Akt ten przywraca do systemu prawnego najem okazjonalny, z którego prawo mają korzystać tylko osoby fizyczne, nie prowadzące działalności gospodarczej w zakresie najmu lokali mieszkalnych.
Zmiana przepisów ma na celu likwidację szarej strefy wśród wynajmujących i zwiększenie ochrony wynajmujących przed nieuczciwymi najemcami.
Nowelizacja wprowadza kilka warunków, którym musi odpowiadać umowa o najem okazjonalny.
Zgodnie z nimi taką umowę można zawrzeć wyłącznie w formie pisemnej pod rygorem nieważności, na czas oznaczony, nie dłuższy niż dziesięć lat.
Fakt zawarcia umowy właściciel musi zgłosić w ciągu 14 dni od jej podpisania naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu ze względu na miejsce położenia nieruchomości, w której znajduje się wynajmowany lokal. Jeśli nie dopełnimy tego obowiązku, wyłączone zostanie stosowanie przepisów szczególnych dla najmu okazjonalnego, na rzecz pełnej regulacji ochrony praw lokatorów.
W umowie musi się znaleźć oświadczenie najemcy o poddaniu się szczególnemu trybowi egzekucji w przypadku wygaśnięcia stosunku najmu oraz określenie obowiązku najemcy do wskazania lokalu, do którego ma być przeprowadzona eksmisja. Najemca musi też przedstawić oświadczenie woli osoby, u której ma zamieszkać w razie eksmisji. Pozwoli to na uniknięcie przez wynajmujących problemów z niesolidnymi i uciążliwymi najemcami, którzy są bardzo mocno chronieni przez ustawę o ochronie praw lokatorów – a ich eksmisja w razie niewywiązywania się z umowy jest długotrwała i kłopotliwa.
Zgodnie z nowymi przepisami, w stosunkach najmu okazjonalnego właściciel oprócz czynszu może pobierać jedynie opłaty niezależne od niego (media), o ile umowa nie stanowi inaczej. Ewentualne podwyżki czynszu muszą opierać się na postanowieniach umowy, które strony mogą swobodnie kształtować w treści umowy w tym zakresie.
Warto dodać, iż nowelizacja zmienia również ustawę o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, zgodnie z którą ryczałt od przychodów ewidencjonowanych np. najmu wynosi obecnie 8,5 procent, bez kwoty granicznej. Dotychczas, podatek w wysokości 8,5 procent miał zastosowanie do przychodów z najmu, ale tylko do kwoty stanowiącej równowartość 4 tysięcy euro, od nadwyżki ponad tę kwotę ryczałt wynosił 20 procent przychodów.

Andrzej Duda spotkał się z przedsiębiorcami w Jasionce
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- Zagrożone będą nawet emerytury. Obajtek interweniuje u prezydenta
- "Padł rekord świata!". Premier: Afera wybuchła zanim podjęli próbę stworzenia rządu
- Jakie będą dalsze losy komisji ds. wpływów rosyjskich? Polityk Lewicy wyjaśnia
- Jako drag queen symulował podcięcie gardła abp. Jędraszewskiemu. Zwrot ws. Marka M.