Kiedy oddadzą ci podatek?

Marzena SMORĘDA [email protected]
Gdy zapłacimy za duży podatek, przysługuje nam jego zwrot. Jak go otrzymać i w jakim terminie?
Gdy zapłacimy za duży podatek, przysługuje nam jego zwrot. Jak go otrzymać i w jakim terminie?
Udostępnij:
Podczas wypełniania rocznego zeznania podatkowego może się okazać, że nadpłaciliśmy podatek należny fiskusowi. W takiej sytuacji przysługuje nam zwrot nadpłaconej kwoty. Co zrobić, aby odzyskać pieniądze?

Podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych mają obowiązek złożenia rocznego zeznania podatkowego o wysokości osiągniętego dochodu w roku podatkowym do 30 kwietnia następnego roku, w bieżącym roku termin ten jednak ulega przesunięciu na poniedziałek, 2 maja. Podatnik musi przedstawić dochód i obliczyć podatek, a następnie wpłacić różnicę pomiędzy podatkiem należnym od dochodu wynikającego z zeznania a sumą zaliczek pobranych przez płatników.

 

Zwrot pieniędzy

 

Jeżeli suma pobranych zaliczek w roku podatkowym jest wyższa od podatku należnego, powstanie nadpłata podatku. Podlega ona zwrotowi w terminie trzech miesięcy od dnia zło-żenia zeznania podatkowego. Należy jednak zwrócić szczególną uwagę na poprawność zeznania, ponieważ w sytuacji, w której urząd skarbowy wezwie podatnika do skorygowania zeznania, nadpłata podlega zwrotowi w terminie trzech miesięcy od dnia dokonania korekty zeznania przez podatnika.

 

Zwrotu nadpłaty dokonuje się albo na wskazany przez nas rachunek bankowy, albo w gotówce (w kasie urzędu lub przekazem pocztowym), jeżeli nie jesteśmy zobowiązani do posiadania rachunku bankowego.

 

Warunkiem zwrotu nadpłaty na rachunek bankowy jest podanie jego numeru w formularzu NIP-3 (w przypadku osoby fizycznej nieprowadzącej samodzielnie działalności gospodarczej), NIP-1 (w przypadku osoby fizycznej prowadzącej samo-dzielnie działalność gospodarczą — niebędącej przedsiębiorcą) albo EDG-1 (w przypadku przedsiębiorcy). Jeżeli numer rachunku bankowego podany we wcześniejszych latach jest nadal aktualny, nie ma potrzeby aktualizowania formularza.

 

Nadpłata zwracana przekazem pocztowym jest pomniejszana o koszty jej zwrotu, których wysokość zależy od kwoty nadpłaty. Nadpłata, której wysokość nie przekracza kosztów upomnienia w postępowaniu egzekucyjnym (tj. 8,80 złotych), podlega z urzędu zaliczeniu na poczet zaległości podatkowych oraz bieżących lub przyszłych zobowiązań podatkowych, chyba że wystąpimy o jej zwrot. Wówczas zwrot dokonywany jest wyłącznie w kasie urzędu.

 

Odsetki od nadpłaty

 

Gdy urząd skarbowy nie zwrócił nadpłaty podatku w terminie ustawowym, nadpłata podlega oprocentowaniu w wysokości równej wysokości odsetek ustawowych pobieranych od zaległości podatkowych. Oprocentowanie nadpłaty w przypadku podatku dochodowego od osób fizycznych liczy się od dnia powstania nadpłaty, jeżeli nadpłata nie zostanie zwrócona w terminie trzech miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego lub w terminie trzech miesięcy od dnia złożenia korekty zeznania w trybie czynności sprawdzających.

 

1 procent

 

Każdy może przekazać 1 procent swojego podatku należnego na wybraną przez siebie organizację pożytku publicznego. Wystarczy samodzielnie złożyć zeznanie podatkowe za 2010 rok w wyznaczonym terminie, który w tym roku upływa 2 maja, i wypełnić w nim dwie rubryki, podając w nich numer KRS organizacji oraz deklarowaną kwotę. Nie musimy już, tak jak w zeszłorocznych zeznaniach, wpisywać nazwy podmiotu, na który przekazujemy pieniądze. Jeżeli zdarzy się, że złożymy PIT z błędem jeden procent naszego podatku trafi do wybranej orga-nizacji, gdy korektę zeznania złożymy do końca maja.

 

Ułatwienia w urzędach skarbowych

 

Ostatnia sobota kwietnia, 30.04.2011 roku, będzie dniem pracy we wszystkich urzędach skarbowych w godzinach 9-13. 28-29 kwietnia i 2 maja w urzędach skarbowych godziny pracy zostaną wydłużone.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Echo Dnia
Dodaj ogłoszenie