MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kielecki Inkubator Technologiczny do spełniania marzeń

Piotr Burda [email protected]
Prezydent Wojciech Lubawski wraz z Szymonem Mazurkiewiczem, dyrektorem Parku, chowają w murze akt erekcyjny.
Prezydent Wojciech Lubawski wraz z Szymonem Mazurkiewiczem, dyrektorem Parku, chowają w murze akt erekcyjny.
To największa inwestycja gospodarcza nie tylko w Kielcach, ale jedna z największych w Polsce. Wczoraj wmurowano kamień węgielny pod Kielecki Park Technologiczny.

O skali tej inwestycji mówią liczby. 20 tysięcy metr kwadratowych powierzchni użytkowej a do tego jeszcze 10 hektarów terenów pod inwestycje. Koszt inwestycji to 85 milionów zł, przy czym 90 procent tej kwoty pochodzi z funduszy unijnych. Wszystko w kompleksie przy ulicy Olszewskiego 6 (za salonem mebli DEK). Park zostanie oddany do użytku do końca przyszłego roku.

 

Doradzą i dadzą miejsce

- Cały czas pytają mnie „Co pan zrobił, żeby zdolni ludzie nie wyjeżdżali z Kielc?”. To ma być właśnie miejsce, gdzie młodzi ludzie będą mogli spełniać marzenia – mówił Wojciech Lubawski, prezydent Kielc, podczas uroczystego wmurowania kamienia węgielnego pod budowę parku. Spełnianie marzeń ma wyglądać tak: młody przedsiębiorca przyjdzie na ulicę Olszewskiego ze swoim pomysłem na biznes. Fachowcy z Parku napiszą z nim biznes plan i wynajmą mu na preferencyjnych warunkach powierzchnię na biuro. Wszystko będzie miał na miejscu: doradców, magazyny, laboratoria, sale produkcyjne i konferencyjne. W parku znajdzie się miejsce dla stu firm, a pracę w nich znajdzie 500 osób.

 

Mury pną się

Zwykle kamień zostaje wbudowany przed rozpoczęciem robót. Ter przy ulicy Olszewskiego są już mocno zaawansowane. Maszyny pracowały nawet podczas uroczystego wmurowania aktu erekcyjnego. Marian Florczyk, biskup pomocniczy diecezji kieleckiej poszedł z kropidłem na budowę i nie omieszkał pokropić zaskoczonych pracowników. – Bóg wam kazał czynić ziemię poddaną. Ci, którzy to robią są jego współpracownikami. Ludzie, którzy budują ten park są więc współpracownikami Boga – mówił biskup Florczyk.

 

Raj dla studenta

Na współpracę z parkiem szczególnie liczą uczelnie wyż-sze, które wreszcie znajdą miejsce na praktyczne wykorzystanie wiedzy z wykładów. – Mam nadzieję, że dla wielu studentów to będzie miejsce, gdzie rozpoczną karierę zawodową i nie będą już od nas uciekać – mówi prof. Jacek Semaniak, prorektor Uniwersytetu Humanistyczno Przyrodniczego Jana Kochanowskiego w Kielcach.

 

W Polsce działa już 18 parków technologicznych, powstaje dziewięć kolejnych, w tym kielecki.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grecy będą pracować 6 dni w tygodniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia