Kiedy oddadzą ci podatek?

Marzena SMORĘDA [email protected]
Gdy zapłacimy za duży podatek, przysługuje nam jego zwrot. Jak go otrzymać i w jakim terminie?
Gdy zapłacimy za duży podatek, przysługuje nam jego zwrot. Jak go otrzymać i w jakim terminie?
Udostępnij:
Podczas wypełniania rocznego zeznania podatkowego może się okazać, że nadpłaciliśmy podatek należny fiskusowi. W takiej sytuacji przysługuje nam zwrot nadpłaconej kwoty. Co zrobić, aby odzyskać pieniądze?

Podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych mają obowiązek złożenia rocznego zeznania podatkowego o wysokości osiągniętego dochodu w roku podatkowym do 30 kwietnia następnego roku, w bieżącym roku termin ten jednak ulega przesunięciu na poniedziałek, 2 maja. Podatnik musi przedstawić dochód i obliczyć podatek, a następnie wpłacić różnicę pomiędzy podatkiem należnym od dochodu wynikającego z zeznania a sumą zaliczek pobranych przez płatników.

 

Zwrot pieniędzy

 

Jeżeli suma pobranych zaliczek w roku podatkowym jest wyższa od podatku należnego, powstanie nadpłata podatku. Podlega ona zwrotowi w terminie trzech miesięcy od dnia zło-żenia zeznania podatkowego. Należy jednak zwrócić szczególną uwagę na poprawność zeznania, ponieważ w sytuacji, w której urząd skarbowy wezwie podatnika do skorygowania zeznania, nadpłata podlega zwrotowi w terminie trzech miesięcy od dnia dokonania korekty zeznania przez podatnika.

 

Zwrotu nadpłaty dokonuje się albo na wskazany przez nas rachunek bankowy, albo w gotówce (w kasie urzędu lub przekazem pocztowym), jeżeli nie jesteśmy zobowiązani do posiadania rachunku bankowego.

 

Warunkiem zwrotu nadpłaty na rachunek bankowy jest podanie jego numeru w formularzu NIP-3 (w przypadku osoby fizycznej nieprowadzącej samodzielnie działalności gospodarczej), NIP-1 (w przypadku osoby fizycznej prowadzącej samo-dzielnie działalność gospodarczą — niebędącej przedsiębiorcą) albo EDG-1 (w przypadku przedsiębiorcy). Jeżeli numer rachunku bankowego podany we wcześniejszych latach jest nadal aktualny, nie ma potrzeby aktualizowania formularza.

 

Nadpłata zwracana przekazem pocztowym jest pomniejszana o koszty jej zwrotu, których wysokość zależy od kwoty nadpłaty. Nadpłata, której wysokość nie przekracza kosztów upomnienia w postępowaniu egzekucyjnym (tj. 8,80 złotych), podlega z urzędu zaliczeniu na poczet zaległości podatkowych oraz bieżących lub przyszłych zobowiązań podatkowych, chyba że wystąpimy o jej zwrot. Wówczas zwrot dokonywany jest wyłącznie w kasie urzędu.

 

Odsetki od nadpłaty

 

Gdy urząd skarbowy nie zwrócił nadpłaty podatku w terminie ustawowym, nadpłata podlega oprocentowaniu w wysokości równej wysokości odsetek ustawowych pobieranych od zaległości podatkowych. Oprocentowanie nadpłaty w przypadku podatku dochodowego od osób fizycznych liczy się od dnia powstania nadpłaty, jeżeli nadpłata nie zostanie zwrócona w terminie trzech miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego lub w terminie trzech miesięcy od dnia złożenia korekty zeznania w trybie czynności sprawdzających.

 

1 procent

 

Każdy może przekazać 1 procent swojego podatku należnego na wybraną przez siebie organizację pożytku publicznego. Wystarczy samodzielnie złożyć zeznanie podatkowe za 2010 rok w wyznaczonym terminie, który w tym roku upływa 2 maja, i wypełnić w nim dwie rubryki, podając w nich numer KRS organizacji oraz deklarowaną kwotę. Nie musimy już, tak jak w zeszłorocznych zeznaniach, wpisywać nazwy podmiotu, na który przekazujemy pieniądze. Jeżeli zdarzy się, że złożymy PIT z błędem jeden procent naszego podatku trafi do wybranej orga-nizacji, gdy korektę zeznania złożymy do końca maja.

 

Ułatwienia w urzędach skarbowych

 

Ostatnia sobota kwietnia, 30.04.2011 roku, będzie dniem pracy we wszystkich urzędach skarbowych w godzinach 9-13. 28-29 kwietnia i 2 maja w urzędach skarbowych godziny pracy zostaną wydłużone.

 

Zakupy z „dark store” coraz popularniejsze

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie