Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Komórka w samochodzie

Elżbieta ŚWIĘCKA [email protected]
Policja ostrzega, prowadzenie rozmów przez telefon jest szczególnie niebezpieczne.
Policja ostrzega, prowadzenie rozmów przez telefon jest szczególnie niebezpieczne.
Rozmowa przez telefon komórkowy oraz pisanie wiadomości tekstowych podczas prowadzenia samochodu rozprasza uwagę kierowcy i znacznie wydłuża czas jego reakcji na sytuację na drodze. Za to wykroczenie możemy być ukarani mandatem.

– Kierowca zamiast na prowadzeniu samochodu, skupia się na samej rozmowie, co wpływa na czas reakcji. Aparat telefoniczny odciąga wzrok od drogi, utrudnia wykonywanie manewrów oraz usłyszenie tego, co dzieje się na drodze, szczególnie, gdy korzystamy z zestawów słuchawkowych – wymienia młodszy aspirant Grzegorz Dudek z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach.

 

ROZMOWA WYWOŁUJE EMOCJE

 

Kierowca podczas jazdy musi być maksymalnie skoncentrowany na drodze, a rozpraszać go może wiele czynników, jak chociażby regulowanie radia, ustawianie nawigacji, jedzenie czy picie. Najkrótszy moment dekoncentracji może doprowadzić do tragedii. Jednak, jak podkreśla policja, prowadzenie rozmów przez telefon jest szczególnie niebezpieczne. Największe ryzyko wynika nie z samego faktu, że telefon dzwoni i podczas rozmowy zajmuje rękę, ale przede wszystkim dlatego, że skupia uwagę kierowcy na rozmowie. Co więcej, każdy stres i emocje wywołane rozmową jeszcze bardziej zaprzątają myśli kierowcy i zwiększają ryzyko wypadku.

 

Używanie telefonu komórkowego podczas prowadzenia samochodu aż czterokrotnie zwiększa ryzyko wypadku, a czas reakcji zajętego w ten sposób kierowcy jest prawie o połowę dłuższy. Również stosowanie zestawu słuchawkowego jest tak samo niebezpieczne, jak rozmowa przez trzymany w ręce aparat. Słuchawki w uszach znacznie utrudniają usłyszenie na przykład jadących na sygnale pojazdów policji czy karetek. Trzymając telefon jedną ręką kierowcy są zazwyczaj świadomi zagrożenia i zwalniają. – W praktyce, każda rozmowa powoduje dekoncentrację kierowcy, odciąga uwagę od tego, co się dzieje wokół i może być przyczyną kolizji lub wypadku – kontynuuje nasz rozmówca.

 

JAKIE KARY?

 

Zgodnie z art. 45 pkt. 2 prawa o ruchu drogowym korzystanie podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku jest zabronione. – Jest to na razie wykroczenie niepunktowane, za które można otrzymać mandat nawet w wysokości 200 złotych – podkreśla członek zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach. – Trwają prace nad zaostrzeniem przepisów w tym zakresie. Kwota mandatu może zostać podniesiona nawet o 100 procent. Co więcej, oprócz mandatu na kierowcę będzie można też prawdopodobnie nałożyć punkty karne.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia