządzenia, ponieważ będzie służyło nam przez wiele lat.
Porównując koszt ogrzewania w piecach na pellet do innych rodzajów pieców można stwierdzić, że ogrzewane pelletami kosztuje o 20% więcej niż węglem. Z drugiej strony jest mniejsze o około 20% od ogrzewania olejem opałowym czy propanem, a także ponad połowę tańsze niż grzejnikami elektrycznymi.

Kotły automatyczne i ich zalety
Do najważniejszych zalet kotłów automatycznych typu piece na pellety można zaliczyć:
•prostą obsługę oraz konserwacja urządzenia
•wygodna konstrukcja pieca - kompaktowa
•automatyczny start palnika
•brak konieczności regularnego podkładania opału
•pełna automatyzacja
•kontrola płomienia za pomocą fotokomórki
•automatyczne modulacje mocy palnika
•automatyczne czyszczenie palnika i wymiennika
•obecność paleniska zastępczego (dodatkowy ruszt wodny)
•nowoczesne układy komór spalania (np. trójciągowy)
•mała emisja substancji szkodliwych w spalinach
•możliwość sterowania urządzeniem przez Internet
•nowoczesne piece posiadają (automatykę pogodową, czujniki kontrolujące stan urządzenia, pojemne zbiorniki i popielniki i inne dodatki)

Obsługa kotła automatycznego na pellety
Obsługa kotła jest bardzo prosta i praktycznie niepotrzebna. Pellety są dozowane do kotła w sposób automatyczny, osoba posiadająca takie urządzenie w domu potrzebna jest tylko sporadycznie. Dzięki temu kotły automatyczne na pellet mają tak wielu zadowolonych klientów. Trzeba poświęcić im znacznie mniej czasu niż w przypadku pieców na węgiel lub drewno opałowe.

Dodatkowo pellety są rozpalane przez zamontowane w palniku grzałki uruchamiane automatycznie przez sterownik. W kotłach automatycznych są montowane samoczynne systemy gaszenia płomienia i zabezpieczające przed jego cofnięciem się do zasobnika paliwa. Dzięki takim rozwiązaniom duży zasobnik na pellety może wydajnie ogrzać cały dom tańszym paliwem.

Kotły na pellet mają nie tylko automatyczne podajniki, ale również automatyczne zbiorniki paliwa. Podajniki dostarczają paliwo ze zbiornika do paleniska, najbardziej popularne podajniki to ( ślimakowe i pneumatyczne).
Pojemniki pneumatyczne umożliwiają transportowanie pelletu z odległości kilkudziesięciu metrów. Wybór takiego pojemnika pozwoli, zatem na składowanie paliwa w dość sporej odległości od kotłowni (idealne rozwiązanie dla osób mających ograniczoną przestrzeń).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia