Kielce nie do poznania. Podczas Design Space dyskutowano, jak zmienić miasto

Marzena SMORĘDA [email protected]
Marek Cecuła, artysta, wykładowca, wychowawca i nauczyciel młodych artystów, a także dyrektor artystyczny Design Centrum Kielce podczas Design Space mówił o roli designu i możliwościach, jakie stoją przed projektantami. Fot. Łukasz Zarzycki
Marek Cecuła, artysta, wykładowca, wychowawca i nauczyciel młodych artystów, a także dyrektor artystyczny Design Centrum Kielce podczas Design Space mówił o roli designu i możliwościach, jakie stoją przed projektantami. Fot. Łukasz Zarzycki
Udostępnij:
Kielce można zmienić tak, by stały się prawdziwa perłą na skalę międzynarodową, którą będą chcieli oglądać wszyscy. O tym, jak je zaprojektować i wypromować rozmawiali na konferencji Design Space w Targach Kielce ambasadorzy naszego miasta. Wśród nich byli także goście z zagranicy.

Nie tylko w architekturze wnętrz, dekoracji czy modzie – wzornictwo ma ogromne znaczenie dla budowania wizerunku i przestrzeni miejskiej, a także projektowania przemysłowego. Tak właśnie dzieje się w Kielcach, które dynamicznie zmieniają się, także wizualnie, po to, by sprostać stawianym przed nim szansom.

Specjaliści od wizerunku przyjechali do Kielc, by zaprojektować miejską przestrzeń tak, aby żyło się tu wygodniej, łatwiej i żeby to przełożyło się na atrakcyjność tego miejsca wśród turystów i inwestorów. W Kielcach dostrzegli potencjał, który pozwoli uczynić go wyjątkowym także w skali światowej. Ambasadorzy chcą pokazywać je w Berlinie, a nawet Stanach Zjednoczonych i wykreować wizerunek miasta z atrakcyjnym designem.

- Obserwuję Kielce od dwóch lat – mówiła Dorota Stępniak, kurator konferencji. – Widzę, jak szybko się zmienia. I chociaż jego mieszkańcy jeszcze tego nie dostrzegają, wkrótce stanie się ono zupełnie wyjątkowe. Trzeba tylko dobrze zaprojektować komunikację miejską, przestrzeń publiczną, a wtedy stanie się nowoczesne, intuicyjnie proste w funkcjonowaniu i przyjazne dla biznesu – oceniała możliwości Kielc, organizatorka konferencji.

INKUBATOR DESIGNU

Kielce stawiają na kreatywny rozwój poprzez modernizację infrastruktury, zwiększenie działalności kulturalnej oraz budowę przestrzeni dla rozwoju współczesnego projektowania. Wśród licznych nowatorskich inicjatyw twórczych jest chociażby powołanie Inkubatora Technologicznego czy stworzenie w przestrzeniach dawnego więzienia działającej na rzecz wzornictwa instytucji o znaczeniu międzynarodowym, jaką jest Design Centrum Kielce. Dodatkowo na terenie miasta znajduje się trzeci w Europie Środkowo-Wschodniej ośrodek targowy z najnowocześniejszą w Polsce halą wystawienniczą o modernistycznym kształcie. To wszystko powoduje, że jest tu nie tylko potencjał, ale również otwartość na zmiany i ciekawość najnowszych rozwiązań w kreowaniu wizerunku miasta.

AMBASADORZY KIELC

W debacie na temat przyszłości Kielc wzięli udział między innymi Czesława Frejlich - redaktor naczelna 2plus3D, Ake Rudolf - DMY Festival Berlin, Hans Maier Aichen - German Design Council, professor a Saint Martins College of Art & Design in London i Staatliche Hochschule für Gestaltung in Karlsruhe, Zuzanna Skalska - Senior Consultant Trend Research VanBerlo, Eindhoven, Małgorzata Szczepańska - redaktor naczelna Elle Decoration, Ewa Trzcionka - Design Alive, a także naukowcy z wydziałów projektowania i wzornictwa uczelni wyższych z Gdańska, Katowic, Krakowa, Łodzi, Warszawy, Wrocławia i Kielc.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wizyta Janet Yellen w Polsce

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie