Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kielce będą jak Mediolan? Szklany dach nad Sienkiewką?

Marzena Smoręda
Wizualizacja projektu zadaszenia kieleckiej  Sienkiewki.
Wizualizacja projektu zadaszenia kieleckiej Sienkiewki. Wizualizacja Mateusz Grum
Szklany dach przykryje kielecką Sienkiewkę. Wzorem Mediolanu, ani wiatr, ani deszcz nie przeszkodzi mieszkańcom miasta w zakupach i rozrywce.

Taki pomysł zaprezentowało Stowarzyszenie Kielczan Nasz Dom. Projekt konstrukcji przygotował student architektury.

- To będzie nie tylko wygoda dla mieszkańców Kielc. Dla centrum miasta oznaczać będzie same korzyści, takie jakie mają inne miasta Europy. Na przykład w Mediolanie czy Brukseli szklane kopuły kryją przestrzeń nad pasażami handlowymi. Zwykłe centra handlowe dzięki temu tętnią życiem przez cały rok. Tak samo może być i w Kielcach. Tym bardziej, że ulica Sienkiewicza i przyległe do niej place i miejsca są teraz nowocześnie odrestaurowane i aż szkoda, by tych zalet nie wykorzystywać w chłodnych porach roku – mówi Sebastian Michalski, członek Stowarzyszenia Kielczan Nasz Dom, które skupia około 700 osób, w tym wielu przedsiębiorców, i z ogromną determinacją walczy o ożywienie śródmieścia Kielc.

Nowoczesny i piękny wizerunek naszego miasta leży także na sercu Mateuszowi Grumowi, tegorocznemu absolwentowi kieleckiego plastyka, specjalizującemu się w grafice, studentowi architektury i urbanistyki na Wydziale Budownictwa Politechniki Świętokrzyskiej. – Kielce to piękne miasto. Dzięki takiemu pomysłowi jego wizerunek zdecydowanie unowocześniłby się – mówi. - Kiedy usłyszałem o tym, od razu zabrałem się do roboty. Zaprojektowałem zadaszenie nad centralną ulicą miasta na odcinku od placu Artystów do skrzyżowania z ulicą Małą. Według mnie, konstrukcja takiego zadaszenia powinna być wsparta na stalowych filarach lub kratownicach, które są materiałem bardzo nośnym. Dach zbudowany byłby z trójkątów szkła hartowanego lub pancernego, które musi być wytrzymałe i odporne na przykład na grad. Takie połączenie tradycji z nowoczesnością jest teraz bardzo modne i znakomicie wpisuje się w nowoczesne trendy miejskiej architektury - wyjaśnia przyszły architekt.

Projekt nie był jeszcze konsultowany z gospodarzami miasta i miejskim architektem, ale zdaniem członków stowarzyszenia, jest godny przeanalizowania. – Moim zdaniem jest wizualnie ciekawy. Nie sądzę, żeby koszt takiego przedsięwzięcia był bardzo duży. Wszystko zależeć będzie od materiałów użytych do budowy konstrukcji. Powinno kosztować nie więcej niż trzy miliony złotych. Sponsorzy na pewno się znajdą, bo szkoda byłoby nie wykorzystać takiej okazji – mówi z entuzjazmem Sebastian Michalski.

Zapraszamy do dyskusji
Co Państwo sądzicie o tej propozycji. Zapraszamy do dyskusji na forum ECHODNIA.EU, telefonicznie pod bezpłatnym numerem 801 164 279, prosimy też o e-maile na adres [email protected]. Można też zagłosować w sondzie na ECHODNIA.EU

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia