Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dentysta wraca do niektórych szkół

Tomasz Mateusiak
Podhale, Pieniny. Władze Szczawnicy sfinansują darmową opiekę stomatologiczną dla dzieci z tej miejscowości. Żaden samorząd na razie nie poszedł w ślady tego uzdrowiska, choć w Zakopanem pomysł się spodobał. Nie ma też pieniędzy na inne akcje prozdrowotne.

Władze Szczawnicy zadbały o ładny i zdrowy uśmiech swoich najmłodszych mieszkańców. Pienińskie uzdrowisko opłaci w tym roku leczenie dentystyczne dla wszystkich szczawnickich przedszkolaków oraz uczniów szkół podstawowych i gimnazjów.

Taka darmowa oferta medyczna w prezencie od gminy to w regionie Podhala dalej rzadkość.

Kiedyś w niemal każdej szkole podstawowej w Polsce działał profesjonalny gabinet dentystyczny. Dziś zastąpił go automat ze słodkimi napojami. Nic więc dziwnego, że stomatolodzy biją na alarm, tłumacząc, że stan zębów polskich dzieci dramatycznie się pogorszył.

Z próchnicą walczyć chce jednak Szczawnica. Władze miasta przeznaczą w tym roku 20 tysięcy złotych na gminny program stomatologiczny.

– Te pieniądze trafiły do dr Barbary Kalaty-Gurgul z przychodni „Sanacja” – mówi burmistrz Grzegorz Niezgoda. – Będzie ona chodzić po szkołach i przedszkolach, i sprawdzać stan zębów dzieci. Zgodnie z umową, jaką z nami podpisała, będzie też za darmo leczyć dzieciom próchnicę czy borować ząbki w swoim gabinecie.

Jak zapewnia burmistrz Niezgoda, z tej oferty mogą skorzystać wszystkie dzieci, niezależnie od zamożności ich rodziców.

Na Podtatrzu równie hojne dla mieszkańców są tylko władze Nowego Targu. W tym roku dopłacą aż 146 tys. zł do zabiegów rehabilitacyjnych, jakie pacjenci po urazach (za darmo po skierowaniu od lekarza) przejdą w stacji Caritas przy ul. Ludźmierskiej.

Pozostałe miasta regionu w ślady Szczawnicy i Nowego Targu pójść w tym roku nie zamierzają. Rabka w ogóle nie zaplanowała na ten rok żadnych (finansowanych z budżetu ) akcji prozdrowotnych dla mieszkańców.

Sucha Beskidzka na dwa dni w roku ściągnie do siebie mammobus (badania piersi), a Zakopane co prawda przeprowadzi w I półroczu br. akcję darmowych badań tarczycy (jej koszt oraz termin są na razie nieznane), ale samorząd miasta pod Giewontem, inaczej niż w latach minionych, nie znalazł pieniędzy na szczepienie dziewczynek przeciwko wirusowi HVP (wirus wywołujący raka szyjki macicy).

– To skandal – mówi w rozmowie z „Dziennikiem Polskim”dr Jacek Herman, lekarz rodzinny i ginekolog z Zakopanego, a także radny miejski. – Profilaktyka raka jest dużo tańsza od jego późniejszego leczenia. Skoro od lat mieliśmy program szczepień, to fatalnie było z niego rezygnować. Nie rozumiem jak to możliwe, że nie znaleziono środków na te szczepienia (200 zł od osoby).

– Program tych szczepień wygasł i na razie nie wiem, czy jest potrzeba jego kontynuacji – odpowiada burmistrz Zakopanego Leszek Dorula. – Sprawdzimy jednak ten temat. Skontaktujemy się ze specjalistami i zbadamy, czy dopłatę do szczepionek trzeba wprowadzić ponownie.

Doruli spodobał się za to pomysł Szczawnicy i obiecał sprawdzić, czy Zakopanego nie byłoby stać na dopłatę do szkolnego dentysty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski