Klara jest najpiękniejsza! Zobacz, kto hoduje najlepsze świętokrzyskie zwierzęta

Marzena KĄDZIELA
Michał Matuszczyk z Klarą, najpiękniejszym zwierzęciem wystawy w Modliszewicach.
Michał Matuszczyk z Klarą, najpiękniejszym zwierzęciem wystawy w Modliszewicach. Paweł Miller
Udostępnij:
Zwycięzcą tegorocznej VIII Świętokrzyskiej Wystawy Zwierząt Hodowlanych odbywającej się podczas Dnia Otwartych Drzwi w Świętokrzyskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach był 35-letni rolnik Michał Matuszczyk z Modliszewic. Jego krowa Klara zdobyła tytuł Superczempiona. Pan Michał zgarnął także inne nagrody za swoje zwierzęta – wszystkie, które pokazał na wystawie.

OD KRÓW DO…ŚLIMAKÓW
      
Ponad 300 zwierząt wystawili rolnicy na wielkim rolniczym festynie, jaki odbywał się w niedzielę w Modliszewicach. Wśród zwierząt dominowały króliki, gołębie, krowy mleczne i trzoda chlewna, ale były też szynszyle kapłony, a nawet ślimaki.

Największe emocje wśród wystawców panowały w sobotę podczas prezentacji zwierząt przed komisją konkursową. Wyniki ogłoszono w niedzielę. Bezapelacyjnie zwyciężyła Klara - mleczna krowa z obory Michała Matuszczyka z Modliszewic. Klara, rasy holsztyńsko–fryzyjskiej otrzymała tytuł „Superczempion”, piękny wieniec i kotyliony.

Klara to najpiękniejsze zwierzę całej wystawy, ale jurorzy wybierali także najlepsze zwierzęta w poszczególnych kategoriach. Czempionem w kategorii „jałówka starsza rasy holsztyńsko – fryzyjskiej” zostało zwierzę ze Stadniny Koni w Michałowie w powiecie pińczowskim. Tytuł czempiona  w kategorii krowa w pierwszej laktacji zostało zwierzę z z gospodarstwa Michała Matuszczyka z Modliszewic. Najlepsza krowa w drugiej laktacji należy do Michała Matuszczyka, podobnie jak krowa w trzeciej i starszej laktacji. W tej ostatniej kategorii tytuł wiceczempiona przypadł zwierzęciu ze Stadniny Koni w Michałowie. Zwyciężczynią w kategorii krowa rasy Simental została podopieczna Artura Lagierskiego ze Słaboszowic w powiecie jędrzejowskim.

Grzegorz Derlatka z Grzybowej Góry w powiecie skarżyskim odebrał tytuł superczempiona dla swej krowy w kategorii bydło mięsne. Czemipnem została krowa Jadwigi Borek ze Skarżyska Kościelnego.

W kategorii trzody chlewnej w poszczególnych rasach zwyciężyły zwierzęta należące do: Alfreda Łacha z Grodzonowic z powiatu kazimierskiego, Agnieszki i Mariana Sadów z tej samej miejscowości oraz Zbigniewa Pięty z Komorowa w powiecie buskim.

   Owce – czempiony różnych ras to własność: Adama Patryki z Wólki Milanowskiej w powiecie kieleckim, Mieczysława Pawlikowskiego z Monostowic w powiecie kieleckim, Krzysztofa Kawałka z Małaszyna Dolnego w powiecie starachowickim, Marcina Serwinowskiego z Iwanisk w powiecie opatowskim, Zbigniewa Domańskiego z Korzecka w powiecie kieleckim i Janusza Kowalskiego z Czarnocina w powiecie kazimierskim.

Komisja konkursowa oceniała także króliki. Zwycięzcą został królik Tomasza Górki ze Skrzelczyc w powiecie kieleckim. Najlepszy „młody królik” należy do Sylwestra Klimka z Klimonotówka w powiecie jędrzejowskim. Inne czempiony pochodzą z hodowli: Michała Chrzanowskiego z Gawronów w powiecie jędrzejowskim, Mieczysława Wijaczka z Fałkowa w powiecie koneckim i Włodzimierza Świtonia z Modliszewic w powiecie koneckim.

SATYSFAKCJA

- To wielka satysfakcja dla mnie oraz dla całego zespołu, z którym na co dzień pracuję - powiedział nam Michał Matuszczyk. - Do tej pory nasze zwierzęta zdobywały w Modliszewicach tytuły czempionów, po raz pierwszy jednak przypadł nam w udziale tytuł Superczempiona całej wystawy oraz cztery czempiony dla bydła mlecznego. Cieszę się tym bardziej, że wśród zgłoszonych na świętokrzyską wystawę były znakomite zwierzęta z bardzo dobrze prowadzonych hodowli chociażby ze Stadniny Koni z Michałowa. A to oznacza, że moje bydło jest konkurencyjne w stosunku do najlepszych.

Gospodarstwo 35-letniego Michała Matuszczyka liczy obecnie 110 krów dojnych, a ogólnie około 300 sztuk bydła. W chlewni zaś można doliczyć się 180 macior. Michał Matuszczyk jest laureatem plebiscytu Echa Dnia „Rolnik Roku 2012”, w którym wspólnie z Czytelnikami wybieraliśmy najlepszych gospodarzy w Świętokrzyskiem. Właściciel ponad 200-hektarowego gospodarstwa w Modliszewicach zdobywając duże uznanie jury i czytelników zajął 10 miejsce w województwie świętokrzyskim oraz drugie w powiecie koneckim.

- Czy młody rolnik będzie miał w tym roku czas na urlop? - Teraz czeka nas najbardziej gorący okres z pracy, tak więc o urlopie nie ma mowy - odpowiada zwycięzca wystawy. - Wypocząć będę mógł późna jesienią lub zimą.

 Organizatorami VIII Wystawy Zwierząt Hodowlanych były oprócz Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego także Urząd Marszałkowski oraz stowarzyszenia i związki hodowców.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Echo Dnia
Dodaj ogłoszenie