MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kieleckie Kopalnie Surowców Mineralnych czekają potężne inwestycje

Jarosław PANEK, [email protected]
KKSM mogą liczyć na znaczące unowocześnienie i zastrzyk inwestycji od nowego właściciela
KKSM mogą liczyć na znaczące unowocześnienie i zastrzyk inwestycji od nowego właściciela
Kieleckie Kopalnie Surowców Mineralnych czekają wielkie inwestycje Dolnośląskie Surowce Skalne, są już właścicielem prywatyzowanych Kieleckich Kopalni Surowców Mineralnych. Ministerstwo Skarbu Państwa przekazało 85 procent akcji spółce zależnej DSS, Surowcom Skalnym Wschód. Wartość transakcji wyniosła 108 mln zł.

Dzięki akwizycji Grupa DSS staje się podmiotem, który może realizować najbardziej wymagające i złożone projekty infrastrukturalne w Polsce.

- Zakończenie akwizycji i wejście KKSM do grupy DSS pozwoli umocnić pozycję lidera na polskim rynku kruszyw. Nie tylko wzrasta skala naszej działalności, ale także wzmacniamy zintegrowany charakter DSS. Dziś jesteśmy już spółką oferującą kompleksowe produkty na potrzeby budowy dróg i autostrad, czyli kruszywo wysokiej jakości, beton i mieszanki mineralno-asfaltowe – mówi Jan Łuczak, prezes DSS. – Szybkość i elastyczność dostaw produktów jakie możemy zapewnić sprawia, że dziś kiedy terminy wielu dużych projektów także stają się napięte często tylko my możemy zrealizować zamówienie.

Produkcja pełną parą!

Zakup KKSM został sfinansowany z kilku źródeł, między innymi kapitału własnego, emisji obligacji oraz kredytów bankowych i był częścią programu inwestycyjnego związanego z rozbudową grupy kapitałowej oraz rozszerzeniem oferty o produkcję betonu i mieszanek mineralno-asfaltowych. Planowany na ten rok program zrealizowany jest w około 80 procentach.

– Produkcja betonu idzie pełną parą. Na potrzeby budowanych odcinków autostrady A2 produkujemy już ponad tysiąc metrów sześciennych dziennie i planowany poziom na ten rok, czyli około 130 tysięcy metrów sześciennych jest niezagrożony – wyjaśnia Jan Łuczak. - Niebawem planujemy rozpocząć taką samą działalność w ramach KKSM. Ponadto przyspieszy produkcja mieszanek mineralno-asfaltowych. O wzroście skali działalności świadczy fakt, że obecnie negocjujemy kontrakty o wartości około 1 mld zł. Mam nadzieję, że niebawem poinformujemy o nowych umowach.

Czas na wielkie inwestycje

DSS planuje w tym roku dalsze inwestycje, w tym także w KKSM. Łącznie ich wartość może wynieść powyżej 200 mln zł. Środki te zostaną przeznaczone na zakup maszyn i urządzeń niezbędnych do produkcji mas mineralno-asfaltowych i betonu. Z tego około 30 mln zł to środki unijne pochodzące z dotacji. Ponadto DSS planuje inwestycje w kopalniach w Piławie Górnej i Kielcach związane ze zwiększeniem zdolności produkcyjnych oraz poprawą infrastruktury logistycznej.

– Zobowiązania prywatyzacyjne w KKSM wynoszące 15 mln zł zostaną zrealizowane w nadchodzących tygodniach. Przekroczymy wartość inwestycji, które zobowiązaliśmy się wykonać – mówi Jan Łuczak.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia