Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kim będzie kobieta przyszłości? O równościach i nierównościach w życiu zawodowym

Justyna Orlik
Agnieszka Kłos-Siddiqui, Małgorzata Skorwider, Renata Prys i Zuzanna Polak rozmawiały w nowym studio i.pl o sytuacji kobiet na polskim rynku pracy. Czy czeka nas prawdziwa rewolucja czy ewolucja w wyrównywaniu szans w obszarze zawodowym?

Agnieszko, jesteś jedną z 6% kobiet piastujących funkcję prezeski w polskich firmach i inspirujesz kobiety do tego, żeby sięgały po więcej. Jak to robisz?

od 16 lat

Rzeczywiście staram się inspirować kobiety, dlatego że to miejsce, w którym teraz jestem, to nie jest przypadek. Ja też dostałam takie inspiracje i chętnie się nimi dzielę z koleżankami. Jedna z nich mówi o tym, że przy każdym kolejnym awansie powinnam myśleć o tym, jakie będzie moje następne stanowisko, bo w momencie, kiedy się taka opcja pojawi, będę na nią gotowa. To jest coś, co uważam, że było najcenniejszą lekcją w moim życiu zawodowym. To nie jest jedyna rzecz. Jako prezeska firmy bardzo mocno dbam o to, żeby kobiety miały równe szanse, ale mężczyźni też, więc pracujemy nad tym – i to udało nam się wdrożyć – że programy rozwojowe dla pracowników są dla pracowników. Mogą z nich korzystać i kobiety, i mężczyźni, ale też identyfikujemy indywidualne potrzeby osób. Częściej się zdarza, że kobiety potrzebują takiego wzmocnienia: że mogę być nie tylko ekspertką, ale też kierowniczką. Uważam, że mój osobisty przykład jest bardzo ważny. Robię to także w ten sposób, że dzielę się swoim osobistym doświadczeniem i przykładami ze swojego życia. To się zaczęło jakieś 12 lat temu, kiedy jeszcze nie byłam członkiem zarządu ani prezeską. Już wtedy jeździłam po całej Polsce i dzieliłam się swoim doświadczeniem. Tłumaczyłam, że również mam małe dziecko, ale jestem w stanie pogodzić te dwa obszary i pokazywałam, jak to robię. Te dziewczyny daleko od centrum, daleko od Warszawy też musiały wiedzieć, że to jest możliwe, bo to nie jest tak, że ja rano wstaję, idę do pracy, a moja zmywarka sama się załaduje i rozładuje.

Gosiu, ty również swoim przykładem pokazujesz, że jak się chce, to można. Jesteś członkinią zarządu w Polska Press. Jak oceniasz możliwości rozwoju firma dzięki temu, że wzbogaciła się o ciebie?

Przede wszystkim ważny jest zdrowy podział w organizacjach, bo niejednokrotnie rozmawiamy o tym, że pewna struktura myślenia, pewne zachowania, podejście mężczyzn jest bardzo wartościowe i potrzebne, natomiast dopiero w połączeniu z pewnymi miękkimi cechami, które mają kobiety, jesteśmy w stanie wprowadzać całkiem inną atmosferę do organizacji. Zastanawiałam się nad tym, co to tak naprawdę znaczy, czyli co fizycznego się zmienia i myślę, że w dużym stopniu zmienia się kultura organizacyjna. Jedna i druga strona zupełnie inaczej funkcjonuje w takim środowisku i jest dużo bardziej wyczulona i otwarta na zupełnie inną formę komunikacji.

Renato, ty w swojej firmie zajmujesz się ludźmi…

Tak. Jestem psycholożką z wykształcenia i z zamiłowania, bo miałam iść na studia medyczne, ale moja wewnętrzna ja powiedziała mi: Nie. Idź za głosem serca. I jestem bardzo dumna z tego, bo na co dzień bardzo mi to pomaga. Jestem też coachem i wykorzystuje tę wiedzę w codziennym życiu. Podpisałabym się pod stwierdzeniem, że może nie aż tak trzeba planować ścieżkę kariery, bo nie miałam takich planów, żeby dziś być w miejscu, w którym jestem, ale stawiam na rozwój i to na każdym etapie życia. To dodaje mi siły i poczucia wartości oraz pozwala mi pójść do przodu. Uważam, że w każdym wieku trzeba pytać siebie, co jeszcze mogę osiągnąć. To ta determinacja pozwala mi rozszerzać moje kompetencje, osiągać stanowiska i też tą wiedzę przekazuję mojemu zespołowi, który jest bardzo sfeminizowany, jak większość zespołów HR-owych.

Jak wspierać kobiety w powrocie do pracy po urlopie macierzyńskim? Jak pogodzić role bycia matką i kierowniczką?

Rok przerwy w życiu zawodowym to jest bardzo duża wyrwa. Strasznie dużo trzeba nadrobić. Podzielę się taką refleksją z dziś, bo wiele czasu spędziłam w namiocie cyberbezpieczeństwa i tam… większość facetów. Sami mężczyźni, tuzy cyberbezpieczeństwa i tak się zastanawiałam, bo sama musiałam się nieźle nagimnastykować, żeby do Karpacza przyjechać, mając małe dziecko. Planowałam, jak to będzie, kto będzie je zaprowadzał do przedszkola i zastanawiam się, czy podobna sytuacja spotkała tych panów, którzy są w takim wieku, że prawdopodobnie są ojcami. Czy oni musieli to zaplanować? Czy po prostu zostawili dziecko z żoną?

Wszystkie badania pokazują, że zatrudnianie kobiet firmom po prostu się opłaca. Nie tylko zwielokrotniają ich zyski, ale start-upy z kobiecymi zespołami mają dużo większą szansę, żeby przetrwać. Co o tym myślicie?

- Myślę, że różnorodność się opłaca – mówi Agnieszka Kłos-Siddiqui. – Bo jeżeli będzie, tak jak w moim przypadku, czyli osiem osób w zarządzie i osiem z nich będzie myślało jednakowo, to może mieć równie dobrze tylko jedną kobietę. Jeśli mamy osiem i każda z nich jest inna, to taki układ się opłaca. Więcej kobiet w zarządzie po prostu gwarantuje jego różnorodność.

- Ja tylko potwierdzę – mówi Renata Prys – Stawiałabym na różnorodność, która jest podstawą. Miałam okazję pracować przez kilka lat w firmie, w której większość stanowiły kobiety i nie mam dobrych wspomnień. To była fantastyczna firma, ale obok pojawiało się mnóstwo konfliktów, plotek. Takich niedopowiedzianych sytuacji. Wydaje mi się, że jeżeli jest balans to mężczyźni i kobiety wnoszą wiele dobrego. Mają troszkę inne kompetencje i inne spojrzenie na biznes.

Zapraszamy do godzinnej rozmowy z kobietami biznesu, które dzielą się własnymi refleksjami o tym, jak budować ścieżkę kariery. Dzielą się z innymi zdobytą wiedzą, są mentorkami i przecierają szlaki w docieraniu do miejsc, które do tej pory były zarezerwowane wyłącznie dla mężczyzn.

(VIDEO)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kim będzie kobieta przyszłości? O równościach i nierównościach w życiu zawodowym - Strefa Biznesu

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia