MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Koneckie przedsiębiorstwo Kowent do likwidacji! Ma gigantyczny dług

Piotr STAŃCZAK
Koneckie przedsiębiorstwo Kowent do likwidacji! Ma gigantyczny dług Konecki Kowent wkrótce może przestać istnieć! Sąd Rejonowy w Kielcach prowadzi postępowanie likwidacyjne.
Koneckie przedsiębiorstwo Kowent do likwidacji! Ma gigantyczny dług Konecki Kowent wkrótce może przestać istnieć! Sąd Rejonowy w Kielcach prowadzi postępowanie likwidacyjne. Archiwum
Koneckie przedsiębiorstwo Konwent znajduje się w stanie upadłości, ma ponad 22 miliony złotych długu. Ponad stu pracowników walczy o odzyskanie pieniędzy w sądzie. Kielecki Sąd Rejonowy prowadzi postępowanie likwidacyjne. Bez pracy może pozostać około stu osób!

Kowent od dłuższego czasu borykał się z finansowymi problemami, kilka miesięcy temu załoga podjęła spontaniczną akcję protestacyjną. Pracownicy albo odbierali wypłaty w ratach, z opóźnieniami, albo... wcale.

 

102 pracowników pozwało firmę

Zarząd spółki nie znalazł rozwiązania problemu. Firma produkująca m.in. konstrukcje stalowe, urządzenia odpylające, posiadająca własne biuro projektowe i 60-letnie doświadczenie w branży nie znalazła odbiorców, nowych kontrahentów, nie poradziła sobie z kryzysem. Pracownicy byli coraz bardziej zniecierpliwieni czekaniem na wynagrodzenia. Od początku stycznia do dziś do Sądu Rejonowego w Kielcach wpłynęły pozwy od 102 członków załogi, walczących o odzyskanie należności. Jak informuje Agnieszka Smerdzyńska, wiceprezes kieleckiego sadu, zapadły już 53 wyroki na korzyść pracowników. Do rozpatrzenia pozostaje jeszcze 49. Ile czasu będą oni czekali na pieniądze, tego jednak nie wiadomo. Dla samego przedsiębiorstwa nadziei praktycznie już nie ma...

 

Ponad 22 miliony długu

- W marcu ogłosiliśmy tak zwaną upadłość układową. W czerwcu na wniosek nadzorcy sądowego Mariusza Kwiatkowskiego zmieniono jednak tryb postępowania z układowego na likwidacyjny – informuje Smerdzyńska. W przypadku upadłości układowej firma nadal funkcjonuje, likwidacyjna prowadzi do jej zamknięcia. Sąd wnioskował o drugą opcję, ponieważ Kowent nie ma pieniędzy na działalność ani też zamówień na swoje produkty. Wniosek nadzorcy poparły zresztą same władze spółki. - Jeśli chodzi o zaległości, na 31 marca tego roku firma zalegała swoim pracownikom ponad 661 tysięcy złotych netto. Łączne jej zadłużenie wobec wszystkich wierzycieli wynosi obecnie 22,7 miliona – wylicza wiceprezes kieleckiego sądu.

 

Koniec w każdej chwili

Zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Końskich Wojciech Owczarek przyznał, że Kowent przesłał do do tej instytucji dwa pisma o zamiarze przeprowadzenia zwolnień grupowych, głównie ślusarzy i zatrudnionych w pokrewnych zawodach. Trudno powiedzieć, kiedy formalnie zakład zostanie zlikwidowany. Postępowanie sądowe wciąż trwa. - Konkretnego terminu nie ma. Postanowienie może zapaść tak naprawdę w każdej chwili, nawet podczas posiedzenia niejawnego – zapowiada Smerdzyńska.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia