W pierwszej piątce najbardziej poważanych profesji znalazł się również strażak, górnik, pielęgniarka oraz lekarz. Niezmiennie od kilku lat najniżej oceniane są zawody związane ze sprawowaniem władzy politycznej.
W idealnej sytuacji hierarchia prestiżu zawodów pokrywałaby się z hierarchią ekonomiczną. Osoby darzone przez społeczeństwo największym szacunkiem zarabiałyby najwięcej i odwrotnie - wykonywanie mało cenionego zajęcia byłoby równoznaczne z zajmowaniem gorszej pozycji w strukturze klasowej.
Wyniki Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, przeprowadzonego przez firmę Sedlak & Sedlak w 2008 roku, wskazują coś zupełnie innego: w Polsce nie brak sytuacji, w których obdarzane szacunkiem zajęcia są równocześnie niedoceniane pod względem finansowym.
Przykładowo zawód pielęgniarki otoczony jest w Polsce szczególną estymą społeczną, o czym świadczy średnia ocena prestiżu na poziomie 75 punktów (skala od 1 do 100). Tymczasem według OBW połowa pielęgniarek w 2008 roku zarobiła w głównym miejscu pracy mniej niż 2400 złotych brutto.
Strefa Biznesu - Boże Ciało 2023. Gdzie i za ile wyjadą Polacy?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?