Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kampus Głównego Urzędu Miar w Kielcach. "Inwestycja niedługo będzie już wstawać z ziemi"

Marzena Smoręda
Marzena Smoręda
Dawid Łukasik
W miejscu, gdzie za kilka miesięcy ruszy budowa kampusu Głównego Urzędu Miar, czyli przy ulicy Wrzosowej w Kielcach spotkali się we wtorek, 27 sierpnia, na konferencji przedstawiciele rządu, województwa, parlamentarzyści, władze Politechniki Świętokrzyskiej i dyrekcji planowanej inwestycji. Jak mówili, to drużyna, dzięki której udało się do Kielc sprowadzić tę ważną inwestycję.

- Powstanie tu ważny urząd, można powiedzieć że to będzie takie polskie Sevres, gdzie jest siedziba Międzynarodowego Biura Wag i Miar, w której powstał wzorzec kilograma i metra. Nasza drużyna prezentuje dziś ważny krok w stronę realizacji laboratorium. Ta inwestycja będzie jedną z najważniejszych, realizowanych w Kielcach. Będą przy niej powstawały firmy, start-upy, miejsca pracy. Da kolejny impuls do rozwoju gospodarczego miasta i regionu – mówiła Anna Krupka, wiceminister sportu i turystyki.

- Między innymi dzięki takim inwestycjom staramy się odbudować tradycje tego regionu, w którym było Zagłębie Staropolskie, Centralny Okręg Przemysłowy. Inwestujemy w odbudowę i rozwój przemysłu. Gdyby nie nasz zespół, nie byłoby to możliwe – mówiła Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski, podkreślając ścisłą współpracę z Politechniką Świętokrzyską, której władze są zaangażowane w realizację projektu.

- Ta inwestycja skupiła ludzi dobrej woli. Dzięki nim inwestycja jest już przygotowana. Ruszy niebawem – mówiła Maria Zuba.

- To miasto, ten region ma potencjał, dlatego tak ważne jest, by sprowadzały się tutaj instytucje centralne, przedsiębiorstwa. To laboratorium Głównego Urzędu Miar jest także kołem zamachowym dla naszej gospodarki – mówił senator Krzysztof Słoń.

- Bardzo się cieszę, razem z zarządem województwa świętokrzyskiego, że pieniądze z Regionalnego Programu Operacyjnego zostaną tak dobrze wykorzystane na inwestycję, która zostanie dla pokoleń i która jest ogromną szansą dla rozwoju naszego województwa. 140 milionów złotych z programu operacyjnego to duże środki, ale jesteśmy przygotowani, aby jeszcze wesprzeć tę inwestycję około 10 milionami złotych – mówiła Renata Janik, wicemarszałek województwa.

Inwestycja ta nie byłaby możliwa, gdyby nie konsorcjum Politechniki Świętokrzyskiej i głównego Urzędu Miar.
- Sprawy formalne wydają się już załatwione, pieniądze są, powstają projekty. Jeśli wszystko dobrze pójdzie, niedługo zacznie się tutaj budowa, bardzo ważna dla Kielc, województwa i Politechniki Świętokrzyskiej. Żeby to było możliwe, cały zespół ludzi pracuje już nad tym projektem już trzy lata. Uczestniczyli w tym także pan premier Morawiecki i pan premier Gowin. Główny Urząd Miar jest instytucją centralną, spełniającą bardzo ważną rolę. Ma także istotną pozycję międzynarodową, w związku z tym współpraca z nim jest bardzo ważna i jest szansą dla całego środowiska naukowego – mówił rektor Politechniki Świętokrzyskiej, profesor Wiesław Trąmpczyński.

- Niech słońce świeci tu jak najdłużej dla polskiej metrologii. Dziękuję ziemi świętokrzyskiej, że nas przyjęła tutaj z tą inwestycją. W projekcie pracuje około 80 osób. Inwestycja niedługo będzie już wstawać z ziemi. W 2023 roku rozpoczniemy pracę w nowych murach, jednych z najnowocześniejszych w Europie – mówił Andrzej Hantz, dyrektor generalny Głównego Urzędu Miar.

Przypomnijmy. Nowoczesna i doskonale wyposażona siedziba Głównego Urzędu Miar kosztować będzie 160 milionów złotych, z czego 140 milionów będzie pochodzić z Unii Europejskiej. W ramach projektu planowane jest wybudowanie i wyposażenie Świętokrzyskiego Kampusu Laboratoryjnego Głównego Urzędu Miar, w tym ośmiu laboratoriów: Akustyki i Drgań, Czasu i Częstotliwości, Długości, Elektryczności i Magnetyzmu, Masy, Jonizujące, Termometrii, Zakład Metrologii Interdyscyplinarnej.

Inwestycja zlokalizowana będzie w Kielcach, na północnym zboczu góry Hałasa przy alei Księdza Jerzego Popiełuszki. Inwestycja ma zakończyć się 30 grudnia 2023, kiedy to obiekt będzie zatem gotowy do zagospodarowania. Laboratoria, stanowiska pomiarowe i niezbędny sprzęt pojawią się do końca trzeciego kwartału 2023 roku.

Inwestycja będzie doskonałym wsparciem infrastruktury badawczo-rozwojowej w regionie. Dzięki niemu Kielce mają szansę stać się nowoczesnym centrum polskiej metrologii.

Celem projektu jest utworzenie w Kielcach centrum polskiej metrologii – miejsca, w którym spotykać się będą środowiska naukowe, badawcze oraz te bezpośrednio i pośrednio związane z przemysłem. Świętokrzyski kampus wesprze także procesy urynkowienia działalności badawczo-rozwojowej poprzez wykorzystanie nauki z dziedziny metrologii do podniesienia konkurencyjności polskich firm na rynku europejskim i światowym.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Największy aquapark w regionie już na finiszu


Czy mógłbyś zostać handlowcem? Test

Ruszyła budowa wielkiej tężni solankowej w Busku


Najbardziej absurdalne i najśmieszniejsze podatki


Ile zarabiają Polacy? Sprawdź, czy wiesz!


ZOBACZ TAKŻE: Cudzoziemcy cały czas napływają na polski rynek pracy

Źródło: Agencja Informacyjna Polska Press

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kampus Głównego Urzędu Miar w Kielcach. "Inwestycja niedługo będzie już wstawać z ziemi" - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia