MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kasy fiskalne u lekarzy, w kancelariach i u księgowych

Marzena SMORĘDA [email protected]
- Rozporządzenie wejdzie w życie i trzeba się do niego stosować. Kasa fiskalna niewiele zmieni w pracy adwokata. To po prostu dodatkowa czynność do wykonania – mówi adwokat Dominik Kopeć.
- Rozporządzenie wejdzie w życie i trzeba się do niego stosować. Kasa fiskalna niewiele zmieni w pracy adwokata. To po prostu dodatkowa czynność do wykonania – mówi adwokat Dominik Kopeć.
Rozporządzenie w sprawie kas fiskalnych dla nowych grup przedsiębiorców, które właśnie zostało podpisane, wejdzie w życie od przyszłego roku. Nowe grupy zawodowe , dla których przewidziano kasy fiskalne, będą korzystać z obowiązującego obecnie zwolnienia do końca kwietnia 2011 roku.

Nowy przepis oznacza, że prowadzący działalność gospodarczą, w ramach której sprzedawać będą towary i usługi na rzecz osób fizycznych zobowiązani będą do jej ewidencjonowania przez kasę fiskalną.

 

Oprócz usług medycznych i prawnych, ewidencjonowaniu przez kasy będą podlegać m.in. usługi księgowe czy rachunkowe, a także na przykład sprzedaż biletów na różne imprezy kul-turalne czy mecze. Kasy będzie musiała zainstalować także większość podatników rozliczających się na zasadzie karty podatkowej, którzy obecnie nie mają takiego obowiązku, bo zatrudniają nie więcej niż jedną osobę.

 

KASY PRZESZKADZAJĄ

Ten temat od dłuższego czasu budzi dyskusje w środowisku lekarskim. – Nie wyobrażam sobie sytuacji, kiedy po skończonej wizycie w gabinecie psychiatrycznym włączę urządzenie i zacznę ewidencjonować na niej usługę. Dobra atmosfera, nad którą długo pracuje się z pacjentem, pryśnie w mgnieniu oka. Hałas kasy, niczym w sklepie, zupełnie nie pasuje do wnętrza gabinetu lekarza czy terapeuty. Ustawodawca, zdaniem środowiska lekarskiego, sprowadził intymne relacje lekarz - pacjent do wymiaru transakcji handlowej. Jest to zupełnie nie na miejscu. A co w sytuacji, kiedy trzeba udać się na wizytę domową? Czy mamy tam chodzić z kasą pod pachą? – zastanawia się Martyna Kaleta-Kupiecka, lekarz psychiatra i terapeuta.

 

Adwokaci byli przygotowani na wprowadzenie takie przepisu. – Decyzja została ostatecznie podjęta. Ma to na celu ujednolicenie przepisów, więc kancelarie adwokackie będą ewidencjonowały wpłaty na kasach fiskalnych. To tylko dodatkowa czynność, którą trzeba będzie wykonać, bo kasy nie są koniecznym i najlepszym rozwiązaniem z uwagi na specyfikę naszej pracy. Do tej pory z powodzeniem rozliczaliśmy się, wystawiając faktury czy prowadząc księgi rachunkowe – skomentował informację o podpisaniu rozporządzenia mecenas Jerzy Zięba, dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Kielcach.

 

ZWOLNIENI Z OBOWIĄZKU

Ze zwolnienia z posiadania kasy będą nadal notariusze, sprzedawcy prądu czy gazu, a także świadczący usługi pocztowe, telekomunikacyjne i finansowe.

 

Kasy nie będą także potrzebne przy dostawie towarów i świadczeniu niektórych usług w formie bezobsługowej przy za-stosowaniu automatów przyjmujących należność za ich wykonanie - z wyjątkiem na przykład sprzedaży paliw płynnych i gazowych. Zwolniona z kas będzie nadal sprzedaż towarów i usług rozliczanych w systemie płatności bezgotówkowych, za pośrednictwem poczty lub rachunku bankowego.

 

Poza tym, kasy nie będą musieli mieć podatnicy, których roczne obroty nie przekroczą 40 tysięcy złotych. Zachowane zostaną również dotychczasowe kryteria stosowania zwolnień dla podatników rozpoczynających działalność.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia