Kodeks Pracy 2019: Zmiany w urlopach i nadgodzinach miały nastapić w tym roku. Jaka jest prawda, a jakie mity? Zapowiadała się rewolucja, ale z zapowiedzi zostało niewiele, a cała ustawa została zamrożona. Oto PRAWDA i MITY o kodeksie pracy. Zmiany w kodeksie pracy 2019 były głośno oprotestowane przez środowiska związkowe. Największe emocje budziło przelewanie pieniędzy za nadgodziny na specjalne konto pracodawcy, czy obowiązek wybrania urlopu w roku kalendarzowy. Najpierw resort pracy szybko wycofał się z zaproponowanych zmian przez komisję kodyfikacyjną prawa pracy. Teraz wiadomo, że zmian w ogóle nie będzie w tej kadencji.

Nowy Kodeks Pracy 2019 Prawda i mity

Na Forum Ekonomicznym w Krynicy wiceminister Stanisław Szwed, potwierdził, że zmian w Kodeksie Pracy w tej kadencji nie będzie. Minister uważa jednak, że nowy Kodeks Pracy jest potrzebny.

Jestem przekonany, że nowy kodeks pracy w Polsce jest potrzebny, odpowiadający na większą elastyczność, na takie kwestie, które powinny być uregulowane, ale nie przeregulowane. To jest przed nami, w tej kadencji parlamentu już to się nie uda, ale myślę, że następna kadencja do tego wróci - powiedział wiceminister Szwed

Wiceminister "ocenił, że materiał wypracowany przez Komisję Kodyfikacyjną Prawa Pracy jest obszerny i wartościowy i warto do niego wrócić". Potwierdził zatem, że projekt zmian, jaki przedstawiono w marcu tego roku, nie pójdzie w całości do kosza.

OTO 10 NAJWIĘKSZYCH ZMIAN, KTÓRE WZBUDZIŁY NAJWIĘKSZE KONTROWERSJE

NOWY KODEKS PRACY 2019: NIEWYKORZYSTANY URLOP PRZEPADNIE?

Niewykorzystany urlop przepadnie? Tak zakładał projekt zmian zaproponowany przez powołaną Komisję Kodyfikacyjną Prawa Pracy. Ale Ministerstwo Rodziny wycofało się z takich propozycji. 16 sierpnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wydało komunikat następującej treści:

"W związku z pojawiającymi się w mediach doniesieniami na temat urlopów wypoczynkowych MRPiPS informuje, że w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie są prowadzone obecnie żadne prace dotyczące urlopów wypoczynkowych".

Resort poinformował również, że nie prowadzi żadnych prac związanych ze zmianami w kwestii nadgodzin. Projekt zmian w Kodeksie Pracy miał pójść w odstawkę, jednak nie wszystkie pomysły miały trafić do kosza.

Zmiany w kodeksie pracy 2019: Nowelizacja obejmie przede wszystkim urlopy
Powołana przez minister pracy Elżbietę Rafalską Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy pracowała nad zmianami w nowym kodeksie aż 18 miesięcy. W marcu zakończyła prace, a propozycje przedstawiła resortowi pracy. Te wzbudziły ogromne kontrowersje i w większości trafiły do zamrażarki.

Po ogniu krytyki Minister Rafalska poinformowała, że propozycje nowych ustaw przedstawione przez Komisję Kodyfikacyjną Prawa Pracy nie będą dalej procedowane, jednak cześć zmian ma zostać wprowadzona etapowo. Nie będzie jednej dużej nowelizacji. Na pierwszy ogień pójdą zmiany w czasie pracy i urlopy.

NOWY KODEKS PRACY 2019: NIEWYKORZYSTANY URLOP PRZEPADNIE. TAK ZAKŁADAŁ PROJEKT

W Nowym kodeksie pracy przewiduje się jednolity wymiar urlopu dla wszystkich, niezależnie od stażu pracy czy wykształcenia. I będzie to 26 dni w roku kalendarzowym.

Dla wielu pracowników takie zmiany to korzyść, bo młodzi pracownicy mogą obecnie liczyć na ledwie 20 dni urlopu w roku, ale ta zmiana ma swoją swoją cenę. Ma nią być przedawnienie urlopu. Czyli, jeśli pracownik nie wykorzysta urlopu za dany rok, w tym samym roku, ma czas na odrobienie zaległości w odpoczywaniu tylko do końca I kwartału roku następnego. Gdy tego nie zrobi, urlop przepadnie. Dotychczas wiele osób "zbierało" urlop, aby po wytężonej pracy jednego roku, wziąć więcej wolnego w kolejnym.

Przepada nawet w takich skrajnych przypadkach, w których pracownik w trakcie roku wielokrotnie będzie występował z wnioskiem o urlop, ale będzie otrzymał ze strony pracodawcy odmowę uwarunkowaną uzasadnionymi, ważnymi dla firmy okolicznościami.
Jedyne o co w takiej sytuacji będzie można wnosić do pracodawcy, to rekompensata finansowa. Projekt przewiduje, że za taki anulowany urlop przysługuje zadośćuczynienie ze strony pracodawcy w wysokości dwukrotności świadczenia urlopowego.

Należy pamiętać, że jest to jak na razie projekt, wiec nie wiadomo, czy wejdzie w życie.

NOWY KODEKS PRACY 2019: URLOP NA ŻĄDANIE ZOSTANIE ZLIKWIDOWANY?
Formalnie nie, jednak zmienią się zasady jego udzielania. Co prawda pracownik nadal będzie mógł występować o krótki urlop – do 4 dni w roku, ale taką potrzebę będzie musiał zgłosić pracodawcy najpóźniej 24 godziny przed wzięciem dnia wolnego. Obecnie większość pracowników taką potrzebę zgłasza tuż przed rozpoczęciem pracy, co est istotą urlopu na żądanie.

OTO 10 NAJWIĘKSZYCH ZMIAN, KTÓRE WZBUDZIŁY NAJWIĘKSZE KONTROWERSJE

Nowelizacja ustawy ma być gotowa na koniec roku. Wiadomo jednak również, że część propozycji Komisji Kodyfikacyjnej zostanie wykorzystana, jednak obecnie ministerstwo nie chce spekulować, aby nie straszyć ludzi.

- Chcę uspokoić i stworzyć pole do spokojnej decyzji. Jak będziemy mieli ten pierwszy szlif uzgodniony ze stroną społeczną to powiemy, to jest to. Nie chcemy żadnej awantury - powiedziała minister pracy Elżbieta Rafalska.

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Urlop na żądanie JAK ZGŁOSIĆ URLOP SZEFOWI? JAKIE WARUNKI?

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Sylwester z Polsatem na Stadionie Śląskim

Dni wolne w 2019 roku