Mamy trzecie miejsce w Europie Środkowo - Wschodniej! Za nami Budapeszt, Bukareszt i Kijów. To bardzo dobre dla Kielc dane.

Kielecki ośrodek targowy znalazł się na trzeciej pozycji pod względem wynajętej powierzchni i liczby wystawców, wyprzedzając ośrodki w Budapeszcie, czy Kijowie - tak wynika z najnowszych danych Międzynarodowej Organizacja Statystyk Imprez Targowych CENTREX.

To najważniejsza tego typu instytucja w środkowo-wschodniej Europie, która nie tylko promuje największe i najbardziej dynamiczne ośrodki targowe, ale również kontroluje ich rozwój.

Zajmuje się także promocją idei organizacji imprez targowych, jako najlepszego narzędzia marketingowego. Zrzesza 20 członków, a wśród nich: na Słowacji – Nitrę, Bratysławę i Trenczyn, w Polsce – Kielce i Poznań, na Ukrainie – Kijów (dwa ośrodki) i Lwów, w Rumunii – Bukareszt, Arad i Cluj, w Czechach – Pragę, Brno, Czeskie Budziejowice i Ostrawę, a na Węgrzech – Budapeszt i Debrecen, zaś w Bułgarii – Płowdiw.

CORAZ LEPSZE STATYSTYKI

W roku kryzysu udziały Targów Kielce w polskim rynku wystawienniczym wzrosły z 22 do 27 procent, podczas gdy udziały lidera, czyli Międzynarodowych Targów Poznańskich spadły z niemal 50 procent do niewiele ponad 43 procent. Kielce wypadły najlepiej w oficjalnym raporcie Polskiej Izby Prze-mysłu Targowego za 2009 rok.

Istniejące od 1992 roku Targi Kielce sukcesywnie zwiększały swoje udziały w rynku i stały się w ciągu ostatnich kilku lat jednym z dwóch liczących się w Polsce organizatorów wystaw i najdynamiczniej rozwijającym się ośrodkiem targowym w kraju. W minionym roku trudnym dla całej polskiej gospodarki kielecka spółka wynajęła 155,5 tysiąca metrów kwadratowych po-wierzchni. To mniej o 1 procent niż w roku 2008, podczas gdy MTP sprzedały aż o 30 procent mniej.

– Niewiele, bo zaledwie 2,6 procenta spadła nam liczba wystawców, ale za to nasze wystawy odwiedziło o 9 procent więcej gości – mówi prezes zarządu Targów Kielce, Andrzej Mochoń. – Dla branży targowej także i ten rok będzie trudny, skutki gorszej sytuacji w gospodarce odczuwamy do tej pory, choć sezon wiosenny rozpoczęliśmy rewelacyjnie. Międzynarodowe Targi Techniki Rolniczej AGROTECH, które odbyły się u nas w marcu, pretendują w tym roku do największej imprezy w kraju. Na 40 tysiącach metrów zaprezentowało się 500 wystawców, a imprezę odwiedziło 40 tysięcy ludzi.

ROZBUDOWA Z ROZMACHEM

Targi Kielce są także liderem inwestycji wśród ośrodków targowych i konferencyjnych. Kilka miesięcy temu rozpoczęto rozbudowę ośrodka, wartą 170 milionów złotych. Powstał już nowoczesny terminal z elektronicznym systemem rejestracji wystawców i zwiedzających. W lipcu ukończona zostanie budowa hali o powierzchni 6 tysięcy metrów kwadratowych i wy-sokości 12 metrów. Jeszcze w tym miesiącu rozpoczną się prace budowlane przy kolejnej hali, która powstanie na miejscu uległej pożarowi jesienią ubiegłego roku.

– Ta hala będzie gotowa jeszcze w wakacje przed rozpoczęciem targów obronnych – twierdzi prezes Andrzej Mochoń. – Już teraz sprzedaliśmy w niej całą powierzchnię wystawcom kolejnego Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego. Za miesiąc chcemy ogłosić przetarg na budowę Centrum Kongresowego na tysiąc miejsc, w planach jest również budowa parkingu wielopoziomowego na kilkaset samochodów – dodaje.

W załączniku pod zdjęciem ranking wszystkich organizatorów targów zrzeszonych w organizacji CENTREX