Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Więcej miejsc niż uczniów

(kali)
Wschowscy gimnazjaliści wykorzystują wszelkie sposoby, by dobrze przygotować się do egzaminów i zdobyć jak największą liczbę punktów
Wschowscy gimnazjaliści wykorzystują wszelkie sposoby, by dobrze przygotować się do egzaminów i zdobyć jak największą liczbę punktów PAWEŁ JANCZARUK
Po raz pierwszy nie będzie egzaminów wstępnych do szkół średnich, które teraz nazywają się ponadgimnazjalnymi. Na jakich zasadach będą do nich przyjmowani uczniowie?

Po roku przerwy znów w szkołach ponadgimnazjalnych pojawią się we wrześniu pierwsze klasy. W czerwcu w tych placówkach nie będzie jednak egzaminów wstępnych, bo zgodnie z reformą oświaty - zastąpią je egzaminy zdawane 14-15 maja w gimnazjach, sprawdzane przez zewnętrznych egzaminatorów.

Więcej miejsc niż uczniów

W woj. lubuskim w klasach trzecich gimnazjów uczy się obecnie 15.570 młodych ludzi. To z myślą o nich przygotowano ponad 20 tys. miejsc w 294 placówkach, w tym: 62 trzyletnich liceach ogólnokształcących, 62 trzyletnich liceach profilowanych, 57 czteroletnich technikach, 68 dwu- lub trzyletnich zasadniczych szkołach zawodowych. W ogólniakach zaplanowano utworzyć 218 klas, w liceach profilowanych - 155. W technikach uczniowie mają do wyboru kształcenie w 124 oddziałach, najwięcej w zawodach: technik mechanik i technik ekonomista. W zasadniczych szkołach zawodowych młodzież będzie mogła kształcić się w 174 oddziałach - najwięcej w zawodach: mechanik pojazdów samochodowych, sprzedawca, kucharz małej gastronomii.
Jako że miejsc jest o 30 proc. więcej niż absolwentów gimnazjów, szkoły od dłuższego czasu zachęcają młodzież (dni otwarte, konkursy), by wybrała właśnie ich placówkę.

Egzamin i świadectwo

Na podstawie ministerialnego rozporządzenia o przyjęciu ucznia do szkoły ponadgimnazjalnej decyduje liczba punktów uzyskanych za oceny z wybranych zajęć edukacyjnych i inne osiągnięcia odnotowane na świadectwie ukończenia gimnazjum oraz liczba punktów za wyniki egzaminu gimnazjalnego. Jak dowiedzieliśmy się w I LO w Gorzowie Wlkp. każdy uczeń może zdobyć maksymalnie 200 punktów - 100 za egzamin gimnazjalny, 60 za świadectwo (pod uwagę branych jest dziesięć przedmiotów). O tym, za co przyznać dodatkowe 40 pkt. decydują poszczególne szkoły. Gorzowska ,,jedynka'' punktuje m.in. za miejsca w konkursach i olimpiadach przedmiotowych, osiągnięcia sportowe, aktywną pracę na rzecz szkoły. Punkty dostaną także wolontariusze, redaktorzy naczelni szkolnych gazetek, uczestnicy kół zainteresowań, uczniowie szkół muzycznych.
Podobnie będzie w I LO w Zielonej Górze (100 pkt. za egzamin, 84 - za świadectwo, 16 - za dodatkowe osiągnięcia ucznia). W przypadku klas dwujęzycznych kandydaci będą pisać także test kompetencji.
Laureaci wojewódzkich konkursów przedmiotowych i ogólnopolskich przyjmowani są niezależnie od powyższych kryteriów. Gimnazjaliści mogą składać dokumenty do kilku szkół. Kandydat, który zostanie przyjęty do danej placówki, musi potwierdzić wolę podjęcia w niej nauki.
Terminy składania dokumentów i rekrutacji ustalają kuratorzy oświaty. Tym samym mogą być one różne w poszczególnych województwach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska