Jak wyprowadzić niechcianego lokatora

Marzena SMORĘDA [email protected]
Nowe przepisy mają na celu likwidację szarej strefy wśród wynajmujących i zwiększenie ochrony wynajmujących przed nieuczciwymi najemcami.
Nowe przepisy mają na celu likwidację szarej strefy wśród wynajmujących i zwiększenie ochrony wynajmujących przed nieuczciwymi najemcami.
Udostępnij:
Od stycznia bieżącego roku obowiązują przepisy znowelizowanej ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego oraz o zmianie niektórych innych ustaw.

Akt ten przywraca do systemu prawnego najem okazjonalny, z którego prawo mają korzystać tylko osoby fizyczne, nie prowadzące działalności gospodarczej w zakresie najmu lokali mieszkalnych.

Zmiana przepisów ma na celu likwidację szarej strefy wśród wynajmujących i zwiększenie ochrony wynajmujących przed nieuczciwymi najemcami.

 

Nowelizacja wprowadza kilka warunków, którym musi odpowiadać umowa o najem okazjonalny.

 

Zgodnie z nimi taką umowę można zawrzeć wyłącznie w formie pisemnej pod rygorem nieważności, na czas oznaczony, nie dłuższy niż dziesięć lat.

Fakt zawarcia umowy właściciel musi zgłosić w ciągu 14 dni od jej podpisania naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu ze względu na miejsce położenia nieruchomości, w której znajduje się wynajmowany lokal. Jeśli nie dopełnimy tego obowiązku, wyłączone zostanie stosowanie przepisów szczególnych dla najmu okazjonalnego, na rzecz pełnej regulacji ochrony praw lokatorów.

 

W umowie musi się znaleźć oświadczenie najemcy o poddaniu się szczególnemu trybowi egzekucji w przypadku wygaśnięcia stosunku najmu oraz określenie obowiązku najemcy do wskazania lokalu, do którego ma być przeprowadzona eksmisja. Najemca musi też przedstawić oświadczenie woli osoby, u której ma zamieszkać w razie eksmisji. Pozwoli to na uniknięcie przez wynajmujących problemów z niesolidnymi i uciążliwymi najemcami, którzy są bardzo mocno chronieni przez ustawę o ochronie praw lokatorów – a ich eksmisja w razie niewywiązywania się z umowy jest długotrwała i kłopotliwa.

 

Zgodnie z nowymi przepisami, w stosunkach najmu okazjonalnego właściciel oprócz czynszu może pobierać jedynie opłaty niezależne od niego (media), o ile umowa nie stanowi inaczej. Ewentualne podwyżki czynszu muszą opierać się na postanowieniach umowy, które strony mogą swobodnie kształtować w treści umowy w tym zakresie.

 

Warto dodać, iż nowelizacja zmienia również ustawę o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, zgodnie z którą ryczałt od przychodów ewidencjonowanych np. najmu wynosi obecnie 8,5 procent, bez kwoty granicznej. Dotychczas, podatek w wysokości 8,5 procent miał zastosowanie do przychodów z najmu, ale tylko do kwoty stanowiącej równowartość 4 tysięcy euro, od nadwyżki ponad tę kwotę ryczałt wynosił 20 procent przychodów.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Echo Dnia
Dodaj ogłoszenie