Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Karty, kredyty, rachunki. Ile o nich wiemy?

jacek_s
W teście z wiedzy ekonomicznej nie wypadamy najgorzej. Nadal jednak mamy wiele do nadrobienia.
W teście z wiedzy ekonomicznej nie wypadamy najgorzej. Nadal jednak mamy wiele do nadrobienia. Jacek Świerczyński
Nasza wiedza od produktach finansowych jest lepsza od krajowej średniej. Większość informacji na ten temat czerpiemy z mediów. Niestety, często nie potrafimy ich odpowiednio interpretować.

Tak wypadli mieszkańcy naszego regionu w badaniu wiedzy o finansach. Przeprowadził je bank ING w jedenastu krajach Europy. Jednym z zadań był krótki test. Ankietowani musieli odpowiedzieć na pięć prostych pytań, dotyczących np. oprocentowania rachunków, inflacji, czy kredytów hipotecznych. Najlepsi okazali się Turcy, ale tuż za nimi uplasowali się mieszkańcy Lubelskiego. Ogólny wynik naszego kraju dał Polsce dopiero siódme miejsce. Najgorzej wypadli Niemcy.

Wyniki testu w naszym regionie idą w parze z subiektywnymi ocenami. Ponad połowa badanych uważa, że wie o finansach więcej niż inni rodacy. Do mniejszej wiedzy przyznaje się tylko co dziesiąty z badanych. "Barometr Finansowy ING" wykazał, że pod względem wiedzy finansowej nie odstajemy znacząco od mieszkańców Europy Zachodniej. Jest jednak sporo do poprawienia. Jeśli chodzi o wiedzę dotyczącą najważniejszych produktów i usług.

– Największy problem jest z kartami kredytowymi – przyznaje Anna, pracująca w jednym z największych polskich banków. – Klienci nie rozumieją, na jakiej zasadzie one działają. Wielu myśli, że wykorzystane środki są darmowe lub, że kartą kredytową można wypłacać pieniądze ze zwykłego rachunku. Potem przychodzą do banku z awanturą.

W odróżnieniu od mieszkańców pozostałych przebadanych krajów, Polacy najczęściej wskazywali na media, jako źródło wiedzy o finansach. Jednocześnie ponad 90 proc. ankietowanych domaga się, by edukację ekonomiczną wprowadzić do szkół. Zgadzają się z tym eksperci.

– Wiedza z tego zakresu jest u nas na bardzo niskim poziomie – przyznaje Arkadiusz Rojek, analityk Powszechnego Domu Kredytowego. – Ekonomia w szkole powinna być obowiązkowa. Polacy bardzo często wymagają podstawowej edukacji.

Badanie wykazało, że nasza wiedza finansowa rzutuje na sposób gospodarowania pieniędzmi.
–Nie dbamy zbytnio o kontrolę swoich spraw finansowych. Jesteśmy także bardzo mocno przywiązani do banków, z których usług korzystamy – mówi Grzegorz Ogonek, ekonomista ING. – Najrzadziej zmieniamy produkty finansowe i lubimy korzystać tylko z jednej instytucji finansowej.

Kobiety są bardziej skrupulatne w zarządzaniu pieniędzmi. Panowie zbytnio o to nie dbają. Największe różnice pod tym względem widać właśnie w Polsce. Poza tym większość mężczyzn przyznaje, że domowy budżet lepiej powierzyć kobiecie. Nie zmienia to faktu, że polskie pary bardzo często kłócą się o pieniądze. Pod tym względem jesteśmy w europejskiej czołówce.

Jednym z powodów, mogą być pustki w domowym budżecie. Ze wszystkich badanych krajów, to Polacy najczęściej deklarowali, że dorabiają do pensji. Robi to blisko połowa badanych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Karty, kredyty, rachunki. Ile o nich wiemy? - Kurier Lubelski

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia