Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Klient kontra akwizytor

Marcin Radzimowski
- Taka forma sprzedaży wymaga od akwizytora dochowania  procedur - mówi Jolanta Socha z Kancelarii Prawnej "Lexus".
- Taka forma sprzedaży wymaga od akwizytora dochowania procedur - mówi Jolanta Socha z Kancelarii Prawnej "Lexus".
Wyjaśniamy prawa przysługujące konsumentom. Tym razem dotyczące zakupów poza sklepem.

 

   Wiele osób, zagadniętych przez akwizytora oferującego produkty w atrakcyjnych cenach, uległo zapewnieniom o atrakcyjności oferowanego towaru i dokonało zakupu. Co jednak zrobić, jeśli kupiony w ten sposób produkt nie spełnia oczekiwań? Czy możliwy jest jego zwrot?

   Zapewnieniom o wyjątkowości towaru często ulegają nawet osoby, które niczego nie zamierzają kupować. Zdarza się nawet, że decydują się na zakup przedmiotu, który w sklepie nie wzbudziłyby zainteresowania. A wkrótce po zakupie bywa, że dochodzimy do wniosku, iż kupiony produkt wcale nie jest nam potrzebny. Czy możemy go zwrócić? Jakie są szanse na odzyskanie pieniędzy, jeśli towar okaże się wadliwy?

   SPRAWDŹ ZANIM KUPISZ

   Decydując się zakup produktu oferowanego przez akwizytora warto uzyskać informację na temat firmy, jaką reprezentuje. Przede wszystkim chodzi o adres siedziby przedsiębiorcy bądź też numer KRS, REGON i NIP. Zaś w rozmowie dotyczącej transakcji trzeba być wnikliwym i dociekliwym, dokładnie, bez pośpiechu sprawdzić kompletność i stan techniczny kupowanego produktu.

 

   - Taka forma sprzedaży, jako potencjalnie objęta większym zagrożeniem, chociażby łamania praw kupującego, wymaga od akwizytora dochowania pewnych procedur - mówi Jolanta Socha z Kancelarii Prawnej "Lexus”.

   Akwizytor zobowiązany jest przede wszystkim do podania swojego imienia i nazwiska oraz okazania dokumentu potwierdzającego tożsamość, przedstawienia dokumentu uprawniającego go do działania w imieniu firmy, którą reprezentuje oraz udowodnienia, że firma istnieje (wyciąg z odpowiedniego rejestru).

   Poza tym powinien pisemnie poinformować kupującego o prawie odstąpienia od umowy w terminie 10 dni, wręczając jednocześnie wzór oświadczenia o odstąpieniu od umowy. Dokument taki powinien zwierać imię i nazwisko sprzedającego (nazwę firmy) wraz z adresem zamieszkania (siedziby firmy). Niezbędnej jest również wręczenie kupującemu pisemnego potwierdzenia zawarcia umowy. Powinna na nim widnieć data, przedmiot świadczenia oraz jego cena.

   KIEDY MOŻNA ZWRÓCIĆ?

   W przypadku tego typu sprzedaży, w celu obrony kupującego przed manipulacjami akwizytorów oraz nieprzemyślanymi decyzjami dotyczącymi zakupu, przewidziana jest szczególna ochrona praw konsumenta.

   - Najistotniejsza to ta, że konsument ma prawo do odstąpienia od umowy w ciągu 10 dni. I to bez podania przyczyny. Termin ten ulega wydłużeniu do trzech miesięcy w przypadku, gdy akwizytor nie poinformuje kupującego pisemnie o prawie do zwrotu zakupionej rzeczy. Należy również pamiętać, że nie może żądać zapłaty za odstąpienie od umowy, tak zwanego odstępnego - wyjaśnia Jolanta Socha. - Nie należy zapominać o tym, że kupującemu przysługuje oczywiście prawo do reklamowania zakupionego towaru w sytuacji, gdy okaże się, że posiada on wady, a nie chce on zwracać towaru - dodaje.

   Przepisy nie przewidują natomiast możliwości odstąpienia od umów dotyczących między innymi w przypadku sprzedaży: artykułów spożywczych dostarczanych okresowo przez sprzedawcę do miejsca zamieszkania konsumenta, przedmiotu o maksymalnej wartości 10 euro, a także ubezpieczeń, w tym członkostwa w otwartych funduszach emerytalnych oraz reasekuracji.

 

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia