Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jedyny taki obiekt w województwie świętokrzyskim uroczyście otwarty za kilka dni

Rafał BANASZEK, [email protected]
Ludwik Olczyk przed potężnym budynkiem nowoczesnej elektrociepłowni, wybudowanej we wschodniej części zakładu. fot. R. Banaszek
Ludwik Olczyk przed potężnym budynkiem nowoczesnej elektrociepłowni, wybudowanej we wschodniej części zakładu. fot. R. Banaszek
To pierwszy taki obiekt w województwie świętokrzyskim i trzeci w Polsce. Zbudował go świętokrzyski przedsiębiorca na terenie gminy Krasocin. Uroczyste otwarcie już za kilka dni.

A chodzi o supernowoczesną elektrociepłownię, opalaną odpadami drzewnymi, jaką w gminie Krasocin postawił Ludwik Olczyk, właściciel Tartaku Olczyk.

Realizacja tej inwestycji trwała osiem miesięcy, a specjalistyczne urządzenia, wykorzystujące najnowocześniejszą na świecie technologię, sprowadzono do Świdna w gminie Krasocin z Włoch i Austrii. Elektrociepłownia uruchomiona została po raz pierwszy w lipcu. Ludwik Olczyk twierdzi, że jest to trzecia taka elektrociepłownia wybudowana w Polsce i druga, która już pracuje. Pracę znalazło w niej 12 osób.

NA POCZĄTKU MIAŁY BYĆ WIATRAKI

Inwestycja ta „chodziła” za Ludwikiem Olczykiem od dziesięciu lat. Na początku 2000 roku właściciel świdzińskiego tartaku myślał o budowie dwóch dużych wiatraków o mocy 300 megawatów każdy. Przedsiębiorca miał już przygotowane wszystkie warunki i uzgodnienia pod tę inwestycję, ale się wycofał. Doszedł do wniosku, że wiatraki przyniosłyby mu tylko straty. Postawił więc na elektrociepłownię – wielki budynek z siłownią, generatorem prądu, turbinami i piecami – wszystko w pełni zautomatyzowane i bardzo solidnie zabezpieczone.

SAMI WYTWARZAJĄ ENERGIĘ

- Nasz zakład potrzebuje dużo ciepła z uwagi na suche trociny - mówi Ludwik Olczyk. - Zapotrzebowanie ciepła kształtuje się u nas w granicach od 5 do 10 megawatów. Ponieważ ceny paliw ciągle rosły, doszliśmy do wniosku, że sami będziemy wytwarzać dwa źródła energii: ciepło i prąd. Jeśli chodzi o ciepło, wystarcza nam go na chwilę obecną i najbliższe lata. Prądu produkujemy w granicach 1,5 megawata przy zapotrzebowaniu rzędu 2,5 – 3 megawatów. Brakującą różnicę dokupujemy w zakładzie energetycznym. Dzięki tej inwestycji zaoszczędzimy setki ton węgla, który wykorzystywaliśmy do tej pory do spalania. Nie trzeba chyba tłumaczyć, jakie to przyniesie korzyści również dla środowiska – twierdzi szef tartaku.

Tartak Olczyk od wielu lat należy do najszybciej rozwijających się zakładów w branży drzewnej w Polsce. Jest jednym z największych tartaków w kraju, biorąc pod uwagę ilość przerabianego drewna. Rocznie przetwarza 250 tysięcy metrów sześciennych surowca iglastego. Jest niekwestionowanym liderem w produkcji tarcicy, więźby dachowej oraz innych wyrobów z drewna sosnowego, takich jak płyta klejona, pale winogronowe, palisada toczona i granulat drzewny, zwany peletem.

Zakład powstał w Świdnie w 1985 roku. Założył go od zera Ludwik Olczyk. Obecnie jego firma zatrudnia 300 pracowników i sprzedaje swoje wyroby do siedmiu krajów europejskich. Ostatnio firma nawiązała współpracę z Egiptem. Jej twórca nie szczędzi też grosza na działalność sportową i kulturalną. Jest sponsorem strategicznym i prezesem Gminnego Ludowego Klubu Sportowego Krasocin oraz finansuje działającą przy krasocińskiej orkiestrze dętej grupę taneczną Aplauz.

                                 ---Jak działa ta elektrociepłowania---

Zasada działania bloku kogeneracyjnego w technologii ORC jest następująca: energia cieplna wytwarzana w kotle opalanym biomasą zostaje przekazana do turbogeneratora poprzez medium robocze kotła, którym jest olej termalny. Medium to krąży w bezciśnieniowym, zamkniętym układzie rurociągów, w którym temperatura nie przekracza 315 stopni Celsjusza. Olej organiczny stanowiący medium robocze układu ORC, jest ogrzewany olejem termalnym, a następnie odparowywany w parowniku. Pary oleju organicznego rozprężają się w turbinie, a następnie są schładzane i kondensują się w wymienniku ciepłowniczym. Kondensat zostaje ponownie wpompowany do parownika i w ten sposób następuje zamknięcie cyklu termodynamicznego.

 

 

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia