Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak sprawdzić rzetelność kontrahenta?

Maja Piotrowska AIP
Przedsiębiorcy mają problemy ze sprawdzeniem wiarygodności potencjalnych i obecnych partnerów biznesowych. Sprawdzenie firm, z którymi planujemy podjąć współpracę może mieć kluczowe znaczenie dla przyszłości firmy oraz pozwala na uniknięcie problemów np. z nieterminowymi płatnościami oraz nierzetelnie wykonywanymi zadaniami.

Najprostszym sposobem na wstępne sprawdzenie partnera biznesowego jest samodzielne wyszukanie podstawowych informacji na temat firmy w internecie. Przeanalizujmy stronę internetową potencjalnego kontrahenta, oficjalne profile w mediach społecznościowych czy opinie, jakie pojawiają się w sieci na temat danego przedsiębiorstwa (choć w ostatnim przypadku warto wziąć pod uwagę, że negatywne opinie mogą być autorstwa konkurencji). Zwróćmy również uwagę na publikacje na temat firmy pojawiające się w mediach oraz na to, czy i jakie certyfikaty posiada interesująca nas organizacja. Warto również zasięgnąć opinii „w branży” – zapytać o potencjalnego partnera zaprzyjaźnione firmy czy klientów. W końcu, standardową praktyką jest też prośba o zaświadczenie o nadaniu numeru NIP czy REGON, którą powinniśmy skierować do przyszłego kontrahenta.

Kolejnym etapem powinno być sprawdzenie konkretnej firmy w rejestrach gospodarczych. Oczywiście, początkowo warto zacząć od tych bezpłatnych. Jeśli mamy do czynienia z osobą prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą, możemy skorzystać z CEIDG (Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej). Sprawdzimy tam, czy dana firma faktycznie została zarejestrowana oraz czy nie została przypadkiem zawieszona czy skreślona z rejestru. - W przypadku spółki prawa handlowego, warto zweryfikować firmę w Krajowych Rejestrze Sądowym. Odpis KRS dostarcza wielu, cennych informacji na temat przedsiębiorstwa, takich jak: dane teleadresowe firmy, wielkość kapitału, okres działalności, właściciela i sposób reprezentacji firmy, ale i wzmianki o ew. postępowaniach upadłościowych czy zaległościach względem urzędu skarbowego czy ZUS-u – mówi Wojciech Kryński, współwłaściciel firmy Ground Frost.

W KRS składane są również sprawozdania finansowe podmiotów (spółek). Nie są one dostępne w formie elektronicznej, ale każdy zainteresowany może prosić o ich udostępnienie w formie papierowej. Na tej podstawie można dokonać analizy finansowej kontrahenta bazując na historycznych danych o jego działalności. To wydajna, choć czasochłonna metoda. W niektórych przypadkach istotne są też powiązania osób reprezentujących kontrahenta. Tu również nieocenionym źródłem wiedzy jest KRS, w którym znaleźć można informacje na temat tego, w jakich spółkach i z jakimi osobami dany kontrahent współpracował w przeszłości.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jak sprawdzić rzetelność kontrahenta? - Portal i.pl

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia