Jak uniknąć kary za brak ubezpieczenia OC?

Materiał informacyjny Rankomat
Udostępnij:
W Polsce ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla każdego zarejestrowanego pojazdu. Za jego brak nakładane są wysokie kary finansowe, które często mogą nawet przewyższać całkowitą wartość samochodu. Zdarzają się jednak sytuacje, że w wyniku roztargnienia lub niewiedzy można zapomnieć o przedłużeniu ochrony. Czy w takim przypadku istnieje rozwiązanie, aby uniknąć kary za brak ubezpieczenia OC? Odpowiadamy!

Ile wynosi kara za brak OC?

Kary za brak OC regularnie rosną, gdyż są one uzależnione od minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w danym roku. Już nawet dzień przerwy w ciągłości ubezpieczenia oznacza naliczenie opłaty karnej, która z biegiem czasu będzie generowała coraz większe koszty. Sporym odciążeniem dla zapominalskich kierowców było wprowadzenie przez ustawodawcę automatycznego przedłużenia wygasającej polisy. W niektórych sytuacjach system ten jednak nie zadziała, a to wiąże się z nałożeniem kary. W zależności od rodzaju pojazdu oraz długości przerwy w OC, w 2021 roku opłaty karne wynoszą:

Samochód osobowy:
● do 3 dni – 1120 zł,
● od 4 do 14 dni – 2800 zł,
● powyżej 14 dni – 5600 zł.

Samochód ciężarowy:
● do 3 dni – 1680 zł,
● od 4 do 14 dni – 4200 zł,
● powyżej 14 dni – 8400 zł.

Motocykle i pozostałe pojazdy:
● do 3 dni – 190 zł,
● od 4 do 14 dni – 470 zł,
● powyżej 14 dni – 930 zł.

Celowe unikanie kary mija się z celem, gdyż brak ważnego ubezpieczenia może zostać wykryte nie tylko podczas kontroli drogowej. UFG współpracuje z ubezpieczycielami i w ten sposób weryfikuje, który kierowca nie przedłużył ochrony w terminie. Jeżeli więc nie wykupiłeś polisy możesz się spodziewać, że prędzej czy później dostaniesz wezwanie do zapłaty. Została na Ciebie nałożona kara za brak OC – jak uniknąć i napisać odwołanie, aby uchronić się przed koniecznością uregulowania nałożonej opłaty karnej? Istnieje kilka przypadków, kiedy UFG może umorzyć karę, ale muszą do tego zostać spełnione określone warunki.

Jak odwołać się od kary za brak OC?

W uzasadnionych sytuacjach możesz się odwołać od nałożonej kary i starać się o jej umorzenie. Dotyczy to kierowców, którzy nie wykupili OC w terminie z nie swojej winy lub doszło do błędnie naliczonej opłaty karnej. Po otrzymaniu wezwania do zapłaty masz prawo odwołać się od niej w terminie 30 dni. Taka możliwość istnieje, gdy:

● nie jesteś już właścicielem auta, gdyż zostało ono sprzedane lub wyrejestrowane,
● doszło do kradzieży pojazdu,
● UFG weszło w błędne posiadanie informacji i przerwie w ciągłości ubezpieczenia.

Powyższe sytuacje muszą zostać udokumentowane, dlatego do odwołania należy dołączyć stosowne faktury, umowę kupna-sprzedaży, notatkę z policji o zgłoszeniu kradzieży pojazdu lub kopię polisy, jeżeli doszło do błędnego nałożenia kary. W wyjątkowych przypadkach UFG może anulować karne opłaty, jeśli wykażesz, że znajdujesz się w trudnej sytuacji finansowej. Warto wówczas wraz z pismem odwoławczym wysłać dokumenty, które poświadczają ten stan. Może to być np.:

● zaświadczenie o długach,
● informacja z ośrodka pomocy społecznej,
● status bezrobotnego,
● dokument poświadczający o utrzymywaniu nieletnich do 25 roku lub osoby niepełnosprawnej,
● oświadczenie o utracie majątku w wyniku pożaru lub powodzi.

W odwołaniu powinieneś szczegółowo opisać swoją sytuację i zadeklarować, kiedy spodziewasz się jej poprawy. UFG może umorzyć karę lub zaproponować rozwiązanie, które pozwoli Ci stopniowo wywiązać się z zadłużenia, bez naliczania karnych odsetek za zwłokę.

Jak uniknąć kary za brak OC?

Najprostszym rozwiązaniem, aby nie narażać się na konsekwencje finansowe za brak ciągłości w ubezpieczeniu, jest pilnowanie terminu obowiązywania umowy. Przedłużyć ochronę możesz samodzielnie przez internet, korzystając z praktycznych narzędzi takich jak kalkulator ofert dostępny na stronie https://rankomat.pl/kalkulator/oc-ac/. Po wypełnieniu formularza porównywarka automatycznie wygeneruje propozycje polis od różnych dostawców, co pozwoli Ci wybrać najkorzystniejsze rozwiązanie. Za pośrednictwem kalkulatora możesz od razu wykupić OC i wszystkie formalności załatwić zdalnie, bez konieczności wizyty w biurze agenta ubezpieczeniowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Przejdź na stronę główną Echo Dnia
Dodaj ogłoszenie