MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Komu należy się odprawa?

Marzena ŚLUSARZ [email protected]
Barbara Kaszycka, rzecznik prasowy Okręgowego Inspektoratu Pracy w Kielcach: - Odprawa przysługuje tylko tym pracownikom, którzy zostają zwolnieni z przyczyn niezależnych od nich, a pracodawca, w chwili zwolnienia zatrudnia co najmniej dwadzieścia osób.
Barbara Kaszycka, rzecznik prasowy Okręgowego Inspektoratu Pracy w Kielcach: - Odprawa przysługuje tylko tym pracownikom, którzy zostają zwolnieni z przyczyn niezależnych od nich, a pracodawca, w chwili zwolnienia zatrudnia co najmniej dwadzieścia osób.
Jakie warunki musi spełniać pracownik, by w momencie zwolnienia z pracy dostał pieniężną odprawę?

Jeżeli pracownik został zwolniony z przyczyn, które go nie dotyczą, należy mu się odprawa. Powinna ona być wypłacana pracownikom zwalnianym w ramach zwolnienia grupowego, jak i przy zwolnieniu indywidualnym zatrudnionym na umowę o pracę.

Zasady wypłacania odprawy określa ustawa z 13 marca 2003 roku, o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników. Przepisy te obowiązują pracodawców, którzy zatrudniają co najmniej dwudziestu pracowników. Ci natomiast, którzy mają mniej niż dwudziestu, regulują kwestie odpraw w wewnętrznych przepisach.

 

STAŻ PRACY

 

- Pracownikowi w związku z rozwiązaniem stosunku pracy w ramach grupowego zwolnienia oraz przy zwolnieniu indywidualnym, jeżeli zwolnienie pracownika następuje z przyczyn niedotyczących go, przysługuje odprawa pieniężna w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż dwa lata. Jeśli pracował od dwóch do ośmiu lat, przysługuje mu odprawa w wysokości dwumiesięcznego wynagrodzenia, a jeśli ponad osiem lat - powinien otrzymać odprawę w wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia - mówi Barbara Kaszycka, rzecznik prasowy OIP w Kielcach.

 

W przypadku zwolnienia indywidualnego przyczyna wypowiedzenia lub rozwiązania stosunku pracy na mocy porozumienia stron - niedotycząca pracownika - powinna być wyłącznym powodem zwolnienia. Gdy przyczyną rozwiązania umowy są też jakieś okoliczności odnoszące się do pracownika, to nie ma on prawa do odprawy.

 

KTO OTRZYMA ODPRAWĘ?

 

Pracodawca ma obowiązek wypłacenia odprawy, jeżeli rozwiązanie umowy nastąpiło po nieprzyjęciu przez pracownika wypowiedzenia zmieniającego z przyczyn, które nie leżały po jego stronie. Odprawa przysługuje każdemu pracownikowi objętemu zwolnieniem grupowym lub zwolnionemu indywidualnie, niezależnie od tego, czy ma inne źródło dochodu.

 

Przy ustalaniu okresu zatrudnienia, od którego zależy wysokość wypłacanej odprawy, wlicza się pracownikowi okres zatrudnienia u poprzedniego pracodawcy, jeżeli zmiana pracodawcy nastąpiła w ramach przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę, a także w innych przypadkach, gdy z mocy odrębnych przepisów nowy pracodawca jest następcą prawnym w stosunkach pracy nawiązanych przez pracodawcę poprzednio zatrudniającego tego pracownika.

 

Odprawę pieniężną ustala się według zasad obowiązujących przy obliczaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy. Jej wysokość nie może jednak przekraczać kwoty 15-krotnego minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie odrębnych przepisów, obowiązującego w dniu rozwiązania stosunku pracy.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia