MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kolporter został liderem na rynku sprzedaży prasy! Wyprzedził Ruch

Anna NIEDZIELSKA [email protected]
Kielecka spółka wygrała odwieczną rywalizację z Ruchem. Mimo mniejszej liczby punktów sprzedaży, jej udział w rynku prasowym jest większy
Kielecka spółka wygrała odwieczną rywalizację z Ruchem. Mimo mniejszej liczby punktów sprzedaży, jej udział w rynku prasowym jest większy
Ruch i kielecka spółka Kolporter Dystrybucja Prasy od lat walczą o tytuł lidera rynku. W tym roku, według niezależnego podsumowania kolporterskiego rynku Izby Wydawców Prasy, Kolporter zdecydowanie wyprzedził Ruch.

Statystyki były ogłoszone w ostatni piątek i po raz pierwszy wygrywa w nich kielecka spółka. Co więcej sprzedaż liczby gazet ma większą, choć liczba punktów sprzedaży wciąż jest mniejsza.

 

SIECI WSPOMAGAJĄ

O niekwestionowanej pozycji lidera na rynku sprzedaży prasy zdecydowanie zaważyło otwarcie kieleckiej spółki nie tylko na kioski, ale również na współpracę z tak wieloma sieciami handlowymi. Zresztą o naszej rodzimej firmie bez przesady można powiedzieć, że jest dostawcą prasy do sieci handlowych „od zawsze” - czyli od momentu, gdy pojawiły się one na polskim rynku.

 

- Nasza firma rosła razem z sieciami handlowymi, dostosowując się do ich specyfiki - stwierdza Bogusław Morański, pełnomocnik zarządu Kolportera DP ds. administracji sieci sprzedaży. - Jednym z podstawowych warunków, które musieliśmy spełnić, było stworzenie narzędzi informatycznych, pozwalających na elektroniczną wymianę dokumentów, bardzo szybką i niezawodną. Fakt, iż jesteśmy liderem w obsłudze sieci, potwierdza, że to się udało.

 

INDYWIDUALNI JAK SIEĆ

Co jeszcze zaważyło na sukcesie Kolportera? Dla każdej z sieci handlowych przygotowuje się indywidualne planogramy - czyli mapy takiego układu tytułów prasowych na regałach, który pozwala na wykorzystanie mechanizmu zakupów impulsowych u klientów i w efekcie prowadzi do zwiększenia sprzedaży. Co więcej, te same udogodnienia są stosowane przy współpracy z indywidualnymi klientami.

 

- Ze wszystkich rozwiązań zwiększających sprzedaż i pozwalających na oszczędność czasu, wypracowanych przez naszą firmę z sieciami handlowymi, mogą oczywiście korzystać nasi klienci indywidualni, właściciele jednego czy kilku sklepów lub kiosków - zapewnia Bogusław Morański. - Jeśli zaczynamy współpracę już na etapie uruchamiania sklepu, to doradzamy również, jak zaaranżować stoisko prasowe w taki sposób, aby osiągnąć jak najwyższą sprzedaż.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Praca sezonowa. Jaką umowę podpisać?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia