Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kieleckie Kopalnie Surowców Mineralnych bliżej zawarcia porozumienia w sprawie spłaty gigantycznych zobowiązań

Paweł WIĘCEK
Kieleckie Kopalnie Surowców Mineralnych bliżej zawarcia porozumienia w sprawie spłaty gigantycznych zobowiązańW zebraniu uczestniczyło kilkuset pracowników KKSM.
Kieleckie Kopalnie Surowców Mineralnych bliżej zawarcia porozumienia w sprawie spłaty gigantycznych zobowiązańW zebraniu uczestniczyło kilkuset pracowników KKSM. Aleksander Piekarski
Na koniec lipca wyznaczono termin zgromadzenia wierzycieli KKSM, które będzie głosowało nad układem, czyli planem zaspokojenia sięgających ponad 153 milionów złotych roszczeń. W tej grupie znajdą się także pracownicy przedsiębiorstwa. Ich decyzja może przesądzić o losach postępowania oraz całego przedsiębiorstwa.

Kieleckie Kopalnie Surowców Mineralnych są w upadłości układowej. Na liście wierzycieli firmy figuruje 214 podmiotów, a łączna wartość zobowiązań wynosi 153,5 miliony złotych. Zarząd spółki dąży do zawarcia tak zwanego układu z wierzycielami, który określi sposób spłaty długów.

- Założenia przyjęte przy sporządzaniu propozycji układowych są realne, a układ ma wszelkie podstawy ku temu, żeby zostać wykonanym – przekonuje Maksymilian Kostrzewa, wiceprezes zarządu KKSM.

 

WIERZYTELNOŚCI PRACOWNICZE

W strukturze wierzytelności 3,8 miliony złotych stanowią zobowiązania wobec 380 byłych i obecnych pracowników. Według władz spółki przystąpienie tak licznej grupy do układu wpłynęłoby pozytywnie na szanse zawarcia porozumienia.

- Warunkiem przyjęcia układu jest zaakceptowanie go przez większość wierzycieli w ujęciu liczbowym, czyli 50 procent  plus jeden głos, oraz pod względem wartości wierzytelności: dwie trzecie. Do układu może przystąpić 380 pracowników KKSM, a łączna liczba pozostałych wierzycieli to 214 podmioty. Jak więc wyraźnie widać, siła głosów załogi jest bardzo duża i każdy głos za układem, nawet w przypadku stosunkowo niewielkich wierzytelności, jest dla spółki niezmiernie ważny – wyjaśnia Rafał Abratański, prezes KKSM.

Propozycje przewidują, że zobowiązania pracownicze zostaną uprzywilejowane i spłacone w 100 procentach. - Połowa należnych pracownikom środków zostanie wypłacona na koniec 2014 roku, a druga połowa na koniec 2015 roku – podkreśla Abratański.

 

WIĘKSZOŚĆ ZA UKŁADEM

W poniedziałek w ZUGA SHL w Kielcach odbyło się spotkanie załogi KKSM z zarządem spółki oraz prawnikami. W zebraniu wzięło udział kilkuset pracowników, którzy mieli podjąć decyzję odnośnie przystąpienia do układu.

- To najważniejszy moment w historii istnienia przedsiębiorstwa. Dużo zależy od was zależy. Jeśli układ nie przejdzie, nastąpi likwidacja zakładu. Nadzorca sądowy przyjdzie tu wtedy jako syndyk, a to oznacza utratę miejsc pracy i zwolnienia. Dziś od państwa zależy, co wydarzy się 23 lipca. Proszę w imieniu zarządu o zgodę na objęcie układem waszych wierzytelności i wzięcie udziału w głosowaniu układowym – mówił do zebranych prezes Rafał Abratański. 

- Firma potrzebuje waszej pomocy, waszych szabel. Możecie przysłużyć się dla tej firmy – dodał Maksymilian Kostrzewa.
Zdecydowana większość pracowników podjęła decyzję o przystąpieniu do układu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia