Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kielecka Grupa Inwestycyjna w poważnych kłopotach

Marzena SMORĘDA
Budynek realizowany przez Kielecką Grupę Inwestycyjną przy ulicy Okrzei w Kielcach miał być oddany do użytku wiosną 2012 roku. Budowa stanęła w 2011 i wciąż nie wiadomo, kiedy się zakończy.
Budynek realizowany przez Kielecką Grupę Inwestycyjną przy ulicy Okrzei w Kielcach miał być oddany do użytku wiosną 2012 roku. Budowa stanęła w 2011 i wciąż nie wiadomo, kiedy się zakończy. Łukasz Zarzycki
Kielecka Grupa Inwestycyjna, która na świętokrzyskim rynku budowlanym istnieje od 12 lat, upada. Deweloper wini urzędników i domaga się od miasta 3,5-milionowego odszkodowania za błędne pozwolenie na budowę. Na lodzie zostali klienci i partner spółki.

Sąd Okręgowy w Kielcach 11 lipca ogłosił upadłość Kieleckiej Grupy Inwestycyjnej z możliwością zawarcia układu z wierzycielami. Firma sama wystąpiła z wnioskiem o ogłoszenie upadłości naprawczej, bo nie mogąc prowadzić inwestycji przy ulicy Okrzei w Kielcach i wobec roszczeń finansowych wierzycieli, popadła w finansowe kłopoty. Miała jedno wyjście – złożenie wniosku o upadłość. W tej sytuacji 12 osób, które kupiło mieszkania zostało na lodzie, partner biznesowy poszedł do sądu po odszkodowanie, a inwestor, który za całą sprawę wini urzędników, domaga się od miasta 3,5 miliona złotych w związku z wadliwie wydanym pozwoleniem na budowę.

OSIEDLE BEZ SZANS?

Kielecką Grupę Inwestycyjną pogrążyła budowa przy ulicy Okrzei w Kielcach. Powstał tam budynek mieszkalno-usługowy, choć pierwotnie planowano centrum medyczne. Prace miały ruszyć w 2008 roku, ale przez kryzys rozpoczęto je dopiero w 2010 roku. - Kłopoty zaczęły się, kiedy budowa szła już pełną parą, pod koniec 2011 roku. Wówczas Główny Inspektorat Nadzoru Budowlanego unieważnił wydane przez prezydenta Kielc pozwolenie na budowę, dlatego, że było ono niezgodne z decyzją o warunkach zabudowy. Zastrzeżenia dotyczyły wysokości frontowej elewacji i powierzchni do sprzedaży – mówi o inwestycji Zbigniew Kraszewski, prezes firmy. – Budowa stanęła w stanie surowym otwartym, z w połowie sprzedanymi lokalami mieszkalnymi i usługowymi. I stoi tak do dziś. A przecież na dokończenie prac i wywiązanie się z umowy potrzeba zaledwie czterech miesięcy – dodaje prezes.

Zdaniem Wiesława Krzyka, powiatowego inspektora nadzoru budowlanego dla Kielc, kłopoty z budową zaczęły się w Urzędzie Miasta, ale po kilku miesiącach zatwierdzono nowy projekt budowlany i zezwolono na dalsze prace. Te jednak nie ruszyły, ponieważ mieszkańcy osiedla przy ulicy Sabinówek i sąsiedzi graniczący z inwestycją wnieśli sprawę do sądu. Ale postępowanie zawieszono, a Główny Inspektorat Nadzoru Budowlanego znów unieważnił pozwolenie. Powód wydaje się wręcz niewiarygodny.

– Tym razem, według inspektoratu, w pozwoleniu znalazły się okna w granicy nieruchomości. Nie rozumiem skąd to zastrzeżenie, bo w planie ich nie ma. Moim zdaniem, ktoś z nadzoru po prostu źle odczytał albo projekt zamienny, albo plan zagospodarowania – mówi Wiesław Krzyk. – Z pewnością szybko się to wyjaśni – dodał.

- Jest już odpowiedź na naszą prośbę do Głównego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego o ponowne rozpatrzenie sprawy. Rację przyznano nam. Ale na tym sprawa się nie kończy. Wróci teraz do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach, który, moim zdaniem, powinien oddalić skargi protestujących sąsiadów. Ale kiedy sprawa się zakończy, nie wiadomo – mówi Zbigniew Kraszewski.

Tak wygląda na wizualizacji inwestycja, która ma powstać przy ulicy Okrzei w Kielcach.

Tak wygląda na wizualizacji inwestycja, która ma powstać przy ulicy Okrzei w Kielcach.

WSZYSCY SĄ POKRZYWDZENI

Pieniędzy domagają się dwaj klienci, którzy wpłacili zaliczki na zakup lokali. - Jeden z nich ma już z sądu zabezpieczenie swojego roszczenia w postaci hipoteki przymusowej na należące do naszej spółki mieszkanie w Starachowicach. Dla drugiego, sąd najpierw nakazał zwrot zaliczki, ale po apelacji oddalił pozew. Uznał, że cały ten proces dzieje się bez naszej winy – wyjaśnia prezes.

Sebastian Michalski, przedsiębiorca z Kielc, od którego Kielecka Grupa Inwestycyjna kupiła działki dla tej inwestycji, także domaga się pieniędzy. – W zamian za działki miałem otrzymać 200-metrowy lokal usługowy na parterze w ciągu 60 dni po oddaniu budynku do żytku. Miało to być najpóźniej do końca 2012 roku – mówi Michalski. - Skoro tak się nie stało, bo firma nie ukończyła inwestycji, poszedłem do sądu, by domagać się od inwestora kary umownej, zapisanej w umowie. W ubiegłym roku sąd nadał klauzulę wykonalności dla tej kary. Z odsetkami wynosi ona około 1,6 miliona złotych – informuje.

Za największego przegranego w tej sprawie uważa się Kielecka Grupa Inwestycyjna. - Obliczyliśmy, że nasze roszczenie wobec miasta wynosi 3,5 miliona złotych, ponieważ takie nakłady ponieśliśmy dotychczas na realizację tego budynku. Nasze straty jednak wciąż się powiększają, o dodatkowe 1,5 miliona złotych po zakończeniu budowy według projektu zamiennego, w którym jest mniejsza powierzchnia do sprzedaży i wykonać trzeba dodatkowe prace budowlane. Ale proces w tej sprawie jest zawieszony po wniosku obu stron - mówi prezes Kraszewski.

Pytany o perspektywy dla inwestycji, prezes twierdzi, że dokończenie budowy i przeniesienie własności lokali jest możliwe. – Sąd ogłosił upadłość z pozostawieniem naszego zarządu. Układ jest możliwy, jeśli nie będzie eskalacji roszczeń i uzyskamy decyzję na kontynuację budowy z minimalnym ryzykiem jej unieważnienia. Konieczna jednak jest dobra wola wszystkich, którzy w całej sprawie biorą udział. Brak zgody wierzycieli na zawarcie układu może doprowadzić do upadłości likwidacyjnej i wprowadzenia syndyka do spółki – mówi Kraszewski.

Kielecka Grupa Inwestycyjna

Kielecka Grupa Inwestycyjna powstała w 2002 roku. Do tej pory w Kielcach wybudowała między innymi osiedle Dolina Silnicy, apartamenty przy ulicy Kopernika, domy jednorodzinne przy ulicy Langiewicza czy Castoramę w osiedlu Barwinek. Zbudowała też obiekty Castoramy w Ostrowcu Świętokrzyskim i Skarżysku-Kamiennej. 11 lipca 2014 Sąd Rejonowy w Kielcach ogłosił upadłość układową spółki.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia