MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jak zabezpieczyć się przy spłacaniu kredytu hipotecznego

Marzena SMORĘDA [email protected]
Wojciech Lankoff, doradca finansowy firmy Expander
Wojciech Lankoff, doradca finansowy firmy Expander
Przy kredycie mieszkaniowym banki oferują często kilka różnych ubezpieczeń. Zależnie od banku, część z nich to ubez-pieczenia obowiązkowe, część dobrowolne.

Ubezpieczenie nieruchomości

Każdy bank żąda ubezpieczenia nieruchomości od ognia i zdarzeń losowych. Prawa z takiej polisy w drodze tzw. cesji są przekazywane bankowi. Jeśli z domem coś się stanie, wówczas bank odbierze to, co pożyczył od firmy ubezpieczeniowej. Taką polisę trzeba opłacać przez cały czas spłaty kredytu, a jej koszt to zwykle nieco poniżej 0,1 procent wartości mieszkania rocznie. Łatwo można policzyć, że jeśli dom jest wart 500 tysięcy złotych, będzie to 500 złotych co roku.

 

Od bezrobocia

Ubezpieczenie od bezrobocia to istotna ochrona dla klienta i niektóre banki oferują taką opcję. W przypadku utraty pracy i pozostawania zarejestrowanym bezrobotnym przez określony czas firma ubezpieczeniowa będzie za nas płacić ratę kredytu. Maksymalny okres trwania takiej sytuacji to zwykle 12 miesięcy. Nie jest to więc ubezpieczenie dla osób, które w sytuacji utraty pracy nie zarejestrują się w urzędzie pracy, bo rejestracja jest warunkiem koniecznym wypłaty świadczenia ubezpieczeniowego.

 

Na życie

Jeśli kredytobiorca jest jedynym lub głównym żywicielem rodziny, słusznie może obawiać się o to, co będzie się działo z kredytem po jego śmierci. Przed taką okolicznością najlepiej zabezpieczyć się polisą na życie – w wypadku śmierci ubezpieczonego pozostające do spłaty zadłużenie spłacimy z odszkodowania wypłaconego przez ubezpieczyciela. Nie dojdzie więc do sytuacji, gdy bank będzie dochodził swoich praw od rodziny.

 

Polisę na życie można wykupić indywidualnie lub też można skorzystać z ubezpieczenia grupowego, jakie niektóre banki oferują przy kredycie. Cena ubezpieczenia grupowego bywa konkurencyjna, szczególnie dla osób starszych, dla których cena ubezpieczenia indywidualnego może być naprawdę wysoka.

 

Ważna kwestia to suma ubezpieczenia i okres ubezpieczenia. Ich wzrost powoduje wzrost składki. Warto więc rozważnie dobrać te parametry tak, aby zabezpieczyć najbliższych i zapłacić jak najmniej towarzystwu ubezpieczeniowemu.

 

Przy ustalaniu sumy ubezpieczenia należy wziąć pod uwagę nie tylko wysokość kredytu, ale także wartość pozostałego majątku – jeżeli kredytowane mieszkanie to większość majątku rodziny i zarabia jedna osoba w rodzinie, to po jej śmierci nie wystarczy spłata kredytu. Trzeba także wziąć pod uwagę utrzymanie małżonka i dzieci w kolejnych latach lub założyć ewentualną zmianę domu czy mieszkania na mniejsze i tańsze w utrzymaniu.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia