Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kilkanaście hubów do transportu pomocy humanitarnej na Ukrainę. Prezes RARS wyjaśnia, jak funkcjonują

Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
Michał Kuczmierowski
Michał Kuczmierowski fot. Adam Jankowski / polska press
– Huby koordynujące przekazywanie Ukrainie pomocy właściwie działają już od piątku. Od początku wojny na Ukrainie, jesteśmy absolutnie zaangażowani w pomoc. Cała inicjatywa ruszyła, na podstawie decyzji premiera Mateusza Morawieckiego, w pierwszych godzinach od ataku Rosji na Ukrainę. Całość przekazywanej pomocy humanitarnej koordynuje szef KPRM, minister Michał Dworczyk – mówi polskatimes.pl Michał Kuczmierowski, prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.

W sobotę szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Michał Dworczyk, zapowiedział, że pod Lublinem ruszy duży hub do transportu pomocy humanitarnej na Ukrainę. W pierwszej kolejności pomoc humanitarna z Polski trafi do obwodu lwowskiego, gdzie wielu Ukraińców z innych części kraju uciekło przed działaniami wojennymi.

Hub prowadzony jest przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych.

– Pomoc jest dystrybuowana na Ukrainę z naszego hubu pod Lublinem. Wcześniej jest ona zbierana w kilkunastu centrach logistycznych w całej Polce oraz w kilkunastu punktach wojewodów – tłumaczy w rozmowie z polskatimes.pl Michał Kuczmierowski, prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. Wyjaśnia, że „wojewodowie zbierają pomoc, która jest składana przez różne podmioty, takie jak firmy, samorządy, osoby prywatne”. – Tam odbywa się wstępna selekcja na podstawie priorytetów przekazywanych przez stronę ukraińską – w tej chwili są to głównie leki oraz żywność. Następnie jest przygotowywana do transportu – pakowana kategoriami i zabezpieczana do podróży – dodaje.

Prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych podkreśla, że „przekazywana pomoc jest rejestrowana w naszym systemie i dzięki temu wiemy co gdzie jest i w razie potrzeby możemy szybko sięgnąć do potrzebnych zasobów”. – Na podstawie priorytetów ze strony ukraińskiej przygotowujemy gotowe przesyłki, które ukraińskimi ciężarówkami wyjeżdżają na Ukrainę z naszego magazynu pod Lublinem. Polskie samochody nie wjeżdżają na teren działań wojennych. Ciężarówki z Ukrainy kursują w trybie wahadłowym – mówi.

– Czasami jest tak, że dany samorząd lub instytucja opisuje, że „pomoc jest np. dla obwodu kijowskiego” lub innego miasta na Ukrainie i my tę informację przekazujemy, ale pomoc koordynowana jest przez Ukraińców i wysyłana jest zgodnie z możliwościami w miejsca, o których Ukraina sama zdecyduje. Nie działa to więc na zasadzie takiej, jak np. przesyłki kurierskie, że można coś przesłać w dowolne miejsce, tylko na zasadzie priorytetu ustalanego przez rząd ukraiński. Dzięki temu pomoc kierowana jest tam, gdzie jest największe zapotrzebowanie i tam, gdzie jest akurat możliwość dojechania. Ukraińcy sami decydują o tych kwestiach, a my jesteśmy odpowiedzialni za to, żeby przygotowywać przesyłki zgodnie z priorytetami – tłumaczy.

Michał Kuczmierowski zaznacza, że „huby koordynujące przekazywanie Ukrainie pomocy właściwie działają już od piątku”. – Od początku wojny na Ukrainie, jesteśmy absolutnie zaangażowani w pomoc. Cała inicjatywa ruszyła, na podstawie decyzji premiera Mateusza Morawieckiego, w pierwszych godzinach od ataku Rosji na Ukrainę. Całość przekazywanej pomocy humanitarnej koordynuje szef KPRM, minister Michał Dworczyk – mówi.

– Jesteśmy w ścisłej współpracy między różnymi agendami rządowymi i samorządowymi. Cała Polska się zjednoczyła, żeby pomagać i robimy to niezwykle sprawnie. Właściwie patrząc na skalę pomocy przechodzącej przez nasze magazyny można śmiało powiedzieć, że jesteśmy hubem pomocy międzynarodowej dla Ukrainy – zauważa Michał Kuczmierowski.

Prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych zauważa, że „pandemia koronawirusa postawiła przed nami zupełnie nowe zadania i zweryfikowała stan Agencji”. – Wykorzystaliśmy ten czas do fundamentalnych zmian i zupełnie przeorientowaliśmy sposób funkcjonowania, procedury i podejście – dodaje. Podkreśla, że „dzisiaj, kiedy koordynujemy pomoc humanitarną, wyraźnie widać jak zmiany były bardzo potrzebne i jak sprawnie Agencja działa w kolejnej sytuacji kryzysowej”. – Wszystkie procedury przebiegają szybko, magazyny funkcjonują na pełnych obrotach i działamy skutecznie na wielu frontach. Ostatnie dwa lata zdecydowanie nie były zmarnowane – mówi Michał Kuczmierowski.

W związku z agresją rosyjską na Ukrainie uruchomiona została strona pomagamukrainie.gov.pl, za pośrednictwem której będzie koordynowana pomoc. Na stronie dostępny jest formularz zgłoszeniowy dla wszystkich zainteresowanych pomocą Ukrainie.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kilkanaście hubów do transportu pomocy humanitarnej na Ukrainę. Prezes RARS wyjaśnia, jak funkcjonują - Portal i.pl

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia