MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kielecka firma zainwestuje… niewiarygodnie wielkie pieniądze!

Jarosław PANEK, [email protected]
Tak będzie wyglądać centrum handlowo - rozrywkowe Korona w rumuńskim mieście Brasov
Tak będzie wyglądać centrum handlowo - rozrywkowe Korona w rumuńskim mieście Brasov
Kielecka firma zainwestuje… niewiarygodnie wielkie pieniądze! 5 miliardów złotych, czyli grubo ponad miliard euro zainwestuje kielecka firma w ciągu najbliższych pięciu lat. Co powstanie za te niewiarygodnie wielkie pieniądze i kogo stać na takie inwestycje?

Takiego rozmachu inwestycyjnego konkurenci mogą tylko pozazdrościć. Kielecki deweloper, giełdowa spółka Echo Investment zamierza w ciągu pięciu najbliższych lat zbudować…13 centrów handlowych, 16 biurowców, 26 projektów mieszkaniowych i hotel. Tak wygląda zestawienie projektów, które Echo Investment zamierza zrealizować w okresie 2010-2015. Łączna powierzchnia zaplanowanych inwestycji to około 1,2 miliona metrów kwadratowych powierzchni.

Biura, centra handlowe i mieszkania

Według Piotra Gromniaka, prezesa zarządu Echo Investment, głównym celem firmy jest zapewnienie długofalowego wzrostu jej wartości. - Ten cel zamierzamy osiągnąć poprzez dalsze budowanie i podnoszenie jakości portfela nieruchomości komercyjnych, takich jak biura i centra handlowe - przeznaczonych na wynajem. Równie ważna będzie jednak też działalność deweloperska na rynku mieszkaniowym i zwiększenie zaangażowania w tym sektorze nieruchomości – uważa prezes Gromniak.

Choć dla kieleckiego dewelopera zasadniczym rynkiem wciąż pozostanie Polska, to firma coraz śmielej spogląda na inwestycje w innych krajach Europy Środkowej i Wschodniej. Już w tej chwili Echo Investment posiada tereny inwestycyjne pod centra handlowe w Budapeszcie i rumuńskim Brasov, a także nieruchomość w Kijowie. W stolicy Ukrainy powstanie park biurowy, zaś Kijów jest według zarządu Echa Investment najbardziej obiecującym rynkiem, z największym potencjałem dla sektora nieruchomości komercyjnych.

Już w tej chwili wiadomo, że w latach 2010-2014 kielecki deweloper planuje rozpocząć 15 projektów biurowych o łącznej powierzchni na wynajem około 260 tysięcy metrów kwadratowych. W latach 2010-2015 oddane zostanie do użytkowania 19 projektów, z czego realizacja 4 - w Krakowie, Szczecinie, Poznaniu i Warszawie – właśnie dobiega końca. Nowe biurowce powstaną w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Gdańsku, Szczecinie, Łodzi, Katowicach i Kijowie.

Wkrótce nowy hotel

Jak informuje prezes Echa Investment w przygotowaniu znajduje się realizacja dla Grupy Orbis hotelu Novotel w Łodzi o powierzchni około 7 tysięcy metrów kwadratowych. Rozpoczęcie budowy planowane jest jeszcze w tym roku, zaś zakończenie w 2012. Ale nie tylko centra i biura są w planach na najbliższą „pięciolatkę”.

W latach 2010-2013 Echo Investment chce rozpocząć 25 projektów mieszkaniowych liczących 2200 mieszkań o łącznej powierzchni około 150 tysięcy metrów kwadratowych. Projekty będą realizowane w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Łodzi i Kielcach. Echo Investment szykuje się także do zakupu gruntów pod przyszłe inwestycje.

- Cały czas analizujemy rynek pod kątem nabywania atrakcyjnych gruntów pod realizację mieszkań, biur, hoteli i centrów handlowych. Interesują nas najlepsze lokalizacje w miejscowościach powyżej 50 tysięcy mieszkańców. W ciągu tego roku planujemy wydać 100 milionów złotych na poszerzenie banku ziemi – dodaje prezes Gromniak.

Finansowanie tych ambitnych planów spółka zamierza pozyskiwać przede wszystkim poprzez kredyty celowe dla spółek zależnych, z kredytów bieżących i obrotowych, a także poprzez program emisji obligacji, z którego to pomysłu firma korzysta od 2004 roku. Część pieniędzy ma pochodzić ze sprzedaż dwóch projektów biurowych i dwóch centrów handlowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia