Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

KOPALNIA WAPIENIA MORAWICA - Lider Regionu 2010, Górnictwo

Redakcja
KOPALNIA WAPIENIA MORAWICA - Lider Regionu 2010, Górnictwo
KOPALNIA WAPIENIA MORAWICA - Lider Regionu 2010, Górnictwo
Jest jednym z sześciu największych zakładów tej branży w kraju. Wydobywany tu od 45 lat kamień ma szerokie zasto-sowanie w wielu gałęziach przemysłu, budownictwie, a nawet… rolnictwie. Statuetka „Lidera Regionu” w kategorii górnictwo wędruje do Kopalni Wapienia „Morawica”

Na naszego laureata deszcz nagród regularnie spada co roku. Firma ma na koncie wiele prestiżowych wyróżnień, mię-dzy innymi: za największe inwestycje Kielecczyzny '96, Złota Firma Regionu Staropolskiego '98, Złota Firma 2002, Skrzydła 2002, EuroVisa 2003, Pro Europa 2005, Euro Firma 2005, wy-różnienie na Targach Inter Kamień 2006, Skrzydła 2006 za Produkt Roku, Euro Firma 2007 i Euro Partner 2008, Nasze Dobre Świętokrzyskie, Lider Regionu 2009 i wiele, wiele innych.

Kamień wapienny na tych terenach wydobywa się już od… 150 lat! Natomiast w tym roku mija 45 rocznica rozpoczę-cia podstawowej działalności kopalni pod szyldem nieistnieją-cego już Zakładu Produkcji Kruszyw Łamanych. Przedsiębior-stwo przez dziesięciolecia produkowało i dostarczało kruszywa budowlane do „fabryk domów”, które powstawały w Lublinie, Warszawie, Kielcach, Łodzi i Krakowie.

Zakład pod właściwą nazwą Kopalnia Wapienia Morawica Spółka Akcyjna istnieje od 1991 roku. Perspektywiczna polityka zarządu oparta na długofalowej strategii rozwoju, analizach rynku odbiorców oraz konkurencji, nakierowana na efektywne pozyskiwanie nowych kontrahentów pomogła bez szwanku przeprowadzić firmę przez trudny okres transformacji ustrojowej i pierwsze lata „dzikiego kapitalizmu”.

Tę politykę zarząd prowadzi do dziś. Jej założenia pozwoliły wypracować i utrzymać pozycję jednego z sześciu największych zakładów w tej branży z rocznym wydobyciem około trzech milionów ton kamienia. Stały się również parasolem ochronnym przed zawirowaniami gospodarczymi. Pomimo różnorodnych trendów i zmian na rynku Kopalnia ma ustabilizowaną, satysfakcjonującą sytuację. Niemała w tym zasługa strategicznych odbiorców Morawicy reprezentujących różne gałęzie przemysłu, dzięki którym systematycznie wzrasta produkcja. Wiąże się to również z modernizacją i uzbrajaniem zakładu w nowoczesne maszyny i urządzenia, przez co udaje się obniżać koszty produkcji. Zarząd zawsze ukierunkowuje działania na nowe, przyszłościowe rozwiązania technologiczne oraz podnoszenie kwalifikacji pracowników – w dużej mierze ludzi młodych, dobrze przygotowanych do wykonywanego zawodu.

Kamień z Kopalni Wapienia „Morawica” ma szerokie za-stosowanie. Wytwarza się z niego wiele wyrobów, jak kamień przemysłowy, kruszywa drogowe i budowlane, nawozy i marmury. Głównymi odbiorcami kamienia wapiennego są przedsiębiorstwa przemysłu hutniczego, cukrowniczego i energetycznego. Z uwagi na swój skład chemiczny wyrób ma zastosowanie w hutnictwie jako topnik, w cukrownictwie - biały kolor cukru uzyskuje się przez dodanie mleczka wapiennego i energetyce - do odsiarczania spalin.

Kruszywa drogowe i budowlane służą zaś do produkcji betonów w budownictwie, do budowy murów i fundamentów oraz jako stabilizator pod drogi.

Wydobywany wapień służy również do produkcji nawozów wapniowych węglanowych. Z drobnych frakcji dodając odpowiednie składniki wytwarza się również nawozy wieloskładnikowe Kompleksor, za co przyznano Kopalni nagrodę EuroFirma.

Od 1996 roku Kopalnia Wapienia „Morawica” to także pro-ducent cenionego przez architektów, projektantów wnętrz i klientów marmuru. Jego produkcja stanowi odrębny segment działalności firmy, postrzegany jako wielce prestiżowy. Marmur jest on wydobywany w postaci bloków skalnych poddawanych obróbce we własnym zakładzie, w którym bloki te przerabiane są na gotowe wyroby i elementy, takie jak: płyty ścienne i posadzkowe, parapety, różnego rodzaju okładziny stosowane do wyposażenia kominków, schodów. Marmur Morawica można zobaczyć w reprezentacyjnych wnętrzach Zamku Królewskiego w Warszawie, na Wawelu, w Pałacu Prezydenckim, w Urzędzie Rady Ministrów, w Polskim Komitecie Olimpijskim albo w obiektach Uniwersytetu Warszawskiego. Zdobi on również Teatr Narodowy, Domy Towarowe Centrum czy ściany warszawskiego metra. Ponadto jest powszechnie używany w nowoczesnych obiektach użyteczności publicznej, jak choćby banki, oraz w budownictwie sakralnym, zarówno do budowy nowych, jak i renowacji starych kościołów i klasztorów.

Ale ze względu na swe walory praktyczne i estetyczne coraz częściej stosowany jest w budynkach mieszkalnych. Zyskuje na popularności wśród klientów prywatnych, inwestujących w luksusowe nieruchomości, gdyż morawicki marmur wnosi do wnętrz cenione przez mieszkańców ciepło i piękno, składające się na domową atmosferę. Z marmuru firma wykonuje elementy stosowane wewnątrz budynków: parapety, stopnie, posadzki, okładziny, kominki oraz inne wyroby zgodnie z życzeniami klientów. Oprócz tego oferuje doradztwo techniczne, realizację nietypowych zamówień, dostawę oraz usługi montażowe.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia