MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jak sporządzić testament

Marzena SMORĘDA [email protected]
W jakiej formie można spisać swoją ostatnią wolę, żeby nie budziła żadnych wątpliwości natury prawnej radzi mecenas Hubert Kochanowski.
W jakiej formie można spisać swoją ostatnią wolę, żeby nie budziła żadnych wątpliwości natury prawnej radzi mecenas Hubert Kochanowski.
Podczas redakcyjnego dyżuru przy głośnym telefonie na pytania czytelników odpowiadał adwokat Hubert Kochanowski. Czytelnicy pytali o to, jak spisać swoją ostatnią wolę, żeby była zgodna z wymogami przepisów prawnych.

Są testamenty zwykłe i testamenty szczególne. Dzisiaj o tym, jak sporządzić testament zwykły.

 

Własnoręcznie i bez świadków

Najprostszą formą sporządzenia testamentu jest sporządzenie go przez spadkodawcę samemu. Napisać go można w całości pismem ręcznym, podpisać i opatrzyć datą. Brak daty nie unieważnia jednak testamentu własnoręcznego, jeżeli nie wywołuje wątpliwości co do zdolności spadkodawcy do sporządzenia testamentu, co do treści testamentu lub co do wzajemnego stosunku kilku testamentów.

 

Przed notariuszem

Testament można także sporządzić przed notariuszem w formie aktu notarialnego.

Można także sporządzić testament w ten sposób, że w obecności dwóch świadków, spadkodawca oświadczy swoją ostatnią wolę ustnie wobec wójta (burmistrza, prezydenta miasta), starosty, marszałka województwa, sekretarza powiatu albo gminy lub kierownika urzędu stanu cywilnego.

 

Oświadczenie spadkodawcy spisuje się w protokole z podaniem daty jego sporządzenia. Protokół odczytuje się spadkodawcy w obecności świadków. Protokół powinien być podpisany przez spadkodawcę, przez osobę, wobec której wola została oświadczona oraz przez świadków. Jeżeli spadkodawca nie może podpisać protokołu, to należy zaznaczyć w protokole ze wskazaniem przyczyny braku podpisu.

 

Osoby głuche lub nieme nie mogą w ten sposób sporządzić testamentu.

 

Zasady testamentowe

 

1. Rozrządzić majątkiem na wypadek śmierci można jedynie przez testament.

2. Testament może zawierać rozrządzenia tylko jednego spadkodawcy.

3. Spadkodawca może w każdej chwili odwołać zarówno cały testament, jak i jego poszczególne postanowienia. Sporządzić i odwołać testament może tylko osoba mająca pełną zdolność do czynności prawnych. Testamentu nie można sporządzić ani odwołać przez przedstawiciela.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia