Jaka emerytura z zagranicy?

Marzena ŚLUSARZ [email protected]
- Staż pracy lub zamieszkanie w innych państwach członkowskich uwzględnia się tylko wtedy, gdy nie pokrywają się z polskimi okresami ubezpieczenia- tłumaczy Paweł Szkalej.
- Staż pracy lub zamieszkanie w innych państwach członkowskich uwzględnia się tylko wtedy, gdy nie pokrywają się z polskimi okresami ubezpieczenia- tłumaczy Paweł Szkalej.
Tydzień temu pisaliśmy, co to jest koordynacja emerytur. Dziś wyjaśniamy, na czym polega sumowanie, co jest sumowane, jak się oblicza świadczenia i na czym polega uzupełnienie do minimalnej emerytury.

Przypomnijmy. Koordynacja w zakresie emerytur to MIĘDZY INNYMI zliczanie czasu pracy za granicą do lat potrzebnych do emerytury w Polsce, i odwrotnie, czyli doliczanie lat przepracowanych w Polsce do lat pracy za granicą osobom, dla których prawo do emerytury jest uzależnione od udowodnienia okresów pracy (tzw. stare lub mieszane emerytury). Koordynacja obowiązuje w państwach Unii Europejskiej, Islandii, Liechtensteinie, Norwegii oraz Szwajcarii. Zasada sumowania okresów ubezpieczenia dotyczy zarówno pracowników, jak i osób pracujących na własny rachunek. O połączenie lat pracy w Polsce i stażu za granicą w ramach przepisów o koordynacji mogą ubiegać się osoby zamieszkałe w wymienionych państwach, które pracowały w Polsce oraz osoby, które - niezależnie od państwa zamieszkania – pracowały i w Polsce, i w tych krajach.

NA CZYM POLEGA SUMOWANIE?

To dodawanie do siebie wszystkich lat ubezpieczenia tak, by uwzględnić wszystkie lata pracy osoby starającej się o emeryturę. - Jeśli pracowałeś lub pracujesz poza Polską, w innych krajach Unii, twoja emerytura może przypominać składankę. ZUS zsumuje te okresy, które wypracowałeś za granicą – nawet jeżeli pracowałeś za granicą za krótko, by mieć prawo do emerytury „zagranicznej” – i doda do lat przepracowanych w Polsce – wyjaśnia Paweł Szkalej, rzecznik prasowy kieleckiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

 

Dla przykładu: Jeśli urodziłeś się przed 1949r i pracowałeś: 8 lat w Polsce, 8 lat w Norwegii, 6 lat w Szwecji i 3 lata w Danii. Ogólny staż ubezpieczeniowy to 25 lat. Zatem masz prawo ubiegać się o emeryturę za każdy przepracowany w danym państwie okres. Natomiast instytucja ubezpieczeniowa każdego z wymienionych państw ustali na podstawie własnego ustawodawstwa teoretyczną kwotę emerytury za zsumowane okresy ubezpieczenia. Następnie przyzna emeryturę częściową- proporcjonalną do faktycznego okresu ubezpieczenia, przebytego na terytorium danego państwa, to jest Polska 8/25, Norwegia 8/25, Szwecja 6/25 i Dania 3/25.

 

CO SIĘ SUMUJE?

 

Czas opłacania składek, zatrudnienia lub pracy na własny rachunek oraz okresy równorzędne, czyli w Polsce na przykład urlop macierzyński czy wojsko, jeśli są uznane przez ustawodawstwo państwa, w którym pracowałeś.

 

Okresy zamieszkania, jeśli w jakimś państwie uprawniają do świadczeń. Odpowiedni okres zamieszkania obowiązuje na przykład w Islandii, Holandii, Norwegii, Danii i Szwecji. - Staż pracy lub zamieszkanie w innych państwach członkowskich uwzględnia się tylko wtedy, gdy nie pokrywają się z polskimi okresami ubezpieczenia- tłumaczy Paweł Szkalej.

 

Strefa Biznesu: Wypalenie zawodowe coraz większym wyzwaniem dla firm

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia
Dodaj ogłoszenie