Pierwszy krok to wybór odpowiedniego zawodu. Nawet jeśli w jednym zakładzie przepracowało się kilkanaście lat, nigdy nie jest za późno na zmiany.

Stres związany z utratą pracy jest olbrzymi. Wiele osób kurczowo trzyma się myśli, że jeśli ma szukać zatrudnienia to tylko w zawodzie, który już zna. Niestety obecna sytuacja na rynku pracy zmusza do większej elastyczności. Warto więc zwrócić się o pomoc do doradcy zawodowego.

Właściwie już nastolatek decydujący się na rozpoczęcie nauki w szkole zawodowej lub rozpoczynający studia powinien skorzystać z pomocy psychologa, który określi jego predyspozycje zawodowe. Jeśli wybierze zawód, który jest zgodny z jego temperamentem, łatwiej będzie osiągnąć mu w nim sukcesy. Ta sama reguła dotyczy osób dorosłych.

 

 

- Bezrobotni nie chcą myśleć o zmianie kwalifikacji, bo boją się, że w nowym zawodzie będzie im się trudno odnaleźć.

Pewniej czują się w tym co już lepiej czy gorzej robili, ale takie myślenie jest błędem - mówi Edyta Wrona, doradca zawodowy z Miejskiego Urzędu Pracy w Kielcach. - Decydując się na zmianę kwalifikacji czy dokształcenie wcale nie trzeba zmieniać swojego życia o 180 stopni. Trzeba poważnie zastanowić się nad wyborem, biorąc pod uwagę kilka czynników.

Na co zatem zwrócić uwagę podejmując decyzję związaną z wyborem przyszłej drogi zawodowej? Jakie przesłanki uwzględnić decydując się na konkretną szkołę czy kurs?

 

WAŻNE TO, CO WE MNIE

Bardzo ważne przy trafnym wyborze zawodu są nasze indywidualne cechy, zainteresowania, plany i rzetelna samoocena.

- Dysponujemy szeregiem testów i kwestionariuszy, które pomagają osobie bezrobotnej uświadomić czy dobrze sprawdzi się w pracy z ludźmi, w jakiego rodzaju zawodzie osiągnie dobre efekty, a co taką osobę będzie męczyć. Bardzo ważną rolę odgrywa także rozmowa z doświadczonym doradcą, który wytłumaczy jak wszystkie te odkryte cechy wykorzystać - mówi Edyta Wrona.

 

Także poznanie swojego stanu zdrowia wraz z poznaniem przeciwwskazań do wykonywania danego zawodu pozwoli nam uniknąć niewłaściwych wyborów w tym zakresie.

 

CZYNNIKI ZEWNĘTRZNE

Doradca ma także dobrą orientację w sytuacji na rynku pracy i spotkanie z nim ułatwi trafny wybór nowego zawodu.

 

- Bardzo istotnym czynnikiem jest poznanie aktualnych tendencji na rynku pracy. Musimy bowiem wiedzieć: czy dostaniemy pracę w wybranym przez siebie zawodzie, jakie zawody są zawodami przyszłości, na jakie jest nastawiony nasz lokalny rynek pracy - wyjaśnia Edyta Wrona. - Ostatnio trafiła do mnie osoba po „czterdziestce”, która wiele lat pracowała w księgowości i miała wykształcenie ekonomiczne. Zaproponowałam jej podjęcie studiów podyplomowych w zakresie pisania wniosków unijnych. Ta pani zastanawiała się także nad zrobieniem kursu pielęgniarskiego, bo to podpowiedział jej ktoś z rodziny. Jednak w jej przypadku pielęgniarstwo nie pozwoliłoby na wykorzystanie wcześniej nabytych doświadczeń zawodowych.

 

TWÓJ WAŻNY WYBÓR

Decyzje dotyczące wyboru zawodu są jednymi z ważniejszych w życiu. Od nich w dużym stopniu zależy nasza przyszłość. I mimo że zmieniająca się na rynku pracy rzeczywistość wymaga umiejętności przystosowania się i przekwalifikowania, to istotne jest czy człowiek świadomie podejmuje decyzje związane z wyborem nowego zawodu.

 

- Czynników istotnych przy planowaniu kariery zawodowej jest bardzo dużo. Po poznaniu ich, należy je wszystkie z sobą skonfrontować, a następnie już w pełni świadomie zaplanować, tak aby nasze działania pozwoliły nam na zdobycie dobrej, satysfakcjonującej pracy. Doradca zawodowy może w tym wyborze pomóc i dlatego nie należy bać się pomocy takich specjalistów - mówi Edyta Wrona z Miejskiego Urzędu Pracy w Kielcach.

[email protected]