A chodzi o supernowoczesną elektrociepłownię, opalaną odpadami drzewnymi, jaką w gminie Krasocin postawił Ludwik Olczyk, właściciel Tartaku Olczyk.
Realizacja tej inwestycji trwała osiem miesięcy, a specjalistyczne urządzenia, wykorzystujące najnowocześniejszą na świecie technologię, sprowadzono do Świdna w gminie Krasocin z Włoch i Austrii. Elektrociepłownia uruchomiona została po raz pierwszy w lipcu. Ludwik Olczyk twierdzi, że jest to trzecia taka elektrociepłownia wybudowana w Polsce i druga, która już pracuje. Pracę znalazło w niej 12 osób.
NA POCZĄTKU MIAŁY BYĆ WIATRAKI
Inwestycja ta „chodziła” za Ludwikiem Olczykiem od dziesięciu lat. Na początku 2000 roku właściciel świdzińskiego tartaku myślał o budowie dwóch dużych wiatraków o mocy 300 megawatów każdy. Przedsiębiorca miał już przygotowane wszystkie warunki i uzgodnienia pod tę inwestycję, ale się wycofał. Doszedł do wniosku, że wiatraki przyniosłyby mu tylko straty. Postawił więc na elektrociepłownię – wielki budynek z siłownią, generatorem prądu, turbinami i piecami – wszystko w pełni zautomatyzowane i bardzo solidnie zabezpieczone.
SAMI WYTWARZAJĄ ENERGIĘ
- Nasz zakład potrzebuje dużo ciepła z uwagi na suche trociny - mówi Ludwik Olczyk. - Zapotrzebowanie ciepła kształtuje się u nas w granicach od 5 do 10 megawatów. Ponieważ ceny paliw ciągle rosły, doszliśmy do wniosku, że sami będziemy wytwarzać dwa źródła energii: ciepło i prąd. Jeśli chodzi o ciepło, wystarcza nam go na chwilę obecną i najbliższe lata. Prądu produkujemy w granicach 1,5 megawata przy zapotrzebowaniu rzędu 2,5 – 3 megawatów. Brakującą różnicę dokupujemy w zakładzie energetycznym. Dzięki tej inwestycji zaoszczędzimy setki ton węgla, który wykorzystywaliśmy do tej pory do spalania. Nie trzeba chyba tłumaczyć, jakie to przyniesie korzyści również dla środowiska – twierdzi szef tartaku.
Tartak Olczyk od wielu lat należy do najszybciej rozwijających się zakładów w branży drzewnej w Polsce. Jest jednym z największych tartaków w kraju, biorąc pod uwagę ilość przerabianego drewna. Rocznie przetwarza 250 tysięcy metrów sześciennych surowca iglastego. Jest niekwestionowanym liderem w produkcji tarcicy, więźby dachowej oraz innych wyrobów z drewna sosnowego, takich jak płyta klejona, pale winogronowe, palisada toczona i granulat drzewny, zwany peletem.
Zakład powstał w Świdnie w 1985 roku. Założył go od zera Ludwik Olczyk. Obecnie jego firma zatrudnia 300 pracowników i sprzedaje swoje wyroby do siedmiu krajów europejskich. Ostatnio firma nawiązała współpracę z Egiptem. Jej twórca nie szczędzi też grosza na działalność sportową i kulturalną. Jest sponsorem strategicznym i prezesem Gminnego Ludowego Klubu Sportowego Krasocin oraz finansuje działającą przy krasocińskiej orkiestrze dętej grupę taneczną Aplauz.
---Jak działa ta elektrociepłowania---
Zasada działania bloku kogeneracyjnego w technologii ORC jest następująca: energia cieplna wytwarzana w kotle opalanym biomasą zostaje przekazana do turbogeneratora poprzez medium robocze kotła, którym jest olej termalny. Medium to krąży w bezciśnieniowym, zamkniętym układzie rurociągów, w którym temperatura nie przekracza 315 stopni Celsjusza. Olej organiczny stanowiący medium robocze układu ORC, jest ogrzewany olejem termalnym, a następnie odparowywany w parowniku. Pary oleju organicznego rozprężają się w turbinie, a następnie są schładzane i kondensują się w wymienniku ciepłowniczym. Kondensat zostaje ponownie wpompowany do parownika i w ten sposób następuje zamknięcie cyklu termodynamicznego.
Strefa Biznesu: Przedsiębiorców czeka prawdziwa rewolucja z KSeF
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?