Kierowcy łamią prawo i jeżdżą za długo

Marzena SMORĘDA smoreda@echodnia.eu
Barbara Kaszycka, rzecznik Okręgowego Inspektoratu w Kielcach: - W następstwie 13 decyzji inspektorzy pracy nałożyli kary pieniężne na kwotę  78.050 złotych.
Barbara Kaszycka, rzecznik Okręgowego Inspektoratu w Kielcach: - W następstwie 13 decyzji inspektorzy pracy nałożyli kary pieniężne na kwotę 78.050 złotych.
Kierowcy w firmach transportowych nie przestrzegają przepisów dotyczących czasu jazdy i czasu postoju, obowiązujących przerw i czasu odpoczynku – pokazują to wyniki kontroli, przeprowadzonych w tym roku przez Okręgowy Inspektorat Pracy w Kielcach.

W ciągu pięciu miesięcy tego roku inspektorzy przeprowadzili na terenie województwa świętokrzyskiego 14 kontroli w firmach transportowych, w których sprawdzili 100 kierowców.

 

Wyniki są szokujące. Kierowcy notorycznie skracają w ciągu doby czas przeznaczony na odpoczynek i prowadzą pojazd dłużej niż 4,5 godziny bez wymaganej przerwy. Za długo prowadzą auta w ciągu dnia i niewystarczająco długo odpoczywają w ciągu tygodnia. Przekraczają też dwutygodniowy czasu prowadzenia pojazdu.

Inspektorzy pracy nałożyli kary. W następstwie 13 decyzji nałożyli kary pieniężne na kwotę 78.050 złotych .

Poza decyzjami nakładającymi kary pieniężne inspektorzy pracy nałożyli także 17 decyzji dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy (głównie brak szkoleń okresowych oraz oceny ryzyka zawodowego) .

 

Inspektorzy pracy skierowali też do pracodawców 36 wniosków.

Dotyczyły one głównie nieprawidłowości z zakresu czasu pracy (zatrudnianie pracowników powyżej przeciętnie 5 dni w tygodniu w przyjętym okresie rozliczeniowym, nierzetelne prowadzenia ewidencji czasu pracy) oraz wynagrodzeń (niewypłacenie wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych, dodatkowego wynagrodzenia za pracę w porze nocnej, zaniżenie wynagrodzenia za pracę oraz braku wypłaty należności z tytułu podróży służbowej).

 

W czasie kontroli stwierdzili też 7 wykroczeń z kodeksu pracy związanych z nieprzestrzeganiem przepisów o czasie pracy kierowców oraz przepisów dotyczących wypłaty wynagrodzeń za pracę i nałożyli na pracodawców 3 mandaty karne kredytowane na łączną kwotę 4 tysięcy złotych.

Jakie są przyczyny stwierdzonych naruszeń przepisów?

 

Brak należytej staranności pracodawców w zakresie prowadzenia dokumentacji stanowiącej ewidencję czasu pracy kierowców, brak należytej staranności kierowców w zakresie obsługi urządzeń rejestrujących poszczególne rodzaje okresów wliczanych lub niewliczanych do wymiarów czasu pracy tych osób w trakcie wykonywania przewozów drogowych, brak dostatecznej znajomości przez osoby działające w imieniu pracodawców lub kierujące pracownikami przepisów prawnych dotyczących problematyki czasu pracy kierowców (w tym zwłaszcza ustawodawstwa Unii Eurpejskiej), względy ekonomiczne i organizacyjne (wg przedsiębiorców) - w tym w szczególności:

 postępujący w ostatnich latach wzrost liczby podmiotów świadczących usługi transportowe doprowadził do wzrostu konkurencji na rynku oraz konieczności ograniczania przez przedsiębiorców kosztów prowadzonej działalności – w szczególności oznaczało to redukcję zatrudnienia nawet do poziomu, który nie gwara

 ntował wykonywania poszczególnych przewozów drogowych w wymiarach czasu pracy określonych przepisami prawa pracy

 brak finansowych możliwości zatrudnienia odpowiedniej liczby pracowników.

 

Wyższe mandaty od skarbówki z początkiem maja

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie