Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jakie prezenty i komu z okazji świąt wielkanocnych kupują Polacy? Ile planują na nie wydać?

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Najczęściej na upominek przeznaczamy kwotę w przedziale 50-100 zł, co potwierdziła jedna czwarta badanych. Niewiele mniej osób, wskazało przedział 100-200 zł lub 10-50 zł.
Najczęściej na upominek przeznaczamy kwotę w przedziale 50-100 zł, co potwierdziła jedna czwarta badanych. Niewiele mniej osób, wskazało przedział 100-200 zł lub 10-50 zł. Agnieszka Bielecka/ Polska Press
Polacy kochają prezenty. Okazuje się, że wręczamy je nie tylko w wigilię Bożego Narodzenia. Z okazji świąt wielkanocnych różnego rodzaju podarki kupuje więcej niż jedna trzecia Polaków. Najczęściej obdarowywane są dzieci, najrzadziej – rodzice i dziadkowie, a kwota zakupu zazwyczaj mieści się w przedziale 50-100 zł.

Spis treści

Kto kupuje prezenty na Wielkanoc?

37 proc. badanych Polaków ma w zwyczaju kupowanie upominków z okazji świąt Wielkanocy. 32 proc. osób nie kupuje ich wcale, a pozostałym 31 proc. zdarza się to sporadycznie, wynika z badania przeprowadzonego przez PayPo.

Jakie prezenty i komu z okazji świąt wielkanocnych kupują Polacy? Ile planują na nie wydać?
PayPo

Ponadto z badania wynika, że zajączek najczęściej odwiedza dzieci, na co wskazało 42 proc. ankietowanych. Respondenci zdecydowanie rzadziej obdarowują całą rodzinę (25 proc.), małżonków (20 proc.), sporadycznie rodziców i dziadków (11 proc.). 27 proc. nie kupuje upominków nikomu, a 2 proc. skupia się w tym czasie na innych osobach (np. spoza rodziny).

W których województwach najczęściej kupujemy prezenty?

Jak wykazało badanie, kupowanie prezentów jest najbardziej powszechne w województwie pomorskim, co potwierdziło aż 61 proc. ankietowanych. Na ten gest najrzadziej decydują się mieszkańcy Łódzkiego (43 proc.). Pod względem obdarowywanych osób wyróżnia się województwo zachodnio-pomorskie, którego mieszkańcy najczęściej decydują się na upominki dla całej rodziny (43 proc.)

Jakie prezenty przynosi zajączek?

W czołówce najczęściej kupowanych upominków plasują się słodycze i czekoladki, po które sięga aż 62 proc. ankietowanych. Mniejszą popularnością cieszą się zabawki i gry (33 proc.), świąteczne dekoracje (31 proc.), dodatki do domu i kosmetyki (po 22 proc.), książki (16 proc.), ubrania (12 proc.) czy kwiaty (11 proc.). 17 proc. badanych wskazało, że z okazji Wielkanocy wybiera inny prezent dla bliskich.

Ile Polacy wydają na wielkanocne prezenty?

Najczęściej na upominek przeznaczamy kwotę w przedziale 50-100 zł, co potwierdziła jedna czwarta badanych. Niewiele mniej, bo 23 proc. osób, wskazało przedział 100-200 zł lub 10-50 zł (22 proc.). 12 proc. Polaków przeznacza na tę okazję od 200 do 500 zł, prezenty za 500 i więcej złotych kupuje zaledwie 3 proc., a 16 proc. przeznacza na upominki jeszcze inną kwotę.

Ile wydamy na Wielkanoc w tym roku?

W tym roku Polacy planują przeznaczyć średnio 599 zł na święta wielkanocne. To o 64 zł więcej niż w zeszłym roku – wynika z cyklicznego badania Barometru Providenta. 92,4 proc. respondentów, którzy przyznali, że tegoroczna Wielkanoc będzie dla nich kosztowniejsza, przede wszystkim z powodu inflacji.

Z kolei z raportu „Świąteczne wydatki Polaków na żywność. Wielkanoc 2023”, autorstwa UCE RESEARCH i Grupy BLIX, w którym sprawdzono, ile pieniędzy w tym roku Polacy planują wydać na świąteczną żywność w przeliczeniu na jedną osobę, wynika, że najczęściej deklarowanym przedziałem finansowym jest 200-300 zł, co zadeklarowało 26,4 proc. ankietowanych, a także 300-400 zł – 16,5 proc.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jakie prezenty i komu z okazji świąt wielkanocnych kupują Polacy? Ile planują na nie wydać? - Strefa Biznesu

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia