Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konferencja BGK w Kielcach dla przedsiębiorców i samorządowców [TRANSMISJA]

MS
W czwartek, 21 marca, Bank Gospodarstwa Krajowego organizuje w Kielcach konferencję dla świętokrzyskich przedsiębiorców i samorządowców. Zapraszamy na transmisję z wydarzenia na echodnia.eu

Świętokrzyski poseł Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Lipiec: - Ta konferencja tak jak poprzednie będzie wartością dodaną dla tych wszystkich, którzy chcą robić dobre rzeczy z BGK. Życzę tego, aby to dzisiejsze spotkanie biznesu, samorządowców, bankowców przyniosło dobre efekty dla rozwoju świętokrzyskiej ziemi. Z całą pewnością ta konferencja wpisze się w to, aby dobre przedsięwzięcia wynikające ze strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju mogły znaleźć urzeczywistnienie na świętokrzyskiej ziemi. Życzę dobrych umówi i transakcji z BGK.

Przewodniczący sejmiku województwa Andrzej Pruś: - Ciesze się, że BGK wpisuje się w to, za co instytucja, jaką jest samorząd województwa, odpowiada w bardzo wielu zakresach. Mam doświadczenia ze współpracy z BGK, które będą przynosić efekty, a związane to jest ze strategią rozwoju województwa. Stanęliśmy przed poważnym wyzwaniem i dużą skalą zaniedbań w zakresie polityki rozwoju, chaotyczną i nie realizowaną strategią rozwoju województwa. Przystąpiliśmy do bardzo intensywnej pracy nad szukaniem takich rozwiązań, które będą przynosić wymierne efekty. Dzięki różnym działaniom organizacyjnym w Regionalnym Programie Operacyjnym udało się znaleźć pokaźną sumę pieniędzy, którą samorząd województwa przeznaczył na wsparcie mikro i małych przedsiębiorstw na granty w wysokości do pół miliona złotych. Przedsiębiorca przy pomocy urzędników musi wypełnić wniosek, który liczy cztery strony. To można było zrobić bardzo szybko i to przyniesie wymierne efekty, bo to największa grupa przedsiębiorców którzy kierują małymi przedsiębiorstwami. I takich działań będzie więcej. Ważne wyzwanie dotyczące strategii województwa na kolejną perspektywę finansową, bardzo duże zaangażowanie samorządu we współpracy ponad podziałami i by stworzyć taki RPO na kolejną perspektywę, że nie będzie problemów z wydatkowaniem środków tam zapisanych, co w przeszłości bardzo często się zdarzało. Życzę owocnych, otwartych obrad.

- Włodzimierz Dola, dyrektor biura rozwoju rynku regionalnego w BGK: - BGK jest bankiem z blisko 95-letnią tradycją. Przez te lata bank przechodził różnego rodzaju zmiany, a w ostatnich dwóch-trzech latach przeszedł ogromne przeobrażenia. To dążenie do tego, by BGK stał się dla beneficjentów: samorządowców i przedsiębiorców centrum kompetencyjno-informacyjnym.

BGK jest bankiem z misją – to wspieranie rozwoju społeczno-gospodarczego Polski. Polska gospodarka rozwija się szybko na tle innych państw regionu. W porównaniu do średniej unijnej jesteśmy znacznie ponad poziom. Wzrost gospodarczy Polski pomimo spowolnienia w krajach regionu utrzymuje się na wysokim poziomie – pięć procent w 2018 roku, a w tym roku prognozy wskazują na wzrost na poziomie czterech procent. Istotne znaczenie ma polityka rządu w aspekcie inwestowania i pobudzania gospodarki przez programy społeczne, które rząd prowadzi.

Jak wchodziliśmy do Unii Europejskiej, Polska miała bardzo niskie PKB na mieszkańca. Teraz jesteśmy na poziomie Grecji, lada moment dogonimy Portugalię, czyli kraje ze starej „piętnastki” Unii Europejskiej. Jeszcze nam trochę do Włoch brakuje, ale w planie Morawieckiego takie ambicje są na najbliższe lata.

Stopa bezrobocia. Tu jesteśmy w znakomitej sytuacji. W 2018 roku stopa bezrobocia oscyluje na poziomie 5-6 procent. To jeden z najniższych wskaźników w całej Unii Europejskiej.

To, że sytuacja jest bardzo dobra, nie znaczy, że nie ma zagrożeń zewnętrznych i wewnętrznych, z którymi musimy się zmierzyć. W Panie Morawieckiego wskazano pięć pułapek. Pierwsza – niskich dochodów. Rząd systematycznie poziom wynagrodzenia podnosi i ono rośnie w Polsce. Ale widać dysproporcje w zarobkach, bo tylko połowa polaków zarabia powyżej 2,5 tysiąca złotych netto, co jest zadaniem dla rządu.

Kwestia związana z innowacyjnością. Do tej pory polska przyciągała inwestorów poprzez niskie koszty pracy. W związku ze wzrostem wynagrodzenia będzie trudniej konkurować tanią siłą roboczą. Wyzwaniem jest stworzenie państwa innowacyjnego. W Polsce jest niski poziom innowacyjności w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw - 13 procent.

Kwestia udziału kapitału polskiego w gospodarce. W sektorze bankowym udało się spolonizować ponad 50 procent udziałów w sektorze.

Stabilność instytucji – kwestia zmniejszenia luki VAT-owskiej. W ciągu trzech lat zmniejszona została o kilkanaście procent. To potężny zastrzyk do budżetu państwa.

Pułapka demograficzna. Jesteśmy w momencie, kiedy pierwszy wyż powojenny przechodzi na emeryturę. Nastąpi odpływ dużej grupy pracowników. Musimy temu wyzwaniu stawić czoła. Drugi wyż powojenny jest w momencie swojej najwyższej produktywności, ale on będzie spadał w najbliższych latach.

Otoczenie zewnętrzne. Już widzimy niższy poziom udziału funduszy unijnych w inwestycjach publicznych – to około 30 procent.

Piotr Waluszewski, dyrektor BGK Regionu Świętokrzyskiego: - Główne atuty regionu: położenie, drugi ośrodek targowy w Europie Środkowo-Wschodniej, dwie strefy ekonomiczne, duży potencjał w sektorze produkcyjnym, wykształcony personel i relatywnie niskie koszty zatrudnienia, dobrze rozwinięta sieć komunikacyjna. Pokazujemy plusy, by pokazać, że widzimy szanse rozwoju województwa.

W nowej strategii rozwoju województwa znajdzie się kilka punktów ze strategi z 2014 roku. Będziemy za tym, by wspierać nie tylko przemysł metalowo-odlewniczy, ale szerzej przemysł 4.0, żebyśmy wygrywali innowacją, a nie tanią siłą roboczą. Chcemy wspierać turystykę uzdrowiskową i prozdrowotną.

Świętokrzyskie to czwarte województwo w kraju od końca, jeśli chodzi o PKB. U nas wytwarza się tylko 2,3 procent PKB kraju. Wydatki inwestycyjne stanowią 1,9 procenta – to ostatnie miejsce w Polsce. Mamy ambitny plan, by to zmienić. BGK w rozwój społeczno-gospodarczy w regionie przekazało 461 milionów złotych.

Cele regionu świętokrzyskiego BGK. Finansowanie jednostek samorządu terytorialnego. 25 procent zaciągniętych przez samorządy zobowiązań pochodzi z BGK. Spółki komunalne – od kilku lat wskazujemy, że finansowanie nawet niedużych inwestycji komunalnych poprzez spółki komunalne odciąża budżet samorządu. Trzeci klient – szpitale. Prowadzimy rozmowy z Ministerstwem Zdrowia, by móc finansować szpitale, których już nikt nie chce finansować. Jeśli chodzi o przedsiębiorstwa, głównym celem jest finansowanie firm z polskim kapitałem, które tworzą nowe linie produkcyjne.

Warsztaty z przywództwa poprowadził major Rocco A. Spencer, który zachęcał zebranych do pracy na rzecz małych ojczyzn oraz Polski.

Po przerwie uczestnicy zostali zapoznani z produktami mieszkaniowymi BGK dla samorządów oraz możliwościami uzyskania wsparcia z Banku dla przedsiębiorców.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Najpiękniejsze polskie cheerleaderki. Zdjęcia


Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy



10 najdłuższych małżeństw w świecie show-biznesu



Wille i pałace najbogatszych Polaków. Zobacz, jak mieszkają



Te kraje omijaj szerokim łukiem! Zobacz ranking



Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Konferencja BGK w Kielcach dla przedsiębiorców i samorządowców [TRANSMISJA] - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia