Koniec z dniami wolnymi za święta w soboty. W przyszłym roku będziemy pracować więcej

Marzena SMORĘDA [email protected]
Barbara Kaszycka, rzecznik prasowy Okręgowego Inspektoratu Pracy w Kielcach: - Nowelizacja przepisów dotyczących czasu pracy ma je po prostu logicznie uporządkować.
Barbara Kaszycka, rzecznik prasowy Okręgowego Inspektoratu Pracy w Kielcach: - Nowelizacja przepisów dotyczących czasu pracy ma je po prostu logicznie uporządkować.
Udostępnij:
Za święto przypadające w sobotę nie będziemy już mieli, niestety, dodatkowego dnia wolnego od pracy. Od nowego roku zmienią się bowiem nieco zasady ustalania wymiaru czasu pracy. Według nich nie każde święto będzie obniżało czas pracy. Zyskamy jednak dodatkowy wolny dzień, którym będzie Święto Trzech Króli, przypadające 6 stycznia.

W przyszłym roku wszyscy, którzy pracują od poniedziałku do piątku stracą wolne dni, które do tej pory mogli sobie odbierać jeśli święta przypadały w sobotę.

 

Porządek w prawie

 

Zmiana, którą ustawodawca wprowadził we wrześniu bieżącego roku w Kodeksie pracy, porządkuje przepisy, dotyczące czasu pracy i wyraźnie określa, że każde święto, które przypada w innym dniu niż niedziela, obniża wymiar czasu pracy o osiem 8 godzin. Jednak jeżeli zgodnie z harmonogramem pracy święto przypada w dniu wolnym od pracy, wynikającym z rozkładu czasu pracy w pięciodniowym tygodniu pracy, to nie należy nam się wolny dzień. Nowelizacja czeka jeszcze tylko na podpis prezydenta.

 

Wolne w 20011 roku

 

Zakładając, że dniem wolnym pracując w pięciodniowym tygodniu pracy, jest sobota, w 2011 roku każde z wymienionych świąt obniży o osiem 8 godzin wymiar czasu pracy w okresie rozliczeniowym. Będą to święta przypadające w dni robocze od poniedziałku do piątku: 6 stycznia - Święto Trzech Króli, 25 kwietnia - drugi dzień Wielkiej Nocy, 3 maja - Święto Narodowe Trzeciego Maja, 23 czerwca - dzień Bożego Ciała, 15 sierpnia - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, 1 listopada - Wszystkich Świętych, 11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości, 26 grudnia - drugi dzień Bożego Narodzenia. Dotyczy to rozkładów czasu pracy, w których dniem wolnym z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy będzie sobota.

 

W 2011 roku nie będziemy mieli dodatkowego dnia wolnego za 1 stycznia, święto, który w przyszłym roku przypada w sobotę i według znowelizowanych przepisów dla pracujących w pięciodniowym systemie pracy będzie i tak dniem wolnym.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Echo Dnia
Dodaj ogłoszenie