Nasza Loteria

Koniec ustawy antykryzysowej

Elżbieta ŚWIĘCKA [email protected]
Ustawa łagodząca skutki kryzysu ekonomicznego dla pracodawców i pracowników przestała obowiązywać, choć wiele z jej zapisów było korzystnych. Fot. flickr.com
Ustawa łagodząca skutki kryzysu ekonomicznego dla pracodawców i pracowników przestała obowiązywać, choć wiele z jej zapisów było korzystnych. Fot. flickr.com
Z końcem 2011 roku przestała obowiązywać ustawa antykryzysowa, która miała pomóc pracownikom i pracodawcom łagodzić skutki kryzysu ekonomicznego. Co zmieniło się od 1 stycznia 2012 roku?

Najważniejsze zmiany dotyczą możliwości wykorzystywania takich rozwiązań, jak: indywidualny rozkład czasu pracy, obniżony wymiar czasu pracy, zatrudnianie pracownika na podstawie umowy o pracę na czas określony, czy przestój ekonomiczny.

Przeczytaj też: Więcej kursów z Kielc do Warszawy, Krakowa i Zakopanego za złotówkę.

- Nie wszystkie te rozwiązania były dobre, ale wiele z nich było korzystnych zarówno dla pracodawców, jak i pracowników. Podkreślają to także związkowcy z „Solidarności”. Ustawa jeszcze by się przydała, bo kryzys się nie skończył. W Polsce jest bardzo specyficzna sytuacja. Z jednej strony mówi się, że jest dobrze, ale z drugiej strony po firmach tego nie widać – mówi Tomasz Tworek, prezes Świętokrzyskiego Związku Pracodawców Prywatnych Lewiatan. – Dobrym przykładem jest tutaj sytuacja w branży budowlanej. W zeszłym roku oddano najwięcej nowych mieszkań, ale okazało się, że firmy budowlane, aby zdobyć kontrakty schodzą do najniższych cen. A to odbija się i na firmie i na jej pracownikach. Duże przedsiębiorstwa są w stanie jeden czy dwa takie kontrakty nawet przy stracie przetrwać, ale wiele mniejszych firm nie wytrzymuje i wtedy zaczynają się ruchy względem pracowników – dodaje.

Co się zmieniło?

Zmiany w przepisach prawa pracy wprowadzone ustawą z 1 lipca 2009 roku ograniczyły możliwość zawierania z pracownikiem dowolnej liczby umów na czas określony. Od tego roku trzecia umowa czasowa będzie także automatycznie stawała się umową o pracę na czas nieokreślony, bo do tego pracodawcę będzie obligowało prawo.

Korzystnym rozwiązaniem zarówno dla pracodawców, jak i pracowników była też możliwość stosowania indywidualnego rozkładu czasu pracy, obniżony wymiar czasu pracy czy przestój ekonomiczny. Od 1 stycznia nie można już więc zaplanować pracy tak, że na przykład jednego dnia pracownik przychodził do pracy na godzinę 9 rano, a drugiego dnia na 8 rano, bo jest to już łamanie przepisu o dobie pracowniczej.

Przeczytaj też: Zamieszanie w Valdi Ceramica w Stąporkowie.

Możliwość elastycznego rozliczania czasu pracy w skali 12 miesięcy a nie 4, pozwalała też pracodawcom łatwiej planować pracę, bez konieczności redukowania etatów. W jednym tygodniu pracownik mógł pracować na przykład 6 godzin dziennie, a w kolejnym 10. Najważniejsze, żeby w ogólnym bilansie czas pracy wynosił średnio 8 godzin na dobę.

Nadal potrzebna

Część rozwiązań, które wprowadzał pakiet antykryzysowy sprawdziło się i wiele osób liczyło na to, że zostaną one na stałe wpisane do kodeksu pracy. Tak się jednak nie stało, a czas trwania samej ustawy o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców nie został przedłużony.

- Na pewno ustawa antykryzysowa przestała obowiązywać za wcześnie. Trudno określić, jak długo powinna być jeszcze w mocy, ale przynajmniej przez rok byłoby to wskazane. Byłby czas żeby na spokojnie i zastanowić się, które zapisy wybrać i na stałe wprowadzić do kodeksu pracy – mówi Tomasz Tworek. - Pakiet antykryzysowy za wcześnie przestał obowiązywać. Zawierał rozwiązania korzystne zarówno dla pracodawców, jak i pracowników. Wbrew obiegowej opinii nie jest tak, że pracodawca chce pracownika wykorzystać, bo pracodawca bez pracownika nie istnieje - podsumowuje nasz rozmówca.

Przeczytaj też: Pracodawcy pomagają młodym mamom.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Jaką decyzję podejmie w grudniu RPP?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia