Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kierowcy i elektronicy pilnie poszukiwani do pracy w komunikacji miejskiej w całej Polsce. Ile można zarobić?

Marcelina Różycka
Marcelina Różycka
Do pracy w komunikacji miejskiej poszukiwani są też młode osoby z odpowiednim wykształceniem, które z łatwością odnajdą się w nowoczesnych autobusach. Wiele modeli zostało zaprezentowanych na Targach TRANSEXPO w Kielcach. Ich wnętrza na kolejnych zdjęciach >>>
Do pracy w komunikacji miejskiej poszukiwani są też młode osoby z odpowiednim wykształceniem, które z łatwością odnajdą się w nowoczesnych autobusach. Wiele modeli zostało zaprezentowanych na Targach TRANSEXPO w Kielcach. Ich wnętrza na kolejnych zdjęciach >>>Targi Kielce
Kierowców, elektromonterów, ślusarzy i mechaników, elektroników, pracowników obróbki skrawaniem oraz tokarzy poszukują miejskie przedsiębiorstwa komunikacyjne w wielu miastach Polski, w tym w Kielcach, Krakowie i Warszawie. Zarobić można nawet ponad 5 tysięcy na rękę. Okazuje się, że w Warszawie na tych stanowiskach wynagrodzenie jest nie wiele większe niż w Kielcach!

Kierowcy i elektronicy pilnie poszukiwani do pracy w komunikacji miejskiej w całej Polsce. Ile można zarobić?

W wielu miastach całego kraju brakuje pracowników w komunikacjach miejskich. – Kielce, Kraków, Warszawa, ale i Poznań, Łomża, Gdańsk, Katowice, Gliwice, Sosnowiec, Wrocław, Rzeszów, Bydgoszcz, Łódź, a i na tym nie koniec. Ręce do pracy potrzebne są na wielu stanowiskach, nie tylko kierowcy są pilnie potrzebni – mówi Marcin Żabicki, dyrektor do spraw rozwoju Izby Gospodarczej Komunikacji Miejskiej. Instytucja zorganizowała konferencję prasową dotyczącą zatrudnienia w czasie XVI Międzynarodowych Targów Transportu Zbiorowego TRANSEXPO.

Kierowcy, absolwenci techników samochodowych i elektronicznych

Jak wyjaśnia dyrektor Marcin Żabicki, zapotrzebowanie na kierowców jest bardzo duże, ale prace z powodzeniem znajdą osoby po technikach samochodowych i elektronicznych. – Choć także miejsca pracy czekają na stanowiskach do spraw rozliczania czasu pracy kierowców, czyli z wykształceniem ekonomicznym lub logistycznym – uzupełnia.

Podczas targów TRANSEXPO o pilnym zapotrzebowaniu na mówili przedstawiciele Miejskich Zakładów Autobusowych w Warszawie, Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Krakowie oraz Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji w Kielcach.

- Kieleckie MPK prowadzi nabór na stanowiska kierowców, ale rekrutujemy również elektryków, elektroników czy mechatroników. W najbliższym czasie będziemy też szukać pracowników na stanowiska dyspozytorskie, gdzie niezbędne jest 2-3-letnie przyuczenie – mówił Marcin Lasia z działu kadr.

Z kolei krakowskie MPK zatrudni kierowców, mechaników, elektroników, elektromonterów, ślusarzy, pracowników obróbki skrawaniem oraz tokarzy. Do podjęcia pracy za kierownicą zachęca kobiety.

- Naszym pracownikom oferujemy szeroki wachlarz rozwiązań, od umów o pracę do samozatrudnienia. Jesteśmy również otwarci na propozycje w kwestii grafików. Takie możliwości z pewnością docenią kobiety, którym często zależy na dostosowaniu harmonogramu pracy, choćby do potrzeb dzieci – zachęcała Justyna Mierzwa z krakowskiego MPK.

Na kolejny pozytywny aspekt pracy kobiety-kierowcy zwróciła uwagę Lilianna Jakiel z krakowskiej spółki.
- Staramy się walczyć ze stereotypem, zgodnie z którym kobieta nie może być dobrym kierowcą – zdecydowanie może! Niedawno organizowaliśmy w Krakowie konkurs na najlepszego kierowcę, który musiał wykonać konkretne zadania manewrowe i wygrała go kobieta – podkreślała Lilianna Jakiel.

Ile na rękę dla kierowcy autobusu miejskiego?

W Warszawie pensje startują od 5600 złotych brutto, czyli 4147 na rękę, w Krakowie od 4500-4800 zł netto, a w Kielcach – od 4000 - 4400 złotych netto. Na pensję ostateczną składają się wynagrodzenie podstawowe oraz dodatki, na przykład za pracę w weekendy i święta, za oszczędzanie paliwa, nadgodziny. – Łącznie z dodatkami kierowca zarobić może prawie sześć tysięcy złotych na rękę, podkreślam, że w tej kwocie są wypracowane dodatki i nadgodziny - mówi Marcin Żabicki, dyrektor do spraw rozwoju Izby Gospodarczej Komunikacji Miejskiej.

Zaś pensje dla pracowników innych stanowisk są uzgadniane indywidualnie. Jak dowiedzieliśmy się, dla większości mogą być one na poziomie podobnym do wynagrodzenia podstawowego kierowcy.

Bonusy dla pracowników komunikacji

- Chętnym proponujemy dofinansowania do kursów w ośrodku szkolenia kierowców, mogącym pochwalić się kilkudziesięcioletnią praktyką. Nasi pracownicy otrzymują premie w wysokości 300 złotych miesięcznie, premie roczne i dodatki. Ponadto mogą korzystać z kart na zajęcia sportowe, z opieki medycznej oraz darmowych biletów dla siebie i dzieci – zaznaczał podczas konferencji Adam Stawicki, rzecznik prasowy Miejskich Zakładów Autobusowych w Warszawie.

Wymagania to nie tylko prawo jazdy

By zostać kierowcą autobusu miejskiego, trzeba spełnić wymagania ustawowe, w tym między innymi minimalny wiek 24 lata. Kandydat musi posiadać prawo jazdy kategorii B, które uprawnia do rozpoczęcia kursu na kategorię D. Trzeba również przejść wszelkie niezbędne badania psychofizyczne. Niezwykle ważna jest tu także odporność na stres.

Przedstawiciele spółek zgodnie twierdzą, że wielu kierowców autobusów miejskich to prawdziwi pasjonaci motoryzacji, którzy swoim zamiłowaniem „zarażają” kolejnych chętnych.
- Pracowała u nas młoda kobieta, która szczególnie ceniła sobie swoją pracę. Musiała wypowiadać się o niej w samych superlatywach, bo po jakimś czasie kierowcą została u nas również jej mama – to chyba najlepszy dowód na to, że to praca kierowcy może być tak atrakcyjna, że zachęcamy do niej osoby, którym życzymy jak najlepiej – podsumowuje Justyna Mierzwa z krakowskiego MPK.

Zobaczcie zdjęcia

od 12 lat
Wideo

Inauguracja metro roweru

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kierowcy i elektronicy pilnie poszukiwani do pracy w komunikacji miejskiej w całej Polsce. Ile można zarobić? - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia