MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jak reklamować nagrodę?

Elżbieta ŚWIĘCKA [email protected]
: - Konsumentów chroni ustawa o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz o zmianie Kodeksu cywilnego. Jeśli reklamujemy nagrodę wygraną w konkursie, to podstawą jest karta gwarancyjna- mówi Mariusz Burchart.
: - Konsumentów chroni ustawa o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz o zmianie Kodeksu cywilnego. Jeśli reklamujemy nagrodę wygraną w konkursie, to podstawą jest karta gwarancyjna- mówi Mariusz Burchart.
Reklamowanie towarów wygranych w konkursach może stanowić duży problem. Nagrody dostarczane są wraz z kartą gwarancyjną, jednak często w momencie reklamowania produktu podmiot udzielający gwarancji dodatkowo wymaga od konsumenta dowodu zakupu, zazwyczaj paragonu z kasy fiskalnej.

- Podstawą reklamacji, zgodnie z ustawą o sprzedaży konsumenckiej, jest dowód zakupu lub karta gwarancyjna. Należy jednak pamiętać, że gwarancja nie jest obowiązkowa. Producenci nie maja obowiązku udzielania jej na swoje produkty i może zdarzyć się taka sytuacja, że zakupiony towar nie będzie posiadał gwarancji – mówi Mariusz Burchart z Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej. – Jeśli więc chcemy reklamować przedmiot wygrany w konkursie –powinniśmy posiadać kartę gwarancyjną, która jest potwierdzeniem gwarancji i w takim przypadku powinna wystarczyć.

 

Wymaganie dowodu sprzedaży od konsumenta korzystającego z gwarancji w chwili reklamacji towaru nie ma podstaw prawnych, choć często jest wymagane w karcie gwarancyjnej. Dowód zakupu jest dokumentem potwierdzającym zawarcie umowy sprzedaży, która nie ma żadnego wpływu na warunki gwarancji. Jeśli jednak paragon lub faktura są przez instytucję udzielającą gwarancji wymagane, można zwrócić się o wydanie potwierdzonej za zgodność kopii lub oryginału dokumentu do organizatora konkursu, który jako fundator nagrody, powinien dysponować dowodem zakupu.

Organizator nie ma jednak obowiązku udostępniania tego typu dokumentów, a zdobywca nagrody powinien domagać się swoich praw od podmiotu udzielającego gwarancji jedynie na podstawie posiadanej karty gwarancyjnej.

 

- W przypadku obrotu między przedsiębiorcami sprzedawcę obowiązuje rękojmia, czyli odpowiedzialność względem kupującego za wady fizyczne oraz prawne sprzedawanej rzeczy, która jest regulowana przepisami kodeksu cywilnego. Natomiast gwarancja jest dobrowolna, ale jeżeli już została udzielona, odpowiedzialność za wady ponosi gwarant, czyli producent, hurtownik lub sprzedawca – kontynuuje nasz rozmówca. – Gdy mamy do czynienia ze sprzedażą konsumencką, nie stosuje się rękojmi, lecz sprzedawca ponosi odpowiedzialność z tytułu niezgodności towaru z umową.

 

Problemy pojawiają się również w momencie reklamacji wygranej wycieczki. Konsumenci najczęściej nie wiedzą, do kogo powinni się zgłosić, a organizatorzy konkursów i biura podróży odsyłają ich między sobą nie biorąc odpowiedzialności na siebie. Jeżeli na przykład w regulaminie konkursu jest zaznaczone, że zdjęcia w katalogu nie są elementem umowy, nie ma podstaw do reklamowania wycieczki u jej organizatora. W takich przypadkach, przed przystąpieniem do konkursu, trzeba dokładnie czytać regulaminy, które powinny bardzo szczegółowo opisywać warunki konkursów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia