Nasza Loteria

Kielce - Centrum Samochodów Specjalizowanych

Karol BIELA [email protected]
Konstanty Kamionka, prezes zarządu KH-Kipper przy jednej z wywrotek wyprodukowanych w podkieleckim Kajetanowie.
Konstanty Kamionka, prezes zarządu KH-Kipper przy jednej z wywrotek wyprodukowanych w podkieleckim Kajetanowie.
Polsko-holenderska spółka założona została w 1997 roku przez Konstantego Kamionkę oraz Cornelisa Harrewijn'a z początkowym kapitałem… 4 tysięcy złotych. Rok później wyprodukowano pierwszych 16 wywrotek. Teraz to lider tego segmentu pojazdów w Polsce.

Siedziba firmy znajduje się w Kajetanowie koło Kielc - tam powstaje większość pojazdów. Od roku 2007 firma posiada drugi zakład produkcyjny w Skarżysku Kamiennej. KH Kipper to aktualnie jeden z głównych producentów zabudów wywrotek w Polsce. Wszystkie samochody i naczepy produkowane w Kajetanowie budowane są dokładnie według specyfikacji klientów, dlatego mottem firmy jest hasło „pojazdy szyte na miarę”. Dzięki takiej filozofii przedsiębiorstwo jest w stanie sprostać realizacji niestandardowych zamówień.

 

DOŚWIADCZENIE W BRANŻY

 

Obecnie zakład zajmuje się budową wywrotek, które stanowią podstawowy profil produkcji, natomiast montowane w Kajetanowie przyczepy i naczepy są uzupełnieniem oferty firmy. – Specjalizujemy się w produkcji wywrotek, nie mniej jednak wytwarzamy sprzęt wykorzystywany przez segment budowlany, drogowy. Wchodzimy też w dział komunalny produkując tzw. hakowce do transportu kontenerów – tłumaczy Konstanty Kamionka, prezes zarządu KH-Kipper. – Pracowałem 17 lat w Polmo SHL, także znana była mi ta branża. Później zdobyłem 4-letnie doświadczenie w dziale drogowym – produkowałem dla Schmidt’a posypywarki i pługi odśnieżające. Jak widać ta część przemysłu jest mi znana, dlatego w 1997 roku weszliśmy w segment wywrotek, bo tu widzieliśmy swoje szanse – dodaje.

Produkowane w Kajetanowie zabudowy chwalone są za jakość, niezawodność i trwałość, a żeby sprostać wysokim wymaganiom rynku KH-Kipper potrzebuje wysoko wykwalifikowanej kadry. Nie dziwi więc fakt, iż w podkieleckim zakładzie zatrudnienie znalazło wielu się absolwentów Politechniki Świętokrzyskiej, a wielu z nich odbywało tam wcześniej praktyki. Co ciekawe wszyscy konstruktorzy, pracujący w Kajetanowie, studiowali na tej kieleckiej uczelni.

 

LIDER NA RYNKU

 

Lokalizacja zakładu wynikała z bliskości Kielc, żeby fachowcy, których potrzebowano, mieli blisko do pracy. Najpierw teren w Kajetanowie, gdzie montowane są pojazdy był dzierżawiony, potem został kupiony. Obecnie KH Kiper zatrudnia 240 osób. – Od 2-3 lat jesteśmy numerem jeden w produkcji ciężkich zabudów wywrotek na podwoziach pojazdów ciężarowych. Na szczęście odpadł nam duży przeciwnik, duża polska marka, która chciała wejść w segment produkcji wywrotek, lecz zrezygnowała, ponieważ ten rynek lepiej obsługują mniejsze firmy – wyjaśniał prezes zarządu.

Dodatkowo KH-Kipper zajmuje się sprzedażą, montażem oraz serwisem systemów hydrauliki. Moce produkcyjne przedsiębiorstwa szacowane są na ponad 1500 sztuk pojazdów rocznie. W 2007 roku wyprodukowano 1150 zabudów, a w 2008 roku zmontowano ich aż 1450. W 2009 roku produkcja zmniejszyła się do 600 sztuk, natomiast w tym roku jej wielkość osiągnie ponad 750 pojazdów. – Dużym sukcesem w 2009 roku było utrzymanie zatrudnienia, co stanowiło duży wysiłkiem dla firmy przy tak dużym spadku produkcji – mówił Konstanty Kamionka. Wtedy też zdecydowano się na poszerzenie gamy produktów o przyczepy i naczepy niskopodwoziowe do transportu ciężkiego sprzętu budowlanego.

 

SZYTE NA MIARĘ

 

W Kielcach branża zabudów specjalnych jest dosyć mocna. Działa tu kilka przedsiębiorstw wytwarzających pojazdy użytkowe. KH-Kipper to przedsiębiorstwo, które nie stara się być gigantyczną firmą, dzięki temu może szybciej wykonać nagłe zlecenia. – W naszym segmencie każda zabudowa jest inna. Są różne samochody, z różnymi rozstawami osi, z innym kolorem w specyfikacji, czy wyposażeniem. Dlatego naszej firmie łatwiej podjąć się takich prac. Mamy krótsze terminy, mniejsze ceny, bogatszą specyfikację – wyjaśnia prezes Kamionka, który dodał, że wielkość firmy musi być ściśle dopasowana do zapotrzebowania rynku.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Wypalenie zawodowe coraz większym problemem w Polsce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia