Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kierowcom nie wolno zażywać niektórych leków

Marzena SMORĘDA [email protected]
Kierowca absolutnie nie może prowadzić pojazdu, jeśli zażywa leki, na których jest ostrzeżenie o ich negatywnym wpływie na przykład na koncentrację czy zdolności ruchowe.
Kierowca absolutnie nie może prowadzić pojazdu, jeśli zażywa leki, na których jest ostrzeżenie o ich negatywnym wpływie na przykład na koncentrację czy zdolności ruchowe.
Kierowcy muszą szczególnie uważać na leki. Jeśli po zażyciu lekarstwa, które zmniejsza sprawność kierowania pojazdem spowodują wypadek, odpowiadają za niego tak samo, jak kierowca, który znajduje się pod wpływem alkoholu.

Zaczął się sezon gryp i przeziębień. Leczymy je, sięgając po różne środki, często nie konsultując tego z lekarzem i nie czytając ulotek. A przecież zawierają one substancje, które nie tylko leczą, ale i wpływają na naszą sprawność psychoruchową.

 

Kierowca powinien więc stosować je uważnie. Koniecznie dokładnie przeczytać ulotkę, by sprawdzić, czy środek wpływa na sprawność do kierowania pojazdami mechanicznymi.

 

Spośród leków przeciwbólowych kierowcy nie powinni przyjmować tych, które zawierają morfinę czy tramal, bo zaburzają one pracę układu nerwowego i wydłużają czas reakcji. Niebezpieczne są też leki przeciwgrypowe i przeciwkaszlowe, zawierające kodeinę - w wyniku metabolizmu przekształca się ona w organizmie w pochodne morfiny.

 

Leki nasenne i uspokajające mają bardzo długi czas działania; po ich zażyciu nie powinno się siadać za kierownicę nawet przez całą dobę. Nasilają one uczucie zmęczenia i senności i osłabiają zdolności psychofizyczne. Podobnie działają niektóre preparaty ziołowe, w tym zawierające melisę i kozłek lekarski. Bezwzględnie kierowcy nie powinni przed drogą zażywać barbituranów oraz pochodnych benzodiazepiny.

Kierowca nie powinien przed podróżą brać środków przeciwwymiotnych. Powodują one osłabienie, nasilają senność i bóle głowy.

 

Leki antydepresyjne, przeciwlękowe oraz neuroleptyczne osłabiają koncentrację kierowcy, wywołują senność lub bezsenność. Niektóre zaburzają widzenie.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia