Jak szybko zajść w ciążę? Praktyczne wskazówki dla początkujących

Tomasz Mrozek
Jednym z czynników utrudniających zajście w ciążę jest stres towarzyszący staraniom się o dziecko.
Jednym z czynników utrudniających zajście w ciążę jest stres towarzyszący staraniom się o dziecko. 123rf.com
Przed podjęciem decyzji o macierzyństwie warto wcześniej odpowiednio się do tego przygotować – zarówno pod względem psychicznym, jak i fizycznym. Dotyczy to w szczególności zmiany swoich negatywnych nawyków żywieniowych, zredukowania sytuacji stresogennych oraz stylu życia. Oprócz tego warto pamiętać o wsłuchiwaniu się w swój organizm, bo w każdym miesiącu jest tylko kilka dni, w których kobieta może zajść w ciążę – dzień owulacji i dni prowadzące do owulacji. Jak szybko zajść w ciążę? Poznaj najlepsze sposoby na szybkie zajście w ciążę!

Jak zajść w ciążę? Żywotność komórki jajowej

Wbrew pozorom do zajścia w ciążę niezbędne jest nie tylko współżycie, ale również odpowiednie warunki: brak stresu i zdrowa dieta. Podstawą jest obserwacja własnego organizmu i śledzenie kalendarzyka dni płodnych. W celu prokreacji należy odbywać stosunek płciowy w dniach okołoowulacyjnych, czyli w dniu owulacji, a także kilka dni przed i kilka dni po. Co ważne, niezbyt dobrym pomysłem jest uprawianie seksu codziennie, ponieważ osłabia to „siłę plemników”. Ginekolodzy zalecają, by w celach rozpłodowych uprawiać seks co 2–3 dni.

Komórka jajowa jest zdolna do zapłodnienia tylko przez 24 godziny w jednym cyklu miesięcznym. Jednakże plemniki mają zdolność do przeżywania przez 3–5 dni.

Obserwacja organizmu a zajście w ciążę

Istnieje kilka metod obserwacji kobiecego organizmu, które mogą przysłużyć się w zajściu w ciążę. Ważne, aby stosować je wcześniej – jeszcze zanim pojawią się plany o dziecku. Dzięki temu można wyćwiczyć metodę, nauczyć się obserwować konkretne zjawiska i dzięki temu wpłynąć na proces zapłodnienia. Znając swój organizm, można mniej więcej określić, ile dni po okresie jest szansa, by zajść w ciążę. Oczywiście nie jest to informacja zawsze aktualna – to zależy od długości poszczególnych faz. Znacznie łatwiej jest określić dni płodne przy regularnym cyklu miesiączkowym.

Zobacz też:

Obserwacja śluzu a dni płodne
Pierwsza metoda polega na obserwacji śluzu. Śluz jest jedną z najpewniejszych oznak płodności. Śluz w zależności od aktualnej fazy cyklu wygląda inaczej. Po miesiączce zwykle następuje kilka dni suchych, czyli takich, w których nie pojawia się żadna wydzielina z pochwy (ewentualnie może pojawić się lepka, gęsta i nieprzezroczysta wydzielina, ale ta nie jest oznaką płodności). Po kilku dniach na bieliźnie da się zaobserwować śluz. Jeśli jego cechy to wilgotność, przezroczystość, śliskość, rozciągliwość i jeśli jest podobny do białka jaja kurzego – wówczas można przyjąć, że rozpoczął się okres płodny, czyli niedługo nastąpi owulacja, a wraz z nią możliwość zajścia w ciążę.

Ciąża to wyzwanie dla organizmu, dlatego warto dobrze się do niej przygotować. Zobacz, jakie nawyki pomogą zadbać o zdrowie maluszka, jak i przyszłej mamy. Sprawdź na kolejnych slajdach, jak przygotować się do zajścia w ciążę i zwiększyć na to swoje szanse! Przesuwaj zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Planowanie ciąży. Jakie witaminy i suplementy warto rozważyć...

Jednym z czynników pomocnych przy określaniu, kiedy wypada owulacja, jest ból jajników. Na ogół jednak jest to trudne, dlatego ważne jest, żeby współżyć okołoowulacyjnie, czyli w okresie, kiedy prawdopodobnie występuje jajeczkowanie. Współżycie kilka dni przed i kilka dni po owulacji daje większe prawdopodobieństwo na zapłodnienie. Trzeba pamiętać, że spływająca po współżyciu sperma może być mylona z kobiecym śluzem. Dlatego po współżyciu, aby określać cechy śluzu, trzeba odczekać ok. 12 godzin. Po owulacji znowu następują dni suche (ewentualnie ze wspomnianą wydzieliną niepłodną).

Obserwacja temperatury ciała
Jest to dość wymagająca metoda, ale regularne obserwacje temperatury ciała połączone z obserwacją śluzu będą świetną odpowiedzią na ewentualne problemy z zajściem w ciążę.

Dni płodne określa się poprzez codzienne mierzenie temperatury rano – bezpośrednio po przebudzeniu, ale przed wstaniem z łóżka. Można ją mierzyć w ustach, w odbycie albo w pochwie. Ważne, żeby zawsze było to samo miejsce. Podczas obserwacji zauważalny jest skok temperatury. Sześć dni poprzedzających skok oraz trzy dni po skoku uważa się za okres płodny. W tym czasie najlepiej współżyć co drugi dzień.

usg
Pary, które mimo starań nie mogą zajść w ciążę, powinny udać się do specjalisty w celu wykonania podstawowych badań. 123rf.com

Testy owulacyjne
Problemy z zajściem w ciążę albo z obserwacją można też rozwiązać dzięki tzw. testom owulacyjnym. To specjalne techniczne środki, które pozwalają z większą dokładnością określać dni płodne. Mowa tutaj o specjalnych paskach do kupienia w aptece. Zanurza się je w moczu. Jeśli się zabarwią (w zależności od instrukcji na teście), to owulacja nastąpi prawdopodobnie w ciągu najbliższych 36 godzin. To informacje ogólne. Specyficzne działanie każdego testu należy odczytać z ulotki.

Elektroniczny termometr płodności
Elektroniczny termometr wskazujący płodność to specjalne urządzenie, które zapamiętuje temperaturę z kilkunastu cykli i dzięki temu jest w stanie określić, kiedy następuje czas największej płodności.

Zobacz też:

Co utrudnia zajście w ciążę?

Prawdopodobieństwo zajścia w ciążę w dni płodne jest duże. Niemniej trzeba pamiętać, że nawet idealnie je wyliczając, można nie osiągnąć zamierzonego efektu. Problemy z zajściem w ciążę mogą być spowodowane innymi czynnikami. Wśród których można wymienić m.in.:

  • Pracę do późnych godzin nocnych. Przemęczenie negatywnie wpływa na płodność kobiety. Jego konsekwencją są zaburzenia cyklu. Psychika jest bardzo ważna, jeśli chodzi o to, jak zajść w ciążę. Rozładowanie napięcia, spokój, odpoczynek mają znamienny wpływ na plany powiększania rodziny.
  • Permanentny stres. Jeśli zamiast cieszyć się współżyciem, para myśli o swoich obowiązkach zawodowych, o tym, że za ścianą jest ktoś, kto może za dużo usłyszeć , droga do zapłodnienia może być zablokowana. Także ciągłe myślenie „nie mogę zajść w ciążę, jeśli teraz to nigdy, co ze mną nie tak” itd. nie sprzyja osiągnięciu celu. Zaleca się w takich przypadkach wyjazd, wakacje, trochę spokoju tylko we dwoje.
  • Używki: alkohol, papierosy i narkotyki. Wpływają one negatywnie na zapłodnienie, utrzymanie ciąży i rozwój dziecka. Dlatego też przed planowaną ciążą na ok. pół roku należy odstawić wszystkie używki.
  • Niezdrowe odżywianie. Podstawą w diecie kobiety i mężczyzny starających się o dziecko powinny być: warzywa, owoce, nabiał i tłuste ryby morskie.

Większość osób skupia się na zdrowiu kobiety. Okazuje się jednak, że zdrowie mężczyzny ma bardzo duży udział w powodzeniu prób zajścia w ciążę. Odpowiadają oni za żywotność i ruchliwość plemników, dlatego powinni skupić się na wszystkich powyższych elementach w równym stopniu co kobiety. Jeśli przy zachowaniu wszystkich powyższych zaleceń, ciągle nie udaje się zajść w ciążę, warto pomyśleć o wykonaniu badań. Dzięki nim będzie można jednoznacznie określić, w czym tkwi problem i nad nim popracować wspólnie z lekarzem.

Trzeba również pamiętać, że mimo wszystkich poprawnych wyliczeń okresu płodności oraz zachowywania dobrego trybu życia, może nie udać się, zajść w ciążę ani za pierwszym, ani za drugim razem. Lekarze zachęcają do systematycznych prób przez 12 miesięcy. Dopiero po upływie roku można domniemywać, że coś jest nie tak i wówczas udać się na konsultację.

