Planowanie remontu - dlaczego kredyt na cel może okazać się konieczny?
Planowanie wydatków związanych z remontem domu czy mieszkania to bardzo ważna kwestia. Uwzględniając poszczególne prace czy zakupy, należy jednak pamiętać, że zestawienie to nie jest ostatecznym kosztorysem. Odwlekając rozpoczęcie czynności remontowych nawet o kilka miesięcy później sprawia, że koszty związane z zakupem materiałów budowlanych czy wynajęciem odpowiedniej ekipy mogą znacznie wzrosnąć. Wówczas pierwotne założenia o odłożeniu określonej sumy pieniędzy są nieaktualne. W rezultacie konieczne będzie zdobycie dodatkowej gotówki. Wzrost cen produktów i usług podyktowany jest między innymi:
- rosnącą inflacją,
- zmianami podatkowymi,
- kosztami paliwa.
Dobrym rozwiązaniem może być skorzystanie z oferty banku, chociaż decyzja ta powinna być przemyślana, a wybór konkretnej usługi nie może być przypadkowy. Dlaczego? Ponieważ zdarza się, że kredyty na remont mogą być tańsze od kredytów konsumpcyjnych na dowolny cel - ale nie jest to regułą i zawsze warto dokładnie zapoznać się ze wszystkimi możliwościami.
Jak wybrać kredyt na przeprowadzenie remontu?
Kredyty, które mają konkretne przeznaczenie, w tym przypadku remont domu lub mieszkania, określane są jako celowe. Zgodnie z podstawowymi założeniami ich przeprowadzenie ma na celu podnieść standard i bezpośrednio wpływa na ogólną wartość nieruchomości. Mając to na uwadze, można śmiało stwierdzić, że kredyt na remont może zostać potraktowany również jako inwestycyjny. To właśnie z tego względu wiele placówek bankowych rozpatruje wnioski o kredyt na remont w nieco innych kategoriach. Zdarza się, że rozpatrywane są one jako kredyty hipoteczne, czyli znacznie bezpieczniejsze dla samego banku. Taka oferta daje także znacznie większe możliwości wnioskodawcy - szczególnie, jeżeli chodzi o wysokość przyznawanej kwoty. Więcej informacji na temat kredytów hipotecznych znajdziesz pod adresem: https://finanse.rankomat.pl/kredyty/kalkulator-hipoteczny.
Rodzaje kredytów na remont - która z opcji jest korzystniejsza?
Wybór kredytu z przeznaczeniem na remont to jedno z najpopularniejszych rozwiązań. Możliwość skorzystania z takiej opcji zależy jednak od kwoty, jaka jest niezbędna do przeprowadzenia planowanych prac. Konieczne jest więc opracowanie wstępnego kosztorysu remontu i dokładne przeliczenie wszystkich wydatków związanych z zakupem materiałów budowlanym czy opłaceniem usług wynajętych firm. Nie należy zapominać również o sytuacjach losowych, które mogą się pojawić już w trakcie prac.
Planując remont można skorzystać z trzech rozwiązań w zakresie kredytowania. Jeżeli nie planujesz większych zmian, a wszystkie wydatki oscylują w granicach np. 4 tysięcy złotych, to wystarczające będzie wykorzystanie debetu na karcie.
Drugą opcją jest zaciągnięcie kredytu gotówkowego. Rozwiązanie to jest szczególnie popularne w sytuacji, kiedy koszty związane z remontem to około 35-40 tysięcy złotych. Trzecie rozwiązanie przewidziane jest w sytuacji, w której planowany jest remont generalny to kredyt hipoteczny.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?