Wizyta u ginekologa: dlaczego warto robić to regularnie?

Czy można zajść w ciążę podczas okresu?

Wiele kobiet zastanawia się, czy można zajść w ciążę podczas okresu. Wiąże się to z wyznaczaniem dni niepłodnych, kiedy zajście w ciążę jest niemożliwe.

Miesiączkowanie jest okresem niepłodnym, dlatego nie można wtedy zajść w ciążę. Do ciąży może dojść tylko w czasie owulacji, a ta występuje ok. 2 tygodnie przed menstruacją. Zasada, że podczas miesiączki nie da się zajść w ciążę, sprawdza się w większości przypadków. Jest to logiczne następstwo cykliczności kobiecej płodności.

To, czy podczas okresu można zajść w ciążę, komplikuje się, kiedy kobieta zmaga się z nieregularnymi cyklami. Wówczas nie da jednoznacznie określić, kiedy następuje jajeczkowanie, bo poszczególne fazy (płodna i niepłodna) zostają zaburzone – wydłużone lub skrócone. Wtedy kobieta ma problem z określeniem fazy, w jakiej się znajduje. Dlatego zajście w ciążę podczas miesiączki nie jest wykluczone. Jeśli współżycie nastąpiło podczas krwawienia, a plemniki mają zdolność do przetrwania kilku dni w pochwie, wówczas jeśli owulacja następuje dość szybko po zakończeniu krwawienia, szansa na zajście w ciążę istnieje.

Dowiedz się więcej na temat:

Czy można zajść w ciążę bez wytrysku?

Teoretycznie na pytanie, czy można zajść w ciążę bez wytrysku, da się odpowiedzieć twierdząco. Jednak prawdopodobieństwo jest bardzo małe. Aby doszło do zapłodnienia, potrzebne jest przedostanie się plemników do komórki jajowej. Gwarantuje to ciśnienie, z jakim sperma wystrzelana jest w drogach rodnych kobiety. Odpowiednie ciśnienie natomiast osiąga się podczas pełnego wytrysku. Teoretycznie możliwe jest też przeniesienie plemników w drogi rodne kobiety na dłoniach lub zapłodnienie po odbyciu pettingu. Jednak szansa na to, że w takiej sytuacji do komórki jajowej dotrze jeden silny plemnik, jest znikoma — poza ludzkim organizmem plemniki dość szybko giną.

 Prawda czy mit? Co wiesz o porodzie? QUIZ

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Komary - co je wabi a co odstrasza?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 6

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

p
patrycja

Pomóc może prefert żel wspomagający poczęcie.

W
Wera

Ja używałam kontrolera owulacyjnego komputera myway, sprawdzał temperaturę, ale i lh czego inne urządzenia co przeglądałam przed zakupem, nie miały. Udało nam się zajść w ciąże po 3 cyklach starań

G
Gość serwisu

Witam serdecznie ja mam inny problem również staramy się o dziecko i mąż twierdzi że tylko i wyłącznie w dniu owulacji piecze go penis w trakcie stosunku. I tak się zastanawiam co to może być że tylko w ten jeden dzien? Bo wydaje mi sie ze gdyby cos bylo nie tak to częściej by mu pieklo a nie jeden dzien w miesiacu.

T
Testimony

Dziękuję mistrzowi, który naprawdę mi pomógł i mojej żonie, próbowaliśmy doktora, ale nic nie wyszło, spotkaliśmy pomocnika zaklęć Żona jest pięknie w ciąży, skontaktuj się z nim na e-mail wightmagicmaster@gmail.com

Z
Zaklęcie zajść w ciążę

Twoja zdolność do zajścia w ciążę może zostać zmniejszona. Możesz również mieć problem związany z owulacją lub polipem lub włókniakiem w jamie macicy, który może wpływać na implantację i rozwój zarodka. Ponadto twój partner może mieć nieprawidłowości plemników, które powodują, że liczba plemników spada, staje się mniej ruchliwa lub zmienia kształt. Jeśli martwisz się tym, skontaktuj się ze mną przez e-mail,

Pomagam ludziom na całym świecie Mogę ci pomóc bez względu na warunki, to mój e-mail, wightmagicmaster@gmail.com

M
Monika
Mój lekarz polecił mi domową obserwację dni płodnych, mąż kupił mi komputer cyklu myway, używam i jestem pozytywnie rozczarowana ;p Bardzo fajne urządzenie no i dokładne.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